Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Disleksi ile Nasıl Başa Çıkılır?

Disleksi ile Nasıl Başa Çıkılır?

Disleksi, okuma ve yazma kompozisyonundaki güçlüklerin yanı sıra yüksek düzeyde yaratıcılık ve 'büyük resim' düşüncesinin belirlediği bir öğrenme yetersizliğidir. Disleksi ile başa çıkmak zor olabilir, ancak mümkündür. Doğru tutum, strateji, araç ve destekle sadece disleksi ile başa çıkamakla kalmaz, aynı zamanda başarılı ve üretken bir yaşam sürdürebilirsiniz.

 

Yöntem 1: Düzenli Bir Yaşam

 

 

1 Bir takvim kullan.

 

Disleksisi olan insanlar için organize olmanın en iyi yollarından biri sadece bir takvim kullanmaktır. İster büyük bir duvar takvimi, isterse cep günlüğü, ister bir uygulama olsun, bir takvimi kullanmak, önemli günlerinizi ve zamanlarınızı hatırlamanıza ve zamanınızı verimli kullanmanıza yardımcı olur. Sadece bir şeyin geldiği tarihi işaretlemeyin, ayrıca başlamanız gereken tarihi ve aralarındaki kontrol noktalarını da işaretleyin.

 

 

2  Gününü planla.

 

Bir takvimi kullanmakla birlikte, gününüzü planlamak zamanınızı daha verimli kullanmanıza yardımcı olabilir, bu da disleksisi olan insanlar için zor olabilir. İş yapmanın en hızlı ve en mantıklı yolunu düşünün. Bu, sizi biraz daha uzun süren görevler için daha fazla zaman harcamanıza izin verir.


Zamanınızı en iyi şekilde kullanabilmeniz için görevlerinize öncelik verin. Hangi görevlerin sizin için acil, önemli veya kaçınılmaz olduğu ve ayrıca hangi görevlerin sizin için zaman alacağını düşünün.


Gününüzü yönlendirmenize yardımcı olacak bir program yapın. Günün daha verimli zamanlarınızda çok fazla odaklanmanız gereken şeyleri planlamaya çalışın.


Aklınızın yeniden şarj olmasını ve yeniden odaklanmasını sağlamak için günlük planınıza kısa molalar eklemeyi unutmayın.

 

 

 

3 Liste yap.

 

Disleksisi olan insanlar genellikle bir şeyleri hatırlamakta zorlanırlar. Liste yapmak, daha organize olmanıza yardımcı olur ve daha fazla dikkat gerektiren işlere odaklanmanızı aklınızda tutabilecek, hatırlamanız gereken şeylerin sayısını azaltır.

 

  1. Yapmanız gereken şeyleri listeler, hatırlayın, yanınızda bulundurun, alın, vb.
  2. Gün boyunca listelerinize bakmayı unutmayın - yapmazsanız size bir yararı olmaz.
  3. Gerekirse, diğer listelerinizin ana listesini yapın ve bu listeye sık sık bakın.

 

 

Yöntem 2:  Motivasyon Desteği

 

 

 

1 Kendine inan.

 

Disleksi ile başa çıkarken ilk ve en iyi destek kaynağı kendinizsiniz. Aptal veya yavaş olmadığını fark et. Üstün yeteneklisin ve yaratıcısın. Güçlü yanlarının ne olduğunu bul ve onları kullan. İster mizah anlayışı, iyimserlik, isterse sanatsal beceriler olsun, zor işlerle karşı karşıya kaldığınızda ya da kendinizi sinirli hissettiğinizde bunlardan yararlanın.

 

 

 

 

2 Teknolojiyi kullan.

 

Disleksisi olanların hayatını kolaylaştırmak için özel olarak tasarlanmış çok sayıda yardımcı cihaz ve teknoloji vardır. Onları kullanmak daha bağımsız olmanıza izin verir.
Akıllı telefonlar ve tabletler, takvim işlevleri, hatırlatıcılar, alarmlar ve daha fazlası...


Yazarken çevrimiçi yazım denetleyicileri kullanın.


Disleksi olan bazı insanlar yazarken yararlı olan dikte aygıtlarını ve araçlarını bulurlar.


Sesli kitapları, metin okuma programlarını ve uygulamalarını veya metni basılı kitaplardan sesli bir şekilde okuyan tarayıcıları deneyin. 

 

 

 

3 Arkadaşlara ve aileye güven.

 

Sizi önemseyen insanlar, sizi cesaretlendirebilir ve zor görevlerde size yardımcı olabilir. Özellikle zorlu bir ödevle karşı karşıya kaldığınızda arkadaşlarınıza ve ailenize çevirin ve onlardan size sesli okumalarını veya yazınızı gözden geçirmelerini isteyin. Zorluklarınızı ve başarılarınızı onlarla paylaşın.

 

 

 

4 Bir uzmana dön.

 

Özel Eğitim Öğretmenleri, Okuma Uzmanları ve diğer eğitim ve konuşma uzmanları disleksi ile ilgili özel becerilere ve eğitime sahiptir. Disleksi ile başa çıkmalarına yardımcı olacak birkaç çevrimiçi forum, destek grubu ve program da bulunmaktadır. Bu değerli kaynakları kullanmayı utanmayın.


Profesyoneller, size yardımcı olacak materyalleri almanıza yardımcı olabilir.


Bu alandaki diğer insanlara danışmak, disleksi ile başa çıkmada daha etkili stratejiler sunabilir.

 

 

Yöntem 3: Görevlerin İncelenmesi ve Tamamlanması

 

 

1 Kendine yeterince zaman ver.

 

Okuma veya yazma gerektiren görevler disleksisi olan insanlar için biraz daha uzun sürebilir. İşinizi tamamlamak için kendinize yeterli zaman ayırdığınızdan emin olmak önemlidir. Her ödevin ne kadar zaman alacağını ve buna göre plan yapacağınızı düşünün.


Örneğin, bir tam sayfa metni okumanın yaklaşık beş dakika sürdüğünü biliyorsanız ve okumak için 10 sayfanız varsa, bu ödevi tamamlamak için en az bir saat ayırmanız gerekir.


Gerekirse, öğretmeninize diğer öğrencilerin ödev için ne kadar zaman harcamasını beklediğini sorun. İki ya da en azından bu zamanı kendiniz için arttırmayı düşünün.


Ödevlerinizi başlatmak için beklemeyin. Ne kadar erken başlarsanız, onlarla o kadar çok çalışmanız gerekecek.

Beklerseniz, onları tamamlamak için yeterli zamanınız olmadığını görebilirsiniz. Ya da aceleci olduğunuz için zayıf bir iş yapabilirsiniz.

 

 

 

2 Dikkat dağıtıcı şeyleri kaldır.

 

Sadece disleksisi olan insanlar değil herkes, şu anda yaptığınız şeyden daha ilginç olan bir şey olduğunda kolayca dikkatini dağıtabilir. Dikkatinizi dağıtan şeyleri kaldırmak, çok fazla zihinsel enerji gerektiren işlere tam dikkatinizi vermenizi sağlar.


Elektronik aygıtları sessize alın ve müziği veya TV'yi kapatın.
Arkadaşlarınızın, iş arkadaşlarınızın ve ailenizin, sizi rahatsız etmemek için “çalışma zamanı” olduğunu bildiğinden emin olun.


Yalnızca etrafınızdaki görevi tamamlamak için ihtiyacınız olan şeyleri saklayın. İhtiyacınız olmayan her şeyi uzaklaştırın.

 

 

 

 

Görevleri azalt.

 

Aynı anda bir şeyle uğraşmak yerine, daha küçük parçalar halinde çalışın. Parçalamak, belirli bir işe daha yakından odaklanmanıza izin verir ve ödevi daha az yıpratıcı hale getirir. 
Örneğin, 20 sayfalık bir okuma ödeviniz varsa, okuduklarınızı sindirmek için kısa aralıklarla her seferinde beş sayfa okumayı planlayın.


