Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Disgrafi (Yazı Yazma Güçlüğü)

Disgrafi (Yazı Yazma Güçlüğü)

Disgrafi yazı yazma güçlüğünü ifade eder. Disgrafisi olan çocukların vücutlarında ya da motor becerilerinde yazı yazmalarını engelleyen bir sorun yoktur.
Disgrafisi olan çocukların yazıları karmaşık ya da tamamen okunaksızdır. Bunun dışında, yavaş yazı yazarlar, kelimeler arasında boşluk koymayabilirler, harfleri yanlış ya da okunaksız yazabilir ya da harflerin yerlerini karıştırabililer. Kelimeleri sık sık yanlış yazdıkları gibi düşüncelerini yazıyla ifade etmekte de zorlanırlar.
Disgrafi de disleksi gibi çocuğun okulda düzensiz ve özensiz olarak algılanmasına neden olabilir. Yazılarının anlaşılamaması okuyucunun kafasının karışmasına ya da yazılanı yanlış anlamasına yol açar. Bu durum da disgrafisi olan öğrencinin değerlendirilmesini ve akademik ilerlemesini olumsuz etkiler. Katkıları olmadığı için ya da “yavaş” oldukları için grup çalışmalarında dışlanabilirler. Bu durum da özgüvenlerinin düşük olmasına ve sosyal durumlarda sinirli ya da gergin hissetmelerine neden olabilir. 
Kaynakça:
  • The Difference Between Dysgraphia and Dyslexia https://www.understood.org/en/learning-attention-issues/child-learning-disabilities/dysgraphia/the-difference-between-dysgraphia-and-dyslexia
  • Understanding Dysgraphia https://dyslexiaida.org/understanding-dysgraphia/
  • Types of Learning Disabilities https://ldaamerica.org/types-of-learning-disabilities/
  • https://otsimo.com/tr/ogrenme-guclugu-turleri-belirtileri/

12.09.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...