Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Otizm Sosyal Hikayesi ile Tatile Hazırlık

Otizm Sosyal Hikayesi ile Tatile Hazırlık

Bu yazıda, otizmi olan bir çocuğu ilk plaj tecrübesi için hazırlamak adına kullandığımız otizm sosyal hikayesinden bahsedeceğiz. Bu çocuğu yazımızda Sandy olarak adlandırıyoruz.

Sandy’nin ebeveynlerinin her ikisi de yaz tatilleri çok seviyor, gündüzleri güneş, kum ve sörf, geceleri manzaralardan keyif alıyorlardı. Yaz tatili her yıl uzun kış aylarında dört gözle bekledikleri bir şeydi. Sandy'nin de aynı tatil ve plaj deneyimlerini yaşamasını istiyorlardı, ancak 6 yaşında olan Sandy hiç plaja gitmedi. Çünkü, ailesi, rutinlerden ve bazı duyusal konulardan (yüksek sesler ve dokular) kaynaklanan davranışsal meseleler konusunda endişeliydi. Sandy, son iki yıldır davranışsal konularda destek alıyor ve konuşma terapilerine çok iyi cevap veriyordu, buradan güvenle ailesi Ağustos ayında Ocean City'de bir hafta boyunca bir sahil evi kiraladı.

 

Ben de bir çocuk ve bir ebeveyn olarak plaja dair çeşitli anılara sahibim, bu yüzden planlarını duyduğumda Sandy için oldukça heyecanlandım. Sandy’nin ebeveynlerine, ilk uçak yolculuğuna çıkma gibi yeni deneyimler için otizmli çocukları hazırlamak adına sosyal hikayeler kullandığımızdan bahsettim. Yardım için sosyal bir hikaye oluşturacağıma söz verdim. Plaj ve okyanus, bizim için Allah'ın en büyük armağanlarındandır, bu nedenle her biri tecrübe edilmelidir. Sandy ve otizmi olan tüm çocuklar için “plaja gitmeye hazırlık” hikayesi oluşturuldu.

 

 

 

Sandy’nin ebeveynleri, her gün aynı saatte bu sosyal hikayeyi okumayı ve kızlarıyla birlikte yolculuk yapma hakkında konuşmayı planladılar. Biz de, Sandy ile yapılan terapi seanslarında “sahile gitmeye hazırlık” sosyal hikayesini kullandık. Sonuç olarak Sandy tatile hazırlıklı gitmiş oldu. Bu da hem kendisinin hem ailesinin işini oldukça kolaylaştırdı.


Ayrıca kaygı ve/veya sıralama sorunları olan çocuklar için de sosyal resimli hikayeler kullanabilirsiniz.

1. Tatile gitmeden haftalar önce, çocuğunuzu plaj yolculuğuna hazırlamaya başlamak adına resim hikayelerini kullanın. 

2. Her gün aynı saatte hikayeyi okuyun.

3. Çocuğunuzla ilgili olan veya olmayan öğeleri ekleyerek ya da kaldırarak resim hikayesini ona özelleştirin.

4. Çocuğunuzun ilk plaj gezisi için, plajların daha az kalabalık olduğu Haziran veya Eylül aylarında tatile çıkmayı düşünebilirsiniz.

5. Duyusal veya doku sorunları olan çocuklar için:

  • Biraz kum alın ve çocuğunuzun kuma dokunmasına ve onunla oynamasına izin verin. Kuru ve ıslak kumla oynamasına izin verin. Onlara kumu yıkamanın ne kadar kolay olduğunu gösterin.
  • Plajınızdaki güneşten korunmak çok önemlidir, bu yüzden onları bu hisse ve kokuya alıştırmak için evde güneş kremi uygulayın.
  • Okyanus suyunun tuzlu olduğunu unutmayın, bu yüzden bir deniz gözlüğü getirmek isteyebilirsiniz.
  • Kum ısınabilir, bu yüzden parmak arası terlik getirmek isteyebilirsiniz. Onlara evde terlikle yürümeyi denetin.

6. Tatile çıkmaya hazır olduğunuzda, uzun bir araba yolculuğu için yanınıza Ipad, aksiyon figürleri, uygun oyuncaklar gibi çocuğunuzun oyalanabileceği bazı tanıdık ve rahatlatıcı eşyalar alın.

 


 

 

7. Tatil süresince kalacağınız yerin daha tanıdık görünmesi ve çocuğunuzun kendini güven, konfor içinde hissetmesi için evdeki eşyalardan bazılarını yanınızda götürmeniz iyi bir fikirdir. (Örneğin, en sevdiği çarşaf, yastık veya battaniye gibi.)

8. Gerekirse, gürültü önleyici kulaklıklar temin edin ve çocuğunuza istedikleri zaman onları takabileceklerini söyleyin. Bunlar sahilde yararlı olabilir.

9. Sahilde harika yemek seçenekleri vardır, ancak yiyeceklere erişim, sıcak bir plajda uzun bir yürüyüşü veya sıralarda uzun süre beklemeyi gerektirebilir. Bu yüzden yanınıza biraz yiyecek paketlemek isteyebilirsiniz. Paketlenmiş bir atıştırmalık günü kurtarabilir.

10. İlk gün plaja sabahın erken saatleri gibi daha az kalabalık olan bir zamanda gidin.

11. Çocuğunuzun kum ve sörf hissine alışmasına ona zaman tanıyın.

12. Cankurtarana çocuğunuzun özel ihtiyaçları olduğunu ve komutlara gerektiği gibi cevap veremeyebileceğini bildirin.

13. Güneşten bir mola verin ve kalabalığın azalacağı zamana kadar bir yürüyüşe çıkın.

 

 

14. Aşağıdakiler gibi sorunları tetikleyebilecek durumları önceden tahmin edin ve temkinli olun:

 

  • Tuvalete gitmek. (Plajda tuvalete yakın bir yer bulabilirsiniz.)
  • Yemek için sırada beklemek.
  • Ani yüksek sesler. (Dondurma kamyonu zili, çığlık atan çocuklar, ıslık çalan cankurtaran)

15. Çocuğunuzun kendisi olmasına izin verin. Burası bir plaj sessiz tiyatro değil.

Kaynakça: https://kidmunicate.com/going-to-the-beach-autism-social-story/

27.06.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...