Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Duyusal Entegrasyon Bozukluğu ile Başa Çıkma

Duyusal Entegrasyon Bozukluğu ile Başa Çıkma

Pek çok kişi Duyusal Entegrasyon Bozukluğu'nu hiç duymamış (aynı zamanda Duyusal Entegrasyon İşlev Bozukluğu veya Duyusal İşleme Bozukluğu olarak da bilinir), ancak bunun hakkında daha fazla şey öğrenilmesi gerekmektedir. Genellikle otizm ve Asperger Sendromlu kişilerde bulunur, ancak aynı zamanda multipl skleroz, disleksi ve Tourette Sendromu dahil diğer sendromlarda da bulunabilir. Eğer buna sahipseniz, belirli uyaranlara karşı olan istekliliğinizin normal olmadığını fark edemezsiniz. Aslında, Duyusal Entegrasyon Bozukluğu olan birçok kişi, başkalarının yapamadıkları şeyleri yapmaya nasıl dayanabileceğini merak ediyor!

 

Farklı derecelerde Duyusal Bütünleşme Bozukluğu vardır. Sık sık çakışan farklı tipler de vardır. İnsanlar bazı uyaranlara aşırı duyarsız (yeterince hassas değil), diğerlerine aşırı duyarlı (çok hassas) olabilir. Bazı insanlar acıya, harekete, dokunsal hislere (nesnelerin dokuları ve hisleri), ışıklara, sese veya dokunuşa karşı aşırı duyarlı / aşırı hassastır.

 

Yöntem1: Ebeveynler İçin İpuçları

 

http://www.alemdagozelegitim.com/

Duyusal Entegrasyon Bozukluğu Olan Bir Çocuğunuz Varsa, Rahatsızlık Verebilecek Herşeyi İfade Edemeyeceklerini Anlayın.

 

Zevkli bulduğunuz ve çocuğunuzu rahatsız ettiğini düşündüğünüz uyaranları bir liste yaparak belirleyiniz.

 

 

http://www.alemdagozelegitim.com/

Çocuğunuzun Neler Yapıp ve Neler Yapamayacağını Öğrenin.

 

Bu, deneme yanılma, zamanla çok fazla hayal kırıklığı yaratacaktır, ancak bunun için yapılacak başka bir şey yoktur. Uyaranlara tepkilerini gözlemleyin, onları neyin bunalttığına dikkat edin ve sorunları olduğunda onlarla konuşun. Alttaki kalıplara dikkat edin. Örneğin, kızınız beklenmedik bir dokunuştan korkuyorsa, kot giymeyi reddediyor ve ellerini kirletmekten kaçınırsa, muhtemelen dokunmaya aşırı duyarlıdır.

Modelleri bulmanıza yardımcı olmak için çevrimiçi olarak çeşitli hiper ve hipensensitivite kontrol listeleri mevcuttur.

 

 

Mümkün Olduğu Kadar Bu Uyarıcılardan Kaçının.

 

Bazı çocuklar yiyeceklerinde topaklanmaya tahammül edemez. Bu durumda çorbalarını püre haline getirin ve patates püresinin tamamen püre haline geldiğinden emin olun. Bazı çocuklar belirli kumaşlara tahammül edemez. Bunlara dikkat etmek işinizi biraz olsun kolaylaştırabilir.

 

 

Terapiyi düşün.

 

Bir terapist çocuğunuzun daha fazla uyaranