Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Yeni Doğan Bebekte Down Sendromu Nasıl Anlaşılır ?

Yeni Doğan Bebekte Down Sendromu Nasıl Anlaşılır ?

Down sendromu tarama sonuçları nasıl olmalı?

Yeni doğan bebekte down sendromu nasıl anlaşılır sorusuna cevap olabilen birtakım testler mevcuttur. Bu testler bebekte bir anomaliliğin olup olmadığının ölçüldüğü tarama ve teşhis testleridir. Tarama testleri şunlardır;

* İkili tarama testi: Gebeliğin 11-14. Haftalarında yapılan bu test, annenin kan örneği incelemesi ve ultrasonografik değerlendirme yapılmasıyla Down Sendromu olasılığının saptanmasını amaçlar.

* Üçlü tarama testi: Gebeliğin 15-20. Haftalarında yapılan bu test, kandaki dört maddeye (AFP, HCG, ESTRİOL) ilişkin değerlerin incelenmesidir.

Down sendromu teşhis testleri ise şunlardır;

* Amniosentez: Gebeliğin 15-17. Haftalarında yapılan bu test, fetüsün içinde bulunduğu amnio sıvısından ince ve uzun bir iğne yardımıyla fetal hücrelerin alınarak analiz edilmesidir.

* Koryon Villus Örneklemi (CVS): 9-11. Haftalar arasında yapılan bu testte, plasentanın içine bir iğne sokularak doku alınır ve analiz edilir.

* Kardosentez: Gebeliğin 20. Haftasından sonra yapılan bu testte, özel bir iğne ile karın duvarından rahim içerisine girilerek bebeğin kanının alınması ve analiz edilmesidir.

* Fetal Biyopsi: Gebeliğin yirminci haftasından sonra yapılan bu testte; ultrasonografi eşliğinde, bir alet yardımıyla embriyonun sırtından deri biyopsisi alınarak kromozom analizi yapılır.

Down sendromu şüphesi uyandıran ultrasonografi bulguları şunlardır;

* Üst bacak ve üst kol kemiğinin normale göre kısa olması

* Kalpte parlaklık olması

* Burun kemiğinin olmaması

* Kulağın kısa olması

* Ense kalınlığı

* Böbrekte genişleme olması

* Bağırsağın gelişmemiş olması

* Küçük parmak orta falanks kemiğinde hipoplazi gelişmesi

* Ayak başparmağında ayrıklık olması

Down sendromunun teşhisinde en önemli yardımcı ense kalınlığıdır. Bebeklerde ense kalınlığı 2,5 mm nin üzerinde olduğunda anormal kabul edilir. Ancak diğer bulgular ile birlikte değerlendirilir. Teşhis için yapılan testlerin düşük ile sonuçlanması ihtimali yüksektir. Bu nedenle bu testlerin yapılması anne ve baba adayının kararı doğrultusunda gerçekleşir.

Down sendromu tarama sonuçları nasıl olmalı sorusunun cevabını bazı hastalıklarının teşhisini kolaylaştıran bu testlerin ortaya çıkardığı tablo ile bulabilirsiniz. Testlerin negatif veya pozitif olması sayesinde Down sendromu riski konusunda fikir edinilebilir.

Kaynakça: https://www.evdekibakicim.com/blog/makale/yeni-dogan-bebeklerde-down-sendromu-nasil-anlasilir/

 

28.10.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...