Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Disleksiyi Görme İpuçları

Disleksiyi Görme İpuçları

Disleksi, öncelikle okuma zorluğu ile karakterize edilen bir öğrenme bozukluğudur. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki insanların% 20'sini etkileyen, tanısı konmamış milyonlarca insanla disleksi, beynin nasıl çalıştığını ve kötü eğitim, zeka veya vizyondan kaynaklanmadığını gösterir.

Disleksili çocuklar, kelimeleri yazmak ya da telaffuz etmek için sesleri bir araya getirmekte zorlanırlar. Başka bir deyişle, disleksisi olanlar, konuşulanı anlama (dinleme veya okuma) ve yazılanları okumada (yazı veya konuşma) fazlasıyla zorlanırlar. Bu nedenle, disleksisi olan kişiler genellikle disleksisi olmayan insanlar kadar doğru veya akıcı veya hızlı bir şekilde okuyamazlar. İyi olan şey, disleksi yaşam boyu devam eden bir sorun olmasına rağmen, teşhis konduktan sonra tedavi edilip hafifletilebilmesidir.

 

Birincil belirti, okuma kabiliyetinde gecikme ya da güçlük olsa da, aslında okul öncesi çocuklar, okul çağındaki çocuklar ve yetişkinlerde Disleksiyi tanımanın çeşitli yolları vardır.

 

 

Bölüm1: Okul Öncesi Çocuklarda Disleksi Tanınması 

 

 

1 Konuşma ve işitmedeki zorlukları araştırın.

Disleksi, dili anlama ve işlemedeki  sorunlar ile karakterizedir, bu nedenle belirtiler sadece okuma dışındaki alanlarda ortaya çıkacaktır. Bir veya iki semptom mutlaka disleksinin göstergesi değildir, ancak çocuğunuzun bu semptomların çoğuna sahip olması durumunda, çocuğunuzun çocuk doktoru ile konuşmak isteyebilirsiniz. Gecikmeli konuşma (bunun birçok nedeni olabilir). Çocuğunuzun konuşma gelişimi ile ilgili endişeleriniz varsa, çocuk doktorunuza danışın. Harf değiştirme - yani “çim biçme makinesi” yerine “çmi pçmei skiması” gibi kelimeleri telaffuz etmekte zorluk çekerler. Kelimelerin yanı sıra sesleri de ayırmada zorluk yaşarlar. Kelimeleri birlikte kafiyeli okumakta güçlük.

 

 

 

2 Öğrenme güçlüğü arayın.

Disleksik çocuklar, fonolojik işlem (seslerin manipülasyonu) ve hızlı görsel-sözlü cevap verme konusunda zorluk yaşadıkları için, temel

öğrenmede bazı zorluklar yaşayabilirler: Kelime hazinelerini geliştirmede yavaşlık. Genellikle disleksik okul öncesi çocuklar sadece az sayıda kelime söylerler. Sesleri, harfleri, renkleri ve sayıları geç  hatırlama.

Disleksik çocuklar, kendilerine tanıdık nesneleri bile adlandırma konusunda zorlanabilirler. Kendi adlarını tanımakta güçlük.

Tekerlemede zorlanma ya da tekerlemeler söyleme zorluğu. Yazma hatalarının okul öncesi çocuklarda disleksi göstergesi olmadığına dikkat edin. Birçok anaokulu öğretmeni ve birinci sınıf öğrencisi, harfleri ve sayıları sadece yazmayı öğrenirken tersine çevirir. Bununla birlikte, bu daha büyük çocuklarda disleksinin bir işareti olabilir ve harflerin ve sayıların yazılı olarak tersine çevrilmesi devam ederse, çocuğunuz disleksi açısından test edilmelidir.

 

 

 

3 Fiziksel zorlukları arayın.

 

Disleksi, mekansal organizasyon ve ince motor kontrolü ile ilgili problemleri içerdiğinden, aşağıdakileri içeren küçük çocuklarda fiziksel belirtilere de sahip olabilir:

 

Kalem tutma, kitap tutma, düğmeler ve fermuar kullanma veya diş fırçalama gibi ince motor becerileri geliştirmede yavaşlık.

Şarkılara eşlik etmede zorluk yaşayabilirler.

 

 

 

4 Çocuğunuzun çocuk doktoru ile konuşun.

Çocuğunuzun disleksi olabileceğinden endişe ediyorsanız, çocuğunuzun birincil doktoruna danışmanız en iyisidir. Erken tanı, çocukların disleksi ile etkili bir şekilde başa çıkmayı öğrenmelerine yardımcı olmada hayati öneme sahiptir. Profesyoneller, 5 yaşından küçük çocuklarda disleksiyi test etmeleri ve teşhis etmelerini sağlayan bir test sunar.

 

 

Bölüm2: Okul Çağı Çocuklarında Disleksi Tanınması (6-18 Yaş)

 

 

 

1 Okuma zorluğu için bak.

 

Çocuklar ve gençler arasındaki disleksi, ilk önce, yaşıtlarının okumaya geçmesi ancak çocuğun henüz o seviyeye gelememesi ile farkedilir. Bu, disleksinin birincil göstergesidir.

Okuma problemleri şunları içerebilir:

Harfler ve sesler arasındaki bağlantıyı öğrenmede gecikme.

 

“At” ve “to” veya “do” ve “go” gibi küçük kelimelerin karışıklığı. Doğru formları gösterdikten sonra bile tutarlı okuma, heceleme ve yazma hataları.

Yaygın hatalar harf karıştırmalarını (örneğin “b” için “d”); kelimeleri ters okuma ; ters çevirmeler (örneğin, “w” için “m” ve “n” için “u”). Anlamak için birkaç defa aynı metni okumaya ihtiyaç duymak.  Yaşa uygun kavramları anlamada sorun. Not almak ve bir hikaye veya dizide bir sonraki adımda ne olacağını tahmin etmekle ilgili sorun.

 

 

 

2 İşitsel (dinleme) ve konuşma problemlerine dikkat edin.

Disleksinin altında yatan neden, fonolojik işleme, bir sözcüğü görme veya duyma, ayrı ayrı seslere bölme ve daha sonra her sesi sözcüğü oluşturan harflerle ilişkilendirme problemidir. Bu, okumayı özellikle zorlaştırsa da, aynı zamanda çocukların açıkça ve doğru bir şekilde dinleme ve konuşma becerisini de etkiler.

İşaretler şunları içerir:

Hızlı komutları anlama veya komut dizilerini hatırlama problemleri. Ne duyulduğunu hatırlamakta zorluk çekiyorum. Düşünceleri kelimelere dökmenin zorluğu. Çocuk ayrıca cümleleri duraksamadan söyeleyebilir ve cümleleri eksik bırakabilir.

 

Çarpık konuşma:

Tekerlemeler söyleme ve anlama zorluğu.

 

 

 

3 Fiziksel belirtilere dikkat edin.

Disleksi, mekansal organizasyonla ilgili problemleri içerdiğinden, disleksik çocuklar motor becerileri ile de mücadele edebilirler. Motor becerileri ile ilgili ortak sorunların işaretleri şunlardır: Yazma veya kopyalama ile ilgili sorun. El yazısı da okunaksız olabilir. Sık sık sol ve sağ, alt ve üst gibi kavramlarda karışıklık.

 

 

 

4 Duygusal veya davranışsal işaretler arayın.

 

Disleksisi olan çocukları, akranları rahat bir şekilde okuyabilirken kendilerinin okuyamamasını kabullenmek istemezler. Sonuç olarak, bu çocuklar kendilerini daha az akıllı hissedebilir veya bir şekilde başarısız olmuş gibi hissedebilirler.

 

Çocuğunuzda disleksinin işaretlerini şu şekilde görebilirsiniz:

Çocuk geri çekilir veya üzülür ve sosyalleşmek ya da arkadaşlarla birlikte olmakla istemez.

Çocuk anksiyete yaşar. Bazı uzmanlar kaygıyı disleksik çocukların gösterdiği en sık görülen duygusal semptom olarak kabul ederler.

Çocuk sık sık öfkeyle kendini gösteren aşırı hayal kırıklıları yaşar.

Çocuk ayrıca öğrenme güçülüğüne dikkat çekmek için sık sık yapmaması gereken olumsuz davranışlar sergileyebilir.

Çocuk odaklanmakta zorluk çekebilir ve “hiper” veya “hayalperest” gibi görünebilir.