Bir rapor yazmanız gerekiyorsa, bir gün ana hatlarını yazacaksınız, ertesi gün girişi tamamlayacaksınız, ertesi gün vücudun bir bölümünü vb.

 

 

 

Sık sık mola ver.

 

Her bir çalışma arasında kısa bir mola verin. Bu, edindiğiniz bilgileri almanıza yardımcı olur. Ayrıca henüz tamamladığınız işi pekiştirmenizi sağlar. Bir sonraki işiniz için planlama yapabilirsiniz.

Bir parça çalışmayı tamamladıktan sonra, öğrendiklerinizi veya gözden geçirdiklerinizi kısaca düşünün. Bu şekilde, şimdiye kadar çalıştıklarınızı anladığınızdan emin olabilir veya daha fazla gözden geçirmeniz gerekip gerekmediğini öğrenebilirsiniz.

Aradan dönmeden önce kafanızı dağıtmak için bir ya da iki dakikanızı ayırın.

Molalarınızı yalnızca birkaç dakika, ondan daha uzun süre tutun ve zamanınızı akıllıca kullanmıyor olabilirsiniz.

 

 

 

5 Geceleri ders çalış.

 

Yatmadan önce, zihniniz ve vücudunuz biraz daha sakinleştiğinde ve çevrenizde daha az şey olduğunda daha iyi konsantre olabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Geceleri bakmak zorunda olduğunuz en önemli materyali incelemeyi deneyin.

 

 

 

 

6 Gerekenden fazlasını yapma.

 

İhtiyacınız olandan daha fazlasını almak, ihtiyaç duyduğunuz iş miktarını arttırır, bu da ödevinizi tamamlamanız için gereken süreyi artırır. Ayrıca beyninizin örgütlenmeye odaklanması gerektiği konusunda daha fazla şey sunar.Bu, başarısız olan bir kişi olmak anlamına gelmez, ancak bu görevi gerekenden daha zor veya daha zor hale getirmeniz gerekmediği anlamına gelir.

Örneğin, Platon hakkında bir rapor yazmanız gerekiyorsa, onu tüm Greko-Romen antik çağlarının incelemesine dönüştürmeyin.

 

 

 

7 Diğer güçlü yönlerini kullanmak için seçenekleri keşfet.

 

 

Mümkün olduğunda diğer yeteneklerinizi de işinize dahil edin. Bu yapmanız gereken okuma ve yazma miktarını azaltabilir. Ödevini biraz daha kolaylaştırmak için sanatsal yeteneklerini, konuşma becerilerini, müzikal yeteneklerini vb. Kullan.

Öğrenciyseniz, ödevinizi değiştirmekle ilgili olarak öğretmeninizle konuşun, böylece okuma ve yazma dışındaki güçlü yönlerden yararlanabilirsiniz.

Örneğin, bir poster, çizgi roman, diorama, video veya model yapabilir misiniz?

Bir iş ödevi ise, içine daha fazla görsel unsur eklemeyi deneyin.

Örneğin, çizelgeleri, grafikleri, çizimleri ve / veya modelleri içerir. Ya da okumak zorunda olmadığınız bir sözlü rapor yapmayı deneyin.

Çalışmanız için daha ilginç ve daha kolay hale getirmek için güçlü yönlerinizi çalışmanıza dahil edin.

 

Yöntem 4: Okuma ve Yazma Geliştirme

 

 

 

 

Kod çözme sözcükleri uygulama.

 

Disleksisi olan insanlar genellikle kelimeleri çözmekte zorlanırlar ve çoğunlukla okudukları şeyi hatırlamadıkları kod çözmeye odaklanırlar. Kelime kod çözme, okuma akıcılığınızı artırabilir; Sık kullanılan kelimeleri ve harf kombinasyonlarını tanımak için düzenli olarak flash kartlar kullanın.Sadece kod çözme uygulaması için 'kolay' metni okuyun. Metni okumanın süresini azaltabilecek misin bir bak.

