Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Cinsiyetlere Göre Otizm Farklılığı

Cinsiyetlere Göre Otizm Farklılığı

Otizmin neden kaynaklandığı tam olarak bilinmemektedir. En büyük etkenin genetik olduğu düşünülmektedir. Otizmli bir çocuğun kardeşinin de otizmli olması çok yüksek ihtimaldir. Tek yumurta ikizlerinde iki bebeğin de otizmli olma ihtimali de çok yüksektir. Ancak cinsiyetlere göre otizm farklı özellikler göstermektedir. Ayrıca,sadece genetik ile ilgili olsaydı otizm, tek yumurta ikizlerinde otizm rastlandığında her zaman ikisinde de görülmesi beklenirdi. Oysaki tek yumurta ikizi olup da sadece bir bebeğin otizmli olduğu durumlar da mevcuttur.

Cinsiyetlere Göre Otizm Görülme Sıklığı Neden Farklılık Gösterir?

Nedeni tam olarak bilinmese de babadan gelen genlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Sadece erkekten erkeğe taşınabilen genlerde otizm daha yüksek oranda taşınıyor olabilir. Ancak kanıtlanmış bir durum söz konusu değildir.

Cinsiyetlere göre otizm görülme sıklığı değişmektedir. Erkeklerde görülme sıklığı ise kızlarda görülme sıklığının yaklaşık dört katıdır. Kızlarda otizmin seyri daha yavaştır. Otizm aslında sadece zekâ geriliği olarak görülmemelidir. Otizmli bireylerin yüzde 70’inde zekâ geriliği görülmesi insanların genelleme yapmasına sebep olabilir ancak kalan yüzde 30’luk kesimin yüzde 10’u üstün zekâlı otizmli bireylere aittir.

Otizme Eşlik Eden Rahatsızlıklar Gelişimi Nasıl Etkiler?

Otizme eşlik eden rahatsızlıklar varsa bunlar da zekâ seviyesini etkileyebilir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite otizm ile birlikte görülen rahatsızlıklardan en sık rastlananlardır. Otizmli bireylerin yaşadıkları diğer sık rastlanan rahatsızlıklardan diğerleri de duygu durum bozuklukları ve epilepsidir. Epilepsinin en çok görüldüğü yaş aralıkları 0-5 arasıdır. Ayrıca ergenlik döneminde de epilepsi nöbetleri artış göstermektedir.

Otizmin yanında çocuklarda bu başlık adı altında görülebilecek diğer gelişimsel bozuklukları 3 grupta sıralayabiliriz: Asperger sendromu da otizm spektrumunda yer alan bir durumdur. Ancak dil gelişimleri otizme göre daha iyi olur.

Rett Sendromu ise sadece kız çocuklarında görülür. Ağır bir zihinsel gerilik görülen bu bozuklukta baş çevresi küçüklüğü en belirgin belirtisidir.

Dezingatif olan çocuklarda ise ilk iki yaşına kadar çocuğun otizm olduğu fark edilmez. Gelişim sürecinde de oldukça rahattır. Ancak sonradan otizm bulguları gün yüzüne çıkmaya başlar.

Sizin de çocuğunuzda tespit ettiğiniz belli bulgular varsa bunları mutlaka not alın ve bir uzmana danışın. Otizmli çocuklarda en sık rastlanan özellik göz temasından kaçınmalarıdır. Bunu bilinçli olarak yapmazlar, daha çok göz teması kuramazlar diyebiliriz. Ancak çocuğunuzun otizmli olduğuna karar verilmesi için birden çok bulgunun bulunması gerektiğini de unutmamalısınız.

Çocuğunuza otizm teşhisi konulmuşsa onun gelişimini destekleyecek oyunların bulunduğu bir uygulamadan yardım almak isteyebilirsiniz. Otsimo bu noktada size yardımcı olacak birçok farklı oyun sunuyor. Oyunlara ulaşmak için Otsimo’yu telefonunuza veya tabletinize yükleyebilirsiniz.

Kaynakça:

  • Memorial / Otizm Erkek Çocuklarda Daha Sık Görülüyor: https://www.memorial.com.tr/saglik-rehberleri/otizm-erkek-cocuklarda-daha-sik-goruluyor/
  • https://otsimo.com/tr/cinsiyetlere-gore-otizm/

28.10.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...