Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Çocuğum Disleksi Tanısı Aldı,Ne Yapmalıyım?

Çocuğum Disleksi Tanısı Aldı,Ne Yapmalıyım?

Çocuğunuz ‘’Disleksi’’ tanısı aldı ve ne yapmanız gerektiği konusunda kafanızda soru işaretleri mi var?

O halde bu yazıyı dikkatlice okuyunuz.

 

Öncelikli olarak korkacak hiçbir şeyin olmadığını ve bu dakika itibariyle tek yapmanız gereken şeyin durumla barışık olup, çocuğunuza nasıl faydalı olabileceğinize yoğunlaşmanız olduğunu söyleyebilirim.

 

Şimdi kısaca disleksiyi tanıyalım, ardından adım adım süreci birlikte inceleyelim.

 

Disleksi, bireyin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde sorunlar yaşamasına neden olan bir özel öğrenme bozukluğudur.

 

Genellikle okuma güçlüğü şeklinde kendini gösteren disleksi, dikkati ve hafızayı da etkilemektedir. Bu yazıda, özel öğrenme güçlüğünün türlerinden biri olan dislekside çocuğunuza nasıl yardım edebileceğinizi bulacaksınız.

 

İlk Adım Eğitim:

İlk olarak doğru ve çocuğunuza faydalı olabilecek bir özel eğitim merkezi ile iletişime geçin, özel eğitim merkezleri devlet tarafından desteklendiği için bu okullarda ücretsiz olarak çocuğunuza eğitim aldırabilirsiniz.

 

Eğitim Süreci ile Evde Çocuğunuzu Nasıl Destekleyeceğinizi Öğrenin:

Eğitim sürecini başlattınız ancak çocuğunuza daha fazla yardım etmeniz gerekebilecek.

 

Özel eğitim merkezlerinde yapılan çalışmaya ek olarak bu çalışmaları evde de devam ettirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Çocuğunuza olan yaklaşımınız yalnızca Türkçe – Matematik ya da okuma yazma öğretimi ile kalmayıp,  onun hissettiklerini göz ardı etmeden psikolojik desteği de sağlamalısınız.

 

Çocuğuma daha rahat hissetmesi için nasıl yardım edebilirim?

Disleksinin zeka ile ilgili bir durum olmadığını belirtebilirsiniz.

 

Onu çok fazla yormayacak basit aktivitelerle cesaretlendirebilirsiniz.

 

Öğretmenleri ile görüşme ayarlayabilirsiniz. Disleksi hakkında öğretmenlerinin de daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

 

Çocuğunuz ile konuşup disleksi yüzünden okulda yaşadığı problemleri sıralayabilir, böylece öğretmen görüşmelerinin daha sağlıklı ve çözüm odaklı geçmesini sağlayabilirsiniz.

 

Çocuğunuzla yaptığınız bu konuşma ile onun disleksisi hakkındaki farkındalığını da sağlamış olabilirsiniz. Farkındalık hem okulda hem de okul dışında daha pozitif hareket etmesini de sağlayabilir.

 

Çocuğunuzu ödevlere boğmayınız, derslerden daha fazla soğumasına neden olmayınız.

 

Onu anladığınızı her fırsatta çocuğunuza hissettiriniz.

 

Tüm bunlar için de lazım olan tek şey anne – babaları olarak sizlerin soğuk kanlı, paniksiz bir şekilde belki bir süreliğine akademik beklentiyi minimum seviyede tutarak hareket etmek olacaktır.

 


Çocuğum Disleksi Tanısı Aldı, Onun İçin Ne Yapmalıyım?

 

02.12.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...