Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Otizmli Bir Çocuk Nasıl Sakinleşir?

Otizmli Bir Çocuk Nasıl Sakinleşir?

Otizmli çocuklar genellikle dokunma, ses ve ışık gibi şeylerle aşırı tepki gösterirler. Ayrıca, rutin değişiklikler gibi beklenmedik olaylar nedeniyle bunalıp, hayal kırıklığına uğrayabilirler. Öfkelendiği sırada, çocuk çığlık atabilir, eşyaları tahrip edebilir hatta başkalarına şiddetle tepki verebilir. Otizmli çocuklar sık ​​sık tedirgin olabilir, bu nedenle ebeveynlerin onları nasıl sakinleştireceklerini bilmeleri önemlidir. Her çocuk farklıdır, bu nedenle çocuğunuz için en uygun olanı bulmak için birkaç teknik deneyin.

 

 

METOD 1: Öfke Nöbetleriyle Mücadele ve Önleme


otizm çocuk

 

1 Öfkeyi tetikleyen şeyin ne olduğunu bulun. Sebebini bulmak, onları üzen şeyden uzak tutmanıza yardımcı olabilir. Bu, otizmli bir çocuğun sakinleşmesinde önemlidir. Çocuğunuzu gözlemleyin ve hangi duruma nasıl tepki verdiğini anlamaya çalışın. Bir ebeveyn, çocuğu tetikleyen şeylerin farkındaysa, bundan kaçınabilir.


Çocuğun ortak tetikleyicilerini kaydetmek için bir defter bulundurun. Ayrıca, öfke nöbetlerini ve nedenlerini günlüğe kaydetmek için bir akıllı telefon uygulamasını kullanmayı da düşünebilirsiniz.

 

Otizmli çocuklarda öfke nöbetleri için bazı yaygın tetikleyiciler normal rutinlerinde, aşırı uyarılmalarında, hayal kırıklıklarında ve iletişim zorluklarında değişiklikler veya bozulmalar gösterebilir.

 

 

çocuk otizm


 

2 Öfke nöbeti gerginlikten farklıdır. Otizmli çocuklar için öfke nöbetleri, kendilerini kontrol edemeyecek kadar stresli olduklarında ortaya çıkar ve kendilerini güçsüz hissederler ve amacına ulaşana kadar durmazlar.


Bir rutine bağlı kal, yani bir şeyi yasakladığınızda onun arkasında durun. İzlenecek bir rutin olduğunda, çocuk daha sonra ne olacağını tahmin edebilir. Bu çocuğun sakin kalmasına yardımcı olur.


Çocuğunuzu yeni bir çevreye sokarken, daha az uyaran olmasına dikkat edin. Bu, çocuğunuzun daha az gürültü veya daha az insanın olduğu bir ortama sokulması anlamına gelir.

 

çekmeköy rehabilitasyon merkezi

 


3 Çocuğunuzla iletişiminiz net olsun. Sözlü iletişim, birçok otizmli çocuk için bir hayal kırıklığı kaynağıdır. Sabırla, saygılı bir şekilde konuşun ve açıkça ilan edin.


Öfke nöbetlerini, daha da kötüleştirebileceği için bağırmaktan veya agresif bir ton kullanmaktan kaçının.

Çocuğunuz için sözlü iletişim zorsa, resimlerle iletişim kurmayı deneyin.


Unutmayın ki iletişim her iki tarafa da gider. Her zaman çocuğunuzu dinleyin ve söylediklerine değer verdiğinizi ve saygı duyduğunuzu açıkça belirtin. Hayal kırıklığına bağlı öfke nöbetlerini, önlemeye ihtiyacınız varsa, onlara sorular sorun.

 

uçak çocuk

 

4 Çocuğun çevresini değiştirin. Çocuğunuz aşırı duyarlı ve aşırı uyarılmış olduğu için üzgün olabilir. Bu olduğunda, aşırı uyarılmayı azaltmak için çocuğu farklı bir ortama geçirmek veya çevreyi değiştirmek (örneğin yüksek sesli müziği kapatmak) iyi bir fikirdir.


• Örneğin, flüoresan lambalar çocuğunuzun öfkesini tetikliyorsa, çocuğunuzu daha fazla zorlamak yerine, alternatif aydınlatmalı bir odaya götürmek daha iyidir.


• Çocuk ortamın kolayca değiştirilemediği bir yerdeyse, önlem alın. Örneğin, halka açık yerlerde takmak için çocuğunuzun güneş gözlüklerini (ışığa aşırı duyarlılığı önlemek için) veya kulak tıkaçlarını (sesleri azaltmak için) verebilirsiniz.çocuk oda
 

 

5 Çocuğunuza biraz boşluk verin. Bazen çocuklar kendilerine ağır gelen işleri tekrar yapmak istemeyebilir, hazır hissetmeyebilir, yapmanız gereken onlara bir süre zaman tanımak olacaktır. Sakinleşmeleri için bir süre oturmaları için izin verin, genellikle sınırlı duyusal uyaranlara sahip herhangi bir alanda.


• Güvenliği göz önünde bulundurun. Küçük bir çocuğu asla yalnız ve denetimsiz bırakmayın veya çocuğu odaya kilitlemeyin. Çocuğun evde veya okulda güvenli ve rahat hareket edebileceği alanı ona yaratın.

