Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
İnsanlarda Otizm Bilincini Artırma

İnsanlarda Otizm Bilincini Artırma

Otizmli bir aile üyeniz var mı veya otizmli olan birini tanıyor musunuz? Otizmli misiniz, sadece otizm bilincini yükseltmek mi istiyorsunuz? Burası başlamak için en doğru yer!

 

Adımlar

 

 

 

1 Otizm hakkında bilgi edinin.

 

Ne kadar çok öğrenirseniz, farkındalığı arttırmak o kadar kolay olur! Yalnızca otizmli olan yazarlardan, otizmli olmanın nasıl bir şey olduğunu tahmin edebilen otizmli olmayan terapistler hakkındaki makaleleri okuduğunuzdan emin olun.

 

 

 

 

 

2 Otizmli İnsanları Destekleyen Faaliyetler Yapın.

 

Desteklediğiniz kuruluşların otizmli topluluk içinde saygın olduğundan emin olun; Bazı “hayır kurumları” aslında otizmli insanları inciten zarar verici bir söylem yaydı. Zararlı hayır kurumlarını tespit etmenin iyi bir yolu internette "_____ tartışma" aramaktır. Eğer birçok otizmli insan ne kadar zararlı olduğu hakkında yazılar yazıyorsa, bu iyi bir hayır kurumu değildir. Kötü örgütler “kayıp çocuklar”, “insanları” düzelterek, “otizmin nasıl bir bilmece olduğu”, “mahvolmuş” aileler ”, otizm için“ tedaviler ”ve çocuk katillerinin engelli mağdurları hakkında konuşmak için kullandıkları herhangi bir söylem hakkında konuşacaklar.

 

 

 

 

 

3 Otizmli İnsanlarla Takıl.

 

Onlarla şahsen konuşmak onların ihtiyaçlarını ve isteklerini anlamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, otizmli insanlar sadık, içten ve anlayışlı arkadaşlar olabilir.

 

 

 

 

 

4 Etkinlik Güzel Olsa Bile, Zararlı Kuruluşların Sponsor Olduğu Etkinlikleri Asla Desteklemeyin.

 

İnsanlara zarar veren bir organizasyonu teşvik ediyor ve insanların zararlarını fark etmelerini önlüyorsunuz.

 

 

 

5  Otizm için bağış topla.

 

Yeterli paranız olduğunda, insanların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olan otizmli bir kuruluşa bağış yapın! Olumlu örgütlerin örnekleri, Otizmli Öz Savunma Ağı (ASAN) ve Otizmli Kadın Ağıdır. Her ikisi de otizmli insanlar tarafından yönetiliyor.

 

 

 

 

 

6 Otizm Kabulü Hakkında bir Facebook Sayfası Başlatın ve Otizmli Yazarların Bilgilendirici Makalelerini Paylaşın!

 

Sevgi ve saygı öğretin. Otizmli arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz varsa, sayfayı yönetmelerine yardımcı olmalarını önerin. Sayfanız, insanları yardım edecek şekilde düzenleyen bir aktivizm aracı olsun. Örneğin, otizm karşıtı grupları nefret grupları olarak etiketlemek için mektup yazma kampanyaları ve dilekçeleri başlatın. Açıkça otizm kabulünden yana bir duruş, dünyadaki otizmli insanların kendilerini oldukları gibi güvende hissetmelerini ve takdir etmelerini sağlayacaktır.

 

 

İpuçları

 

İlgi alanlarınızı paylaşan otizmli insanlarla takılın. Otizmli insanlar en sevdikleri konular hakkında inanılmaz derecede tutkulu ve bilgili olabilirler! Çok güzel yeni gerçekler öğrenebilirsin. Otizmli insanları olduğu gibi kabul edin. Bu, gözle temastan, özel ilgi alanlarından veya uyarılmadan (ör. El çırpma veya sallanma) çok fazla şey yapmamak anlamına gelir. Otizm ve belirtileri kimliklerini oluşturur ve bunları kabul ederek mümkün olan en iyi şeyi yaptınız. Eğer otizmli bir kişi size kaba ise, kazara olduğunu varsayalım, çünkü neredeyse her zaman olduğu gibi. Eğer üzülürseniz, onları sessizce bir kenara bırakın ve sözlerinin sizi nasıl hissettirdiğini kibarca açıklayın. Otizmli kişi büyük olasılıkla şaşırtacak ve özür dileyecektir. Otizmli insanların garip görünmesini eğlenceli kılan birçok insan var. Bunu sadece onlara yapmakla kalmıyor, aynı zamanda sosyalleşmekten ve öğrenmekten de korkuyor.

 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?     

 

 

Alemdağ Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Çekmeköy,İstanbul

 

17.12.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...