Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Bebeğinizde Otizm Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bebeğinizde Otizm Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız?

Bebeklerde Otizm Belirtileri

Otizim, mana olarak kendi dünyasında yaşamak anlamına gelmektedir. Bu nedenle otizim belirtilerini anlama ve tedavi yöntemleri bu anlam üzerine kurulmuştur. Otizm'de ile zihinsel gelişim ayrı şeylerdir. Otistik çocukların zihinsel gelişimleri normal, yüksek ya da düşük olabilmektedir. Bu tür özel çocuklarda, özellikle kendilerini ifade edebilme, duygu ve düşüncelerini aktarabilme veya sözlü iletişim kısıtlıdır. EQ duysal zekalarının kısıtlı olması nedeniyle sosyal iletişimleri zayıftır. Bir beyin hastalığı olan Otizm de erken tanı önemlidir. Bebeklerde Otizm belirtileri ne zaman başlar? Bebeklerde Otizm belirtileri ilk aylardan itibaren başlar. Uzmanlar özellikle anne babaların ikinci ayından itibaren, bebeği çok iyi izlemeleri gerektiğini ve yenidoğan bebeklerinin otizm işaretleri taşıyıp taşımadığını iyi gözlemlemelerinin hastalığın erken tanı konmasında etkili olacağını belirtiyorlar.  

 

                        

Otizm'de Erken Tanı Önemli

Uzmanlar Otzim'in tedavisinde erken tanının önemine dikkat çekiyorlar. Erken tanı konan bir otistik bebeğin uygun ve birebir eğitimle kendi başına bazı davranışları yapabilecek duruma gelebileceğini belirtiyorlar. Bazı durumlarda çocuğun aldığı eğitim sonrasında hastalığı neredeyse yok edilecek düzeye gelindiği fakat hastalığın tamamen iyileşmesinin mümkün olmadığı belirtiliyor. Burada yapılacak tek şeyin erken tanıyla eğitime başlamak ve yol almak olduğu söyleniyor. Hastalığın erken tanısında anne babaların üzerine düşen en önemli görevin bebeklerinin ilk aylarından itibaren bebekleriyle göz teması kurmaları gerektiğidir. Otizm'in en önemli belirtilerinden birisi olan göz teması hastalığın teşhisinin konmasında etkili rol oynuyor. Bebeklerde Otizm belirtilerinde, bebek başta annesi olmak üzere karşısındaki kişiyle göz teması kurmuyor, gözleriyle bir şeyleri takip etmiyor ve seslere tepki göstermiyor. 

 

 

Yeni doğan bebeklerin beceri gelişimleri oldukça incedir ve yeni doğanlarda otizm belirtilerini anlamak zordur. Otizm teşhisi koyulan birçok çocukta bebeklik dönemi boyunca otizm belirtileri görünmez.

Sosyal gelişimleri: Bebekler doğumdan 3 aylık olana kadar birçok davranışı öğrenirler. Sosyal davranışlar gülümseme, diğer insanlarla oyun oynama, odadan birisi çıktığı zaman ağlama, oyun durduğu zaman ağlama gibi davranışlardır. Bu gibi sosyal davranışların olmaması bebekte otizm belirtisi olabilir.

Hareketler: 3. aydan itibaren bebekler daha hareketli olurlar. Bebeklerin hareket gelişimleri başını kaldırma, yüz sütü uzanırken göğsünü kaldırma, ellerini açma ve kapama ve oyuncakları yakalama şeklindedir. Bu hareketlerinde yokluğu bebekte bir sorunu olabileceğini gösterdiği gibi normal de olabilir. Eğer bebekte bu hareketler yoksa bebeğin hekimine danışmakta fayda vardır.

Görsel ve işitsel belirtiler: 3 aylıktan itibaren bebekler hem seslere hem de görsel şeylere genelde cevap verirler. Yüzleri izleme, hareketleri takip etme, hareketli cisimleri izleme, tanıdık yüzleri tanıma, sese doğru dönme ve kendi kendine mırıldanma gibi davranışları genelde yapması beklenir.

Uyarı işaretleri: Bir bebek belli bir aya gelmesine rağmen eğer gürültülü seslere dönüp bakmıyorsa, hareketleri şeyleri takip etmiyorsa, oyuncakları elleriyle kavrayamıyorsa, başka insanları takip etmiyor ve onları taklit etmiyorsa, bir şeye dikkat göstermiyorsa ve hala belli basit becerileri yerine getiremiyorsa bunlar otizm için uyarı işaretleri olabilir.

  

Bebeğinizde Bu Belirtilere Dikkat Edin!

Günümüzde adına sıkça rastladığımız Otizm'le ilgili uzmanlar anne babaları bu belirtilere karşı uyarıyorlar. Otizm hastalığı olan bebekler;

 • Anneleri dahil kimseyle göz teması kurmaz, seslenmeye tepki vermezler,
 • Çevresinde gelişen olaylara kayıtsızdırlar ve sesleri duymuyormuş gibi davranırlar,
 • Yaşıtları ile oyun oynamazlar,
 • Taklit etme yetenekleri yoktur, oyun oynarken bir senaryo ile oyun kuramazlar,
 • Dönen bir nesneyi saatlerce takip edebilirler,
 • Ayak parmakları üzerinde ya da kendi etraflarında dakikalarca dönebilirler,
 • Annesinin yanından ayrılmasına kayıtsızdırlar,
 • Anlamsız sesler çıkarırlar,
 • Anlamsız vücut hareketleri yaparlar,
 • Konuşma becerileri yoktur,
 • Aynı kelimeyi  sürekli anlamsız bir şekilde tekrarlayabilirler,
 • Sosyal gülümsemeleri yoktur ve sarılmazlar.

 

 

Kaynakça: 

1) https://www.gebe.com/bebeklerde-otizm-belirtileri-nelerdir

2)https://www.annebebekbakim.com/makaleler/yeni-dogan-bebeklerde-otizm-belirtileri/

 

09.11.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...