Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Otizm ve Göz Teması

Otizm ve Göz Teması

 
Otizm ve göz teması neden önemlidir?
 
İletişim kurmak, konuşma ve dilden fazlasıdır. Aynı zamanda bağlantı kurmakla da ilgilidir ve bu bağlantı genellikle kinetiklere bağlıdır yani, göz teması dahil beden dilinin yorumlanması, jestler, duruş ve yüz ifadeleri de dahil olmak üzere yorumlanmasından gelir. (sözsüz iletişim).
 
Kinetik (Vücut dilini inceleyen bilim) aşağıdaki alt kategorilere sahiptir:
 
Proksemikler: İnsanlar birbirleriyle iletişim kurduğunda aralarındaki boşluk. (Kişisel alan)
 
Oculesics: Gözle temas, göz hareketi, bakış.
 
Dokunma: Dokunma içeren etkileşim. El sıkışma, sarılmak, vb.
 
Yüz İfadeleri: Duyguları ileten yüz ifadeleri. Üzüntü için kaşlarını çatmak, mutluluk için gülümsemek, vb.
 
Hareketler: Bir fikri veya duyguyu iletmek veya vurgulamak için vücudun herhangi bir bölümünün hareketi. İyi için başparmağı kaldırmak, barış simgesi için V işareti, vb.
 
Duruşlar: Bedenin konumu, kişilik özellikleri sosyal duruş ve mevcut duygusal durum hakkında bilgi aktarır.
 
Yansıtma: Başka bir kişinin sözsüz iletişiminin bilinçaltı olarak çoğaltılması.
 
Otizmi olan bir çocuğun ebeveyni, çocuğu ile aralarında umutsuzca bir bağ hissetmek ister, ancak çoğu zaman aralarında ve çocukları arasında görünmez bir engel varmış gibi hissedilir. Otizmi olan çocuklar dijital cihazlarla bağlantı kurabilir, bu yüzden otizmli çocukların sevdikleriyle iletişim kurmalarına yardımcı olmak için bu görünmez engeli kırmaya çalışmak için çığır açan bir Android uygulaması geliştirilmiştir. Google Play'de ücretsiz bulunan uygulama: Look at Me (Bana Bak). Uygulama, otizmi olan çocukların daha iyi göz teması kurmalarına, yüz ifadelerini daha iyi tanımalarına ve duygularını ifade etmelerine yardımcı olmak için geliştirilmiştir.
 
Uygulamaya çocukları motive etmek için ödülleri kullanır. Bilimsel olarak üretilmiş yedi görevde çalıştıkları için performansa göre yakutlar, karakter kartları ve puanlar verilir. Görevlerin bazıları yetişkinlerin yardımını ve katılımını gerektiriyor.
İşte görevlerden bazıları:
 
Görevlerden bir tanesi, çocuğun ön yüzünü gösteren kamerayı kullanarak yüzünü bir resim sahnesinin açıklığına koymasını istiyor. Bu yüz tanıma ve mekansal farkındalığı arttırır.
 
Görev, çocuğun, hangi yüzün, kişinin resminin gözünün üzerine yerleştirildiği bir noktaya geldiğini tanımlamasını ister. Bu aynı zamanda yüz tanıma öğretir ve bir kişinin gözüne odaklanarak iletişim ipuçlarının bulunabileceğini öğretir.
 
Başka bir görev ise, bir çocuğun çeşitli yüzlerden mutlu ve hüzünlü yüzleri tanımlamasını ister. Bu oyun otizmli bir çocuğun yüz ifadelerini ve duygularını tanımasına yardımcı olur.
 
Başka bir görevde ise çocuk ve ebeveynden günün pozunu taklit etmesini ve bu görüntüleri kamera üzerinde çekmesini ister. Çocuk en doğru pozu seçecektir. Bu görev, otizmi olan çocuğun iletişimde duruş ve jestlerin rolünü tanımasına yardımcı olur.
 
Dinozorlar Dönemi, Uzay Keşfi ve Robot Dünyası olmak üzere üç tema üzerinde tamamlanmış daha birçok görev var.
 
Samsung, Yonsei Üniversitesi Psikoloji Bölümün profesörleri, Seul Ulusal Üniversitesi Bungdang Hastanesi'nden doktorlar ve Samsung'un UX tasarımcıları ve programcıları uygulamanın geliştirilmesine öncülük etti. Daha sonra, bu çocukların % 60'ının göz teması kurmada iyileşme gösterdiğini iddia ettikleri 8 haftalık bir süre zarfında 20 çocukla uygulamayı test ettiler.
 
Bunun gibi uygulamaları seviyoruz, ancak bu uygulamayı indiren kullanıcılar 3.5 puan verdi ve birçoğu uygulamanın çökmesiyle beraber yaşadığı hayal kırıklığını da paylaştı.
 
Samsung'u bu ücretsiz uygulamayı geliştirerek dünyayı otizmli çocuklar, arkadaşları ve aileleri için daha iyi bir yer haline getirmeye çalıştığı için alkışlıyoruz. Uygulamanın ardından yapılan güncellemelerin daha istikrarlı hale geleceğine eminiz. Uygulama ücretsizdir, bu yüzden test edin, ancak çocuğunuzun sinirlenmemesi için kilitlenme sorunu iyileşene kadar beklemek isteyebilirsiniz.
 
Kaynakça: https://kidmunicate.com/autism-and-eye-contact/

27.06.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...