Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Otizm Aileleri Nasıl Etkiler?

Otizm Aileleri Nasıl Etkiler?

Otizm tanısının duygusal stresinden pahalı tedavilerin ve tedavilerin süregelen finansal stresine kadar, otizm aileleri birçok yönden etkiler. Bu stres kaynaklarıyla baş etmek daha güçlü evlilikler ve aileler yaratabilir, ancak bunun için çok fazla çalışmak ve profesyonel destek almak kaçılmazdır.


Aileler çocuklarının normal bir şekilde gelişmediğinden şüphelenmeye başladıkları andan itibaren, birçok soru işareti ve karışıklıklarla karşı karşıya kalırlar. Bu durum, özellikle çocuğun teşhis edilmesinden hemen önce ve sonra ebeveynler için duygusal olarak yıkıcı olabilir. Ek olarak bir eğitim sürecinin içerisine girecek olmak, doğru eğitim desteğini nereden ve nasıl alacakları konusunda da soru işaretleriyle karşılaşırlar. Bu zorluklar aşılmaz gibi görülürken, çoğu aile zamanla tüm sorunlarla başa çıkmayı ve uyum sağlamayı öğrenir.

 

Duygusal etki


Pediatrics dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, otizm spektrumundaki çocukların anneleri ruh sağlığı durumlarını sık sık "zayıf" veya "normal" olarak değerlendirdiler. Diğer annelere oranla çok daha yüksek bir stres seviyesine sahip oldukları da buradan çıkarılabilecek bir diğer sonuç.


Yüksek stres düzeyine ek olarak, otizmi olan çocukların ebeveynleri aşağıdaki duyguları yaşayabilir:


Boğulmuş olma duyguları
Eşler arası münakaşanın artışı
Çocuğun etrafça kınanması ve bu kınama için suçluluk
Tedavi edilemeyecek olmasından kaynaklanan umutsuzluk
Sürekli olarak suçluluk duygusu
Toplumsal tecrit duyguları
Çocuğun toplumdaki davranışında utanç

 

Fiziksel Etki


Otizm aynı zamanda aile üyelerinin fiziksel sağlığı üzerinde de dolaylı bir etkiye sahiptir. Anksiyete, depresyon ve tükenme, otizm spektrumunda çocuklu ailelerin fiziksel sağlığı üzerinde etkili olmaktadır. Stres, bağışıklığın azalmasına yol açabilir ve uyku yoksunluğu, konsantre olmakta zorluk, hafıza kaybı ve diğer sağlık komplikasyonlarına neden olabilir.


Finansal Etki


Otizmin aileler üzerindeki finansal etkisi çok büyük. Özel sağlık sigortası planlarının çoğu otizmli çocuklar için terapi ve tedavi ile ilgili tüm masrafları kapsamamaktadır ve psikiyatrist ve ilaçlar için yapılan ortak ödemeler genellikle büyük finansal borçlarla sonuçlanmaktadır. Tedavi ve sağlık harcamalarına ek olarak, özel eğitici oyuncaklar ve daha pek çok şey gibi finansal yükler de eklenmektedir.

Pediatri'deki bir araştırmaya göre, otizmli bir çocuğa sahip olmak, toplam aile gelirinin ortalama % 14'lük bir kısmının ek masraflara ayırıldığını göstermektedir. Her iki ebeveyin de tam gün çalışmaya devam etmesi genellikle çok zordur, bu da hanehalkı gelirindeki azalmanın, artan harcamalarla birlikte devam etmesi anlamına gelir. Birçok ebeveyn sağlık sigortası sağlamak için tam zamanlı bir işe ihtiyaç duyduğundan, tam zamanlı istihdam kaybının ailenin mali durumu üzerinde önemli ve olumsuz bir etkisi olabilir.


Evlilikler Üzerindeki Etkisi


Otizmin aileleri etkilemesinin en büyük nedenleriden biri, ebeveynlerin evliliği üzerinde daha fazla strese sokmasıdır. Aile Psikolojisi Dergisi'nde yayınlanan bir araştırmaya göre, otizmi olan çocukların ebeveynleri, yaşıtlarına göre boşanma olasılıkları % 9.7 idi. Otizmin evliliği zorlaştırmasının birkaç yolu vardır:


Genellikle ebeveynler çocuğun teşhisini farklı şekillerde ve farklı oranlarda kabul ederek çatışmalara yol açar.


