Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Otizm Nelerle Karışır?

Otizm Nelerle Karışır?

 

Otizm, özellikle küçük yaşlardayken, özellikleri ve süreci  otizmden çok farklı olan başka rahatsızlık ve bozukluklarla karıştırılabilir. Otizm, doğumsal sağırlık, çocukluk çağı depresyonu, çocukluk çağına özgü konuşma sorunları, zeka geriliği, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu ile karıştırılabilir. Ayrıca tanı açısından özellikle tartışmalı durumlarda çocuk psikiyatri ve çocuk nöroloğu yakın ilişkide olmalıdır. 

Gelişmiş ülkelerde otizmden şüphelenilen tüm çocuklara ayrıntılı bir işitme değerlendirmesi yapılır. Çünkü doğuştan işitme problemi olan çocuklar otizm davranışları sergileyebilir ve bunların erken tanısı ile tedavileri daha kolay ve başarılı olur. Ülkemizde çocuğun işitip işitmediğine aileler karar vermektedir. Ancak konuşma seslerini işitmek için gerekli olan işitme düzeyini bu alanda deneyimli kişiler belirleyebilir.

Otizmli çocukların bağışıklık sistemindeki sorunlara bağlı olarak enfeksiyonlar ve sık sık orta kulak iltihapları ve bunun sonucunda iki taraflı işitme kayıpları görülebilir. Bu nedenle her otizmli çocuğun işitmesi görünürde normal gözükse bile bir kez ayrıntılı kulak burun boğaz hekiminin kontrolünden geçmesinde fayda vardır. Çünkü seslerin duyulması konuşma seslerinin ayırt edilecek tarzda duyulduğunu göstermez.

Doğumsal görme engeli ile otizm arasında henüz tam anlaşılamamış bir ilişki vardır. Doğuştan görmesinde engel olan bireylerde otizm belirtileri, diğer çocuklara oranla daha fazla görülmektedir. Gerçi otizm tanısı alan doğuştan görme engeli alan çocukların yaklaşık beşte birinde  dil gelişimi ile birlikte düzelme görülmektedir. Otizm tanısı almayan grupta da ekolali (ses tekrarları) gibi bazı otizm belirtileri görülmektedir.

Otizmle karışması olası durumlardan biri de reaktif bağlanma bozukluğudur. Tutum bozukluğu ile düzeltilebilir bir bozukluk olduğu için otizm tanısına göre ailelerin duymayı tercih ettiği bir tanıdır. Bebek ile annesi ya da bakıcısı arasında fiziksel ve duygusal gereksinimlerin karşılanmasına yönelik bir yetersizlik ya da yokluktan dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Çocukta bağlanmaya dayalı güven duygusu gelişmez. Bu da bazı otizm özelliklerine benzeyen belirtilere neden olur.

Kaynakça: Barış Korkmaz, Ah Şu Otizm, Otizm Nelerle Karışır?

 

 

22.11.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...