 

 

 

5 Kaçınma mekanizmalarına dikkat edin.

 

Disleksili çocuklar ve genç yetişkinler kasıtlı olarak akranlarının, öğretmenlerinin ve ebeveynlerinin önünde okumak, yazmak veya konuşmak zorunda oldukları durumlardan kaçınmaya çalışabilirler.

Özellikle daha büyük çocukların sık sık başa çıkma veya kaçınma stratejileri kullandığını unutmayın. Kötü örgütlenme ve hatta tembellik gibi görünen şey, disleksi ile ilgili zorluklardan kaçınmanın bir yolu olabilir.

Çocuklar ve gençler, utanma korkusuyla yüksek sesle veya topluluğa karşı konuşma yapmaktan rahatsızlık duyabilirler. Mücadelelerini olabildiğince sonraya ertelemek için okuma ve yazma ödevlerini de erteleyebilirler.

 

 

 

6 Çocuğunuzun öğretmeni ve doktoru ile konuşun.

 

Çocuğunuzun yukarıdaki belirtilerden herhangi birine dayanarak disleksi olabileceğini düşünüyorsanız, öğretmenine ve uzmanlara danışmanız zorunludur. Bu kişiler, çocuğunuzun resmi olarak test edilebilmesi için doğru psikolojik profesyonellere rehberlik edebilir.

Erken tanı, çocukların disleksi ile baş etmeyi öğrenmelerine yardımcı olmak için önemlidir. Disleksik çocuklarda karşılanmayan ihtiyaçlar, bu çocuklar için daha sonraki yaşamlarında korkunç sonuçlar doğurabilir. Çalışmalar, disleksi olan öğrencilerin üçte birinden fazlasının liseyi bıraktığını ve bunun da liseyi bırakanların dörtte birinden fazlasını oluşturduğunu göstermiştir.

Hiç kimse bir test disleksiyi teşhis edemez. Standart testler en fazla on altı ayrı değerlendirme içermektedir. Zorlukların nerede meydana geldiğini görmek, okuma seviyesini ölçmek ve öğrencilerin bilgiyi en rahat ve edindiğini (duyulabilir, görsel veya kinetik olarak) test etmek için okuma sürecinin tüm yönlerini inceler.

 

Bölüm3: Yetişkinlerde Disleksi Tanıma

 

 

 

1 Okuma ve yazma ile ilgili problemleri araştırın.

Disleksi ile uzun süre yaşamış olan yetişkinler, çoğu zaman çocuklarla aynı problemlerle mücadele eder. Yetişkinler arasında ortak okuma ve yazma güçlüğü işaretleri şunlardır:

 

Yavaş ve çok fazla hata yaparak okuma. Zayıf yazım. Disleksikler, aynı kelimeyi tek bir yazı parçası olarak birçok şekilde heceleyebilirler. Yetersiz kelime bilgisi. Bilgiyi özetleme ve özetleme dahil, planlama ve organizasyonda zorluk. Zayıf hafıza becerileri ve okuduktan sonra bilgi saklama zorluğu.

 

 

 

2 Başa çıkma stratejileri arayın.

 

Birçok yetişkin disleksisini telafi etmek için başa çıkma stratejileri geliştirmiş olacaklardır.

Bu stratejiler şunları içerir:

Okuma ve yazmadan kaçınmak.

Okuma ve yazma görevlerini ertelemek.

Okumak yerine hafızaya dayanmak.

 

 

 

3 Bazı ortalamanın üstünde becerilerin varlığına dikkat edin.

Disleksisi olanlar okumada zorluk çekmesine rağmen, bu zeka eksikliğinin göstergesi değildir.

 

Aslında, disleksikler olağanüstü "insan becerilerine" sahiptir ve başkalarını okumada çok sezgisel ve etkilidirler.

 

Ayrıca güçlü mekansal düşünme becerilerine sahip olma eğilimindedirler ve mühendislik ve mimarlık gibi bu becerileri gerektiren alanlarda çalışabilirler.

 

 

 

4 Test yaptır

 

Disleksili olarak tanımlandıktan sonra yetişkinler daha etkili okuyucu ve yazar olmak için stratejiler öğrenebilir; bu da, özgüvenlerini artırabilir. Uygun testleri uygulamak üzere bir profesyonel bulmak için tıbbi bir uzmanla görüşün.

 

 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?   

13.12.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...