Tutarsız programlar ve sayısız taahhüt, ebeveynlerin birlikte vakit geçirmelerini zorlaştırır.


Otizmli çocuklar için çocuk bakıcısı bulmak zor olabilir, bu da ebeveynlerin bir çift olarak dışarı çıkmasını zorlaştırır.


Finansal stres ebeveynler arasında ek çatışmalara neden olabilir.


Kardeşler Üzerindeki Etkisi


Otizm ayrıca diğer kardeşleri de etkiler. Bu çocuklar, ailenin geri kalanıyla aynı baskıların çoğuyla karşı karşıyadır ve otizmli çocuklarının ihtiyaçları ile boğularak ebeveynlerin tam desteğini alamayabilirler. Normal olarak gelişen kardeşleri ve otizmi olan çocukların karışımı olan bir ailede kardeş kıskançlığı daha yoğun hale gelebilir. Aileler diğer stres faktörlerini kontrol edebildikleri sürece bu zorlukları çözebilir.


Otizm ve Gelişimsel Bozukluklar Dergisi'nde yapılan bir araştırma, kardeş duygusal uyumunun en büyük tahmincisinin sosyo-ekonomik durum gibi diğer risk faktörlerinin varlığı veya yokluğu olduğunu ortaya koydu. Bu faktörler kontrol altına alındığında, otizmi olan bir çocuğa kardeş olma deneyimi, kardeşin duygusal ve psikososyal sağlığını iyileştirmiştir.

 

Olumsuz Etkiyi Azaltma


Ailelerin otizmin olumsuz etkilerini azaltmasının birkaç yolu vardır:


Terapi veya danışma: Psikoterapi, otizmin duygusal etkisiyle baş etmek için değerli bir araçtır ve aile danışmanlığı, evlilik ve iletişim sorunları ile başa çıkmak için yararlıdır. Depresyon veya anksiyete durumlarında, ilaç tedavisi kısa süreli etkili bir çözümdür.


Destek grupları: Birçok ebeveyn ve aile üyesi için otizm destek grupları hayat kurtarıcı olabilir. Otizmli çocukların diğer ebeveynleriyle temas, süreci kolaylaştırır, ruh halini iyileştirir ve bozukluğun kabulünü ve anlaşılmasını arttırır.

Genellikle, başkalarının da benzer deneyimlerden geçtiğini bilmek, ihtiyaç duyulan rahatlamayı sağlayabilir ve ebeveynlerin otizmli  bir çocuk yetiştirmenin fiziksel ve duygusal zorluklarıyla başa çıkmalarına yardımcı olabilir.


Yardım kabul etme: Ebeveynler ve aile üyeleri, mümkün olan her kaynaktan yardım ve destek almalıdır. Anne-babalar kendilerine de yeterli zamanı ayırmak durumundalar bunun için çocuklarına belirli bir müddet bakabilecek diğer aile bireylerinden yardım alabilirler.

Fazladan bir şekerleme, gitmek istediğiniz bir yere günlük bir gezi ya da bir yerlerde sakince kahve içmek, zihni ve vücudu şarj edebilir ve kayda değer miktarda birikmiş stresi hafifletebilir. Sağlıklı ebeveynler olmalı ki sağlık bir çocuk gelişimi de olsun.


Olumlu Etkiyi Kucaklamak


Otizmi olan bir çocuğun ebeveynliği ile ilgili çeşitli zorluklar olsa da, aileniz üzerinde birçok olumlu etkisi olabilir. Başarılı bir şekilde karşılaşılan zorluklarla ve çocuklarında ilerleme görerek, ebeveynler daha güvenli ve duygusal olarak güvenli hale gelebilir. Bu zorluklarla takım olarak karşılaşmak evliliği de güçlendirebilir. Özel şeyleri olumlu tutmanın anahtarı, özel ihtiyaçlarınız için olduğu kadar kendinize de bakmaktır.


Bu makale sizin için faydalı oldu mu?  

 

 

Alemdağ Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Çekmeköy,İstanbul

 

 

12.12.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...