Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Çocuğunuzla Otizm Hakkında Konuşun

Çocuğunuzla Otizm Hakkında Konuşun

Çocuğunuza otizmi olduğunu söylemeye karar verdiğinizde, konuya nasıl yaklaşılacağı hakkında fikir edinmek için önce bir terapiste ya da doktora danışmanız yararlı olabilir. Terapist veya doktor çocuğunuzun kendine özgü durumuna ve işleyiş seviyesine göre önerilerde bulunabilir.


Bir çocukla otizm hakkında konuşmak için en iyi zaman, çocuğun otizminin ciddiyetine bağlı olarak değişir. Çocuğunuzun terapisti veya doktoru, çocuğunuzun bu konuşma için hazır olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir. Ancak, planlanmamış bir şekilde çocuk otizmli olduğunu, başkasından, örneğin kardeşinde ve ya arkadaşından öğrenirse işler sizin adınıza hiçte iyi gitmeyebilir.

 

Olumlu Bir Şekilde Otizmi Sunmak


Algınız önemlidir ve çocuğunuz üzerinde etkili olabilir. Aşırı duygusallıktan kaçınmaya çalışın çünkü durum hakkında hissedebileceğiniz endişe veya üzüntü sıkıntıya neden olabilir. İyimser olun ve açıklamaları terapist tavsiyelerine göre çocuğunuzun anlayabileceği düzeyde tutun. Otizmi, bir sakatlık olarak değil, bir fark olarak sunabilirsiniz.


Siz bunu sadece çocuğun özgüvenini artıracak şekilde sunmalısınız.


Belirtileri Tartışmak


Otizmin belirtilerini çocuğunuza açıklarken iyimser kalmak zor olabilir. İşte otizm belirtilerini çocuğunuzla tartışmak için bazı ipuçları:


Her bir otizm semptomunu ayrıntılı olarak açıklamanız gerekmez. Çocuğa belirtiler hakkında genel bir fikir verin ve ardından çocuğun belirtileri ne kadar iyi kullandığını ele alın. Örneğin, konuşma geliştirme ve iletişim sorunları ile ilgili zorlukları tartışırken, "Resimli kartlar bize ne istediğinizi söylemenize yardımcı olur" diyebilirsiniz.


Mümkün olduğunda semptomun olumlu bir yönünü sunun. Örneğin, çocuk, Otoyol haritasındaki rotaları ezberlemek gibi, alışılmadık bir şekilde saatlerce odaklanabileceği favori bir konu veya aktiviteye sahip olabilir. Bu detayları ezberleme yeteneğinin otizmden kaynaklandığını bilsin.
Otizmin nasıl bir kimlik olduğunun ve otizmi nevrotik (düşkün olmayan) dünyadan ayıran benzersiz özelliklere sahip bir insan topluluğu olduğunu konuşun.

 

Otizm çocuğa belirtileri belirli alanlarda sınırlamalar getirse de, çocuğun onlarla başa çıkabileceğini ve harika şeyler başarabileceğini bilmesini sağlayın.


Bu ipuçları bir rehberdir, ancak bir terapistin veya doktorun tavsiyesinin yerini alması amaçlanmamıştır. Çocuğunuzla, çocuğunuzun terapisti veya doktoruyla otizm belirtileri hakkında nasıl konuşacağınızı tartıştığınızdan emin olun.


Zor Soruları Cevaplamak


Bir çocuk otizmi hakkında zor bir soru sorduğunda, çocuk terapistine danışana kadar cevap vermeyi geciktirmek isteyebilirsiniz. Yüksek işlevli otizmlilerin epeyce sorusu olabilir. İşte size bir profesyonel ile birlikte karşılaşabileceğiniz bazı zor soruları nasıl cevaplayacağınızla ilgili bazı öneriler:


"Engelli miyim?"

Çocuğunuza otizm fikrini tanıtırken "engelli" kelimesini kullanmak zorunda değilsiniz.

Çocuğunuz engelli olup olmadığını sorarsa, otizmin bir engel olmadığını, hayatında harika şeyler başarmasını engellemeyeceğini söyleyebilirsiniz.


"Sonsuza dek otizm olacak mı?"

Her zaman otizmi olacağını açıklayabilirsiniz ve bu onu özel kılan kişi olmasının bir parçasıdır.


"Kendi başıma yaşayacak mıyım?"

Çocuğunuza, etkili tedavi programında otizmli önemli sayıda yetişkinin bağımsız olarak yaşadığını, kariyer ve aileleri olduğunu bilmesini sağlayabilirsiniz.

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu? 

 

 

Alemdağ Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Çekmeköy,İstanbul

 

12.12.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...