Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarda Ne Tür Tedavi Yöntemleri Uygulanıyor?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Olan Çocuklarda Ne Tür Tedavi Yöntemleri Uygulanıyor?

 

Pediatri Dergisi, 4-17 yaşları arasındaki ABD çocuklarının, dikkat eksikliği / hiperaktivite bozukluğu (DEHB) tanısı almış farklı tedavi türlerine bakan bir çalışma yayınladı. Uzmanlar , 6 yaşın altındaki çocuklar için hem ilaç hem de davranış terapisi kullanılmasını ve 6 yaşın altındaki çocuklar için davranış terapisinin ilk tedavi hattı olarak kullanılmasını önermektedir . CDC araştırmacıları DEHB için en yaygın tedavinin ilaç olduğunu ve çocukların büyük çoğunluğuna herhangi bir davranış terapisi almadığını tespit etti.

Bu çalışma, sağlık hizmeti sağlayıcıları ve halk sağlığı profesyonelleri ile ilgilidir, böylece ailelerin yaşayabileceği tedavilerdeki olası boşlukları anlayabilirler.

 


 

Farklı Tedavi Türleri Ne Kadar Etkili?

Mevcut en iyi kanıtlara dayanarak, etkili stratejiler DEHB'yi ilaç tedavisi, ebeveynlere yönelik davranış terapisi ve öğretmen tarafından verilen davranış terapisi ile tedavi etmeyi içerir. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) , 6 yaş ve üstü çocuklara, tercihen kombinasyon halinde, ilaç veya davranış terapisi ile tedavi edilmesini önerir . Ebeveynlere verilen davranış terapisi , 6 yaşından küçük çocuklar için birinci basamak tedavi olarak kullanılır. AAP ayrıca, okulların, tercih edilen oturma ve değiştirilmiş sınavlar, ev ödevleri veya okul ödevleri gibi destek ve konaklama dahil olmak üzere herhangi bir DEHB tedavi planına katılmalarını önermektedir.

Araştırmacılar daha önce DEHB için tedavileri gözden geçirmiş ve DEHB için farklı psikososyal tedavilerin etkili olup olmadığına bakmışlardır . Öğretmenlerin diğer öğrencileri bir çocuğun olumlu davranışlarını desteklemesi için eğittiği bir davranış terapisi biçimi olan davranışsal akran müdahalesinin etkili olabileceğini buldular. Tedavi için diyet takviyesi ya da neurofeedback kullanımı hakkındaki bilgiler, etkili olup olmadıklarını belirlemek için çok sınırlıydı. Çocukların başkalarıyla etkileşimde olma ve iletişim kurma yeteneklerine odaklanan sosyal beceri eğitiminin etkili olmadığı bulundu.


Çalışmanın Ana Bulguları

Ebeveynlerden, çocuklarının DEHB için önceki ve şimdiki tedavileri hakkındaki bilgiler şunları göstermiştir:

 

 • DEHB olan 10 çocuktan 9'u, yaşamlarının bir noktasında DEHB için ilaç almıştır.
 • DEHB olan 10 çocuğun 6’sı , hayatlarının bir noktasında okul desteği ve sınıfta yardım içeren okul desteği aldı.
 • DEHB'li 10 çocuktan 6'sı hayatlarının bir noktasında bir tür psikososyal tedavi görmüştür:
 • 10 kişiden 3'ü 12 yaşına kadar olan çocuklar için önerilen davranış terapisi türü olan ebeveyn tarafından verilen davranış terapisi aldı.
 • 10 kişiden 4'ü sosyal beceri eğitimi aldı.
 • 10 kişiden 3'ü emsal müdahalesi aldı.
 • 10 kişiden 2'si, çocuğun davranışlarını olumsuz yönde etkileyebilecek düşünce ve duygularını değiştirmeye odaklanan bir terapi türü olan bilişsel davranışçı terapi aldı.
 • Ebeveynler de DEHB olan çocuklar için alternatif tedaviler hakkında rapor:
 • Her 10 kişiden 1'i neurofeedback aldı.
 • 10 kişiden yaklaşık 2'si diyet takviyesi almıştır.
 • Genel olarak, her 10 çocuktan 7'si üç ana tedaviden en az ikisini aldı: ilaçlar, okul desteği veya bir tür psikososyal tedavi; 10'dan 1'inden (% 7) hiçbiri almamıştı.

 


 

DEHB olan ve farklı tedavi türlerini alan çocukların oranı

 

Bar chart showing Proportion of children who received different types of ADHD treatments


 

Kaynakça: https://www.cdc.gov/ncbddd/adhd/features/kf-national-treatment-profile-adhd-nsdata.html

 


22.11.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...