Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Benimle Oku: Okuma Sevgisini Aşılamak İçin 5 Yol

Benimle Oku: Okuma Sevgisini Aşılamak İçin 5 Yol

 

Öğretmenliğe başladığım zaman, öğrencilerimle okuma sevgisini paylaşmak beni çok heyecanlandırmıştı. Okumayı severek büyüdüm ve babamın benim için her ay sipariş ettiği çocuk edebiyat seçkisinden kitapları açmak için hiç vakit kaybetmezdim.

Kitaplarla geçirdiğim zaman, hayatımı değiştirdi ve yaratıcılığımı tetikledi. Öğrencilerime benzer bir deneyim sunmak istedim, ancak bunu bazı zamanlar öğrencilerimin evlerindeki yaşam koşulları nedeniyle zorlayıcı buldum.

Okuma sevgisini aşılamak için biraz uğraşmanız gerekebilir, ancak bunu gerçekleştirebilmeniz için oldukça çok kaynak mevcut. İşte sizlere “okuma sevgisini” geliştirmek için beş öneri:

 

Sesli okuyun

Sesli okuma etkinliği, sınıfımızın favori aktivitelerinden. Öğrencilerim bir halının üzerinde ya da sıralarında oturarak öğretmenlerinin onlara kitapları okumasını çok severler. Bu etkinlik, benim için de günün en iyi vakitlerinden biri. Okuduğumuz kitaplara bağlı olarak farklı ses tonları kullanarak okumayı ve okurken abartılara kaçmayı çok severim. Bu, öğrencilerime beni farklı bir açıdan görmelerini ve gerçekçi bir şekilde benimle iletişim kurma şansını verir.

Okuduğumuz şeyleri ve okumayı canlı hale getirme şansını ihmal etmeyin. Bir yıl boyunca bazı favori kitapları okumanın sorun olmayacağını unutmayın ve kitap bölümleriyle şiirleri de dahil edin. Eğer sesli okumak size göre değilse, size destek olabilecek iş arkadaşlarınızdan, yöneticilerinizden ve öğrencilerin ebeveynlerinden destek arayın. Ayrıca, bir yazarla Skype görüşmesi yapmak da sesli okuma etkinliklerinizi çok ilgi çekici hale getirebilir.

 

Haftalık olarak Kütüphanenizi ziyaret edin

En son ne zaman yerel kütüphanenizi ziyaret ettiniz? Peki, bunu en son ne zaman sınıfınızla birlikte yaptınız? Pek çok okul kütüphanesinin kapatıldığı bir gerçek, ancak neden bir kütüphane gezisi düzenlemeyi düşünmeyesiniz? Kitaplarla öğrencilerinizi fiziksel olarak buluşturmak inanılmaz bir imkân-hem de ücretsiz! İş arkadaşlarınızın, öğrencilerin ailelerinin ve okul yöneticilerinin size destek olmasını sağlayın. Ayrıca, kütüphane çalışanınız da size çok imkân sağlayabilir. Bu yüzden onun desteğini alacağınızdan emin olun. Ve kütüphaneye gittiğinizde, herkesin kütüphaneye üye olmasını sağlamayı unutmayın!

 

 

Sınıfınıza bir kitaplık kurun

Sınıfınızın bir kitaplığı var mı? Eğer yoksa, acilen bir tane kurmalısınız. Öğrencilerimize okuma sevgisini aşılamak için onların kolayca erişebileceği pek çok çeşit kitaba ihtiyaç var. Peki bunu nasıl başaracağız? Sınıf kitaplığınıza öğrencilerin ailelerinin ve arkadaşlarının destek vermesi için onları ikna edebilirsiniz. Onlara sınıfınıza kitap bağışında bulunmalarını ya da size kitapları satın alabilmeniz için sponsor olmalarını sorabilirsiniz. Ayrıca, iş arkadaşlarınızdan da kitaplığınıza fon sağlamak için yaratıcı fikirler edinebilirsiniz.


 

‘Kitap Kulübü’ oluşturun

“Kitap Kulübü” fikri, çocuklarımız için oldukça ilgi çekici olabilir. Birçok öğrenci, kitap kulübünden eğlenceli bir şekilde yararlanacaktır. Öğrencilerin kendi aralarında kitaplar hakkında konuşması işi çok keyif verici hale getirebilir. Kitap kulübünün yaratacağı sosyallik, aynı zamanda, kitap okumayı sıkıcı bulan öğrenciler için olumlu etki yaratabilir.

 

Öyküler yazın

Öykü yazmak, öğrenciler için oldukça yorucu olabilir. Başlangıçta bunu eğlenceli hale getirebilirsiniz. Bunu, hali hazırda okuduğunuz bir kitabın olay akışını, öğrencilerin kendi hikayelerine adapte etmelerini sağlayarak deneyebilirsiniz. Özellikle alt sınıflarda olan öğrenciler bu yolla yazma yeteneklerini geliştirebilir. Ayrıca, StoryBird ve FlipSnack gibi ortak çalışmaya dayalı yazma uygulamalarını da deneyebilirsiniz.

Sizlerle paylaştığımız bu beş yönteme muhtemelen aşinasınızdır, ancak bu yollar sınıfınızdaki okuma sevgisini beslemek için gerçekten başarılı metotlar.


Çeviren: Barış İplikci /ilkevin.com.tr
Kaynak: Edutopia

https://ilkevin.com.tr/benimle-oku-okuma-sevgisini-asilamak-icin-5-yol/

 

 

19.11.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...