Sık sık yüksek sesle okuyun. Kelimelerin kodunu çözmedeki zorluklardan dolayı, yüksek sesle okumak, disleksi olan insanlar için zorlu ve bazen utanç verici bir deneyim olabilir.

 

 

 

 

2 Yoksay, sonra yazıyı denetle.

 

Çoğunlukla disleksi olan insanlar yazarken, sözcükleri doğru bir şekilde heceleyerek düşünce trenlerini kaybedecekler. Taslak yazarken yazımı yoksaymaya çalışın. Sadece fikirlerinizi ortaya çıkarmaya odaklanın. Ardından, geri dönün ve belgeyi yazım hataları için inceleyin.

 

 

3 Yazarken modelleri kullan.

 

Disleksili insanlar doğru harf ve sayı oluşumunu hatırlamakta zorlanabildiklerinden, bir resim tutmaya ya da birisinin gerektiğinde başvurması en zor olan karakterlerden harika bir örnek yazmasına yardımcı olur.

Büyük ve küçük harflerin yanı sıra, üzerinde el yazısı olan sayıların bulunduğu bir dizin kartı karakter modellerine sahip olması göze çarpmayan bir durumdur.

 

 

 

4 Yazını planla ve gözden geçir.

 

Yazmaya başlamadan önce ne yazmak istediğinizi düşünmek yazınıza odaklanmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca zamanınızı yönetmenize yardımcı olabilir. Yazınızı incelemek, yazım, dilbilgisi veya başka hataları yakalamanızı sağlar.

Ana fikrinizin ne olduğunu, hangi detayları desteklediğini ve nasıl sonuçlandırmak istediğinizi düşünün.Yazınızı sesli okuyun.

Hataları bu şekilde tespit etmek bazen daha kolaydır.

Başkalarının size yazdıklarını okumalarını sağlayın, böylece fikirlerin birlikte nasıl aktığını duyabilirsiniz.

 

Sizden Gelen Sorular

 

Disleksi insanların yaşamını nasıl etkiler?

 

Disleksi, çocukluk döneminde dil gelişimi ve okumayı öğrenirken ortaya çıkar. Bir çocuğun dili çözme ve harfleri çıkardıkları seslerle ilişkilendirme yeteneğini etkiler. Bu zorluklar çocuğun okuma ve yazma yeteneğini etkileyebilir, ancak erken müdahale ile başarılı bir şekilde yönetilebilir. Teşhis edilmeyenler akranlarının gerisinde kalmanın bir sonucu olarak kaygı, düşük özgüven ve diğer olumsuz ruh sağlığı sonuçlarını yaşayabilir.

 

 

Bir insan disleksiyi aşabilir mi?

 

Evet. Disleksinin üstesinden nasıl gelebileceğini ve yardımcı olabilecek teknolojiyi öğrenmenin birçok yolu vardır.

 

Disleksi tedavi edilebilir mi?

 

Disleksi, beynin zorluk yaşadığı bir durum olduğundan, “tedavi” düşüncesi tam olarak doğru değildir. 

 

Yetişkinlerde disleksi var mı?

 

Yetişkinlerde disleksi aynıdır ve özellikle okuma ve yazma ile dil çözme ve anlama zorluklarını içerir. Başlangıç yaşı çocukluk çağındadır, ancak travmatik beyin hasarı veya travması yaşayan bazı yetişkinler semptomlar geliştirebilir.

 

İş yerinde hayal kurmayı ve odaklanmayı nasıl durdururum?

 

Bir yol, görevlerinizi daha küçük parçalara bölmek ve her bir parça arasında ara verdiğinizden emin olmaktır.

Zihniniz molalarda dolaşıp hayal kursun. Bunu yapmak, aslında yaratıcılığınızı ve verimliliğinizi değiştirebilir. 

 

İpuçları


Tuhaf olmadığınızı bilin.
 


Uyarılar


Görevleri tamamlamanız biraz zaman alıyorsa kendinizi kötü hissetmeyin, zaman ayırın ve elinizden gelenin en iyisini yapın.

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?   

 

 

Alemdağ Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Çekmeköy,İstanbul

 

16.12.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...