Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Nedir Bu Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu?

Nedir Bu Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivitesi olan çocukların önemli bir kısmında karşıt gelme bozukluğu da görülür.  Özellikle Karşıt olma karşıt gelme bozukluğu olan okul öncesi çocuklarda otoriteye karşı gelme davranışı çok belirgin olarak görülür. Bu çocuklar hiç düşünmeden, yorum yapmadan, hemen çabucak “HAYIR” deme eğilimi gösterirler.

 

Haliyle dik başlı, uyumsuz, isteksiz ve sonunda uzlaşamayan bir tavır sergilerler. Özellikle anne babanın  ya da bir yetikinin her uyarısına karşı gelebilirler ya “HAYIR YAPMAYACAĞIM” der ya da pasif olarak yapmamak için direnirler.

 

Sataşmayı şaka yapmayı, karşısındakini öfkelendirmeyi seven bu çocuklar aynı şey kendilerine yapıldığında aşırı davranır, rahatsız olur ve ciddi tepki verir.

 

Bu durum aile içinde çatışmalara ve sorunlara neden olabilir. Anne ve babayı bıktıran hiçe sayan tavırları gösterirler. Büyükler isteklerinin ya da kuralların yerine gelmemesinden dolayı sinirlenip çocuğa ağır cezalar verebilir hatta şiddet uygulayabilirler. Genellikle yenilgiyi kabul etmez, mutlaka kazanmak ister, kazanmak için oyunun kurallarını kendine göre değiştir bu durumda arakadaş ilişkilerinde farklı bir durum yaratır.

 

Karşıt olma karşıt gelme bozukluğu olan çocuklar sadece ev ortamında  değil arkadaş ortamında da, iletişime girme ve ilişkiyi devam ettirme sorunu yaşarlar. Devamlı benim dediğim olsun kuralları ben koyayım düşüncesinde hareket eder oyunda kendilerinden başka otorite kabul etmezler. Sürekli etraflarında yönetebilecekleri birilerini ararlar. Bu olmadığı zaman ya oyunu terk ederler ya da oyunu bozarlar. Kendilerinden büyüklere karşı kazandıkları zaferler onlar için son derece haz verici bir durumdur. Bu üç durumda çocuğun diğer arkadaşları tarafından oyunda ya da ortamda istenmemesine daha sonra grup oyunlarına çağırılmamasına neden olabilir. Oyunlarda “itirazcı, mızıkçı, istenmeyen kişi” olarak bilinirler.

 

Bu olup bitenler çocuğa anlatıldığında sağlıklı bir yorum  yapmaz ya da kaçınır.

 

Hep kendi haklıdır, sürekli bir “ama” vardır. Sıklıkla “ama o da böyle yaptı” gibi cümleler kullanırlar. Dolayısıyla yaptıkları yanlışlardan ders çıkartmaz ve kendini değiştirmeye çalışmazlar.

 

Dersler veya kendinden istenenleri sevmemesi halinde sorumlulukları üzerine almaktan kaçınır ve basit bahanelere sığınır.

 

Çoğu zaman çocuksu davranışlar göstererek büyüklerin dikkatini çekmeye çalışır.

 

 

Özel Eğitim Öğretmeni : Ali ARIKMERT

 


 

karşıt olma karşıt gelme bozukluğu
30.11.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...