 

öfke çocuk

 

 

6 Öfke nöbetinden sonra, çocuğunuzla konuşun. Çözüm temelli bir yaklaşım kullanın: Çocuğunuzu suçlamak veya cezalandırmak yerine, öfke nöbetini önlemenin ve stresle daha iyi başa çıkmanın yollarından bahsedin.

 

Konuşmayı dene:


• Çocuğun öfke nöbetine neden olduğuna inandığınız şey üzerine onunla konuşun (Sabırla dinleyin).

• Gelecekte benzer durumlardan nasıl kaçınılabilir.

• Daha etkili başa çıkma stratejileri (mola vermek, saymak, derin nefes kullanmak, ayrılmak istemek vb.).

• Gelecekteki öfke nöbetlerine son verecek bir kaçış planı.Yöntem 1’in sorularını cevaplayın, kendinizi test edin.

Öfke nöbetinin sinir krizi ile farkı nedir?

 

 

 

METOD 2: Çocuğu Derin Basınç Kullanarak Sakinleştirmek

 

masaj

 

1 Derin baskı uygulayın. Otizmli çocuklar sıklıkla stresli ve hatta acı verici olabilen duyusal işlem farklılıklarına sahiptir. Derin baskı uygulamak kasların gevşemesine neden olur.

• Çocuğunuzu bir battaniyeye sıkıca sarmayı veya aralarına birkaç battaniyeyi döşemeyi deneyin. Battaniyelerin ağırlığı yatıştırıcı bir baskı yaratacaktır, ancak nefes almayı engellemek için yüzlerini kapatmamaya dikkat edin.


• İnternet üzerinden derin baskı sağlamak için tasarlanmış araçlar sipariş edebilir veya oluşturabilirsiniz. Ağırlıklı battaniyeler, oyuncaklar, yelekler ve kucak pedleri tüm olasılıklardır.

 

çocuk otizm

 

Çocuğunuza derin bir masaj yapın. Ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendirebilecek derin baskı uygularken, masaj çocuğunuzla etkileşime girmeniz için iyi bir yoldur.

Çocuğu bacaklarınızın arasına yerleştirin. Ellerininizi çocuğun omuzlarına koyun ve baskı yapın. Ardından, ellerinizi yavaşça kollarının ve omuzlarının üzerinden geçirin.


• Rahat hissetmiyorsanız, bir masaj terapistinden ipucu istemeyi düşünün. Veya, gerçekten iyi sırt masajı yapan birine yaptırın.

 

sırt masajı

 

 

3 Bir yastık basımı dene. Çocuğu yastık ya da koltuk yastığı gibi yumuşak bir yüzeye yerleştirerek bir yastık presi yapılır. Çocuğun yatmasına veya oturmasına izin verin, ardından gövdeye, kollara ve bacaklara yavaşça titreşimli bir şekilde derin baskı uygulamak için ikinci bir yastık veya minder kullanın.


• Kazara boğulmayı önlemek için asla çocuğun yüzünü örtmeyin.

• Gelecekteki öfke nöbetlerine son verecek bir kaçış planı.

 

 

Yöntem 2’nin sorularını cevaplayın, kendinizi test edin.

Derin baskı battaniyeleri neden bir öfke nöbeti sırasında çocukları rahatlatmak için etkili yoldur?

 METOD 3: Vestibüler Stimülasyon Egzersizlerini Kullanarak Çocuğu Sakinleştirmek

 

ergoterapi

 

 

1 Vestibüler stimülasyon egzersizlerinin nasıl çalıştığını anlayın. Vestibüler sistem, uzamsal yönelimin dengelenmesine ve algılanmasına katkıda bulunur. Vestibüler egzersizler çocuğun sallanma veya sallanma hareketlerini kullanarak sakinleşmesine yardımcı olur.
Tekrarlayan hareketler, çocuğun dikkatini fiziksel duyumlarına yatıştırır ve yeniden odaklar.

 

çocuk sallanma salıncak

 

2 İleri geri sallayın. Çocuğu bir salıncağa yerleştirin ve yavaşça itin. Çocuğunuz sakinleşinceye kadar salınım hızını ayarlayın, yavaşlayın veya hızlandırın. Sallanma işleri daha da kötüleştiriyorsa, dur.


En iyi tekniği uygulamak için bir iç mekana salıncak takmak iyi bir fikir olabilir. Buna hava nasıl olursa  olsun rahat erişilebilin.


Bazı çocuklar kendilerini sallayabilir. Bu durumda, yavaşça sallanmalarını önerin.

 

dönme çocuk

 

3 Çocuğu sandalyede burgula. Çevirme, uyarıcı bir vestibüler egzersizdir. Bu aktivite, dikkatleri tetikleyiciden uzaklaştırarak ve fiziksel duyulara yönlendirerek öfke nöbetini durduracaktır.


Ofis koltukları en iyi çalışma eğilimindedir çünkü kolayca dönerler.


Çocuğun sıkıca oturduğundan ve yaralanmayı önlemek için koltuğu yavaşça döndürdüğünden emin olun.


Bazı çocuklar gözlerini açık bırakmayı tercih ederken, bazıları kapatabilir.

 

Yöntem 3’ün sorularını cevaplayın, kendinizi test edin.

Çocuğunuzu sandalyede çevirmek, bir öfke nöbetinin giderilmesine nasıl yardımcı olabilir?

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?   

13.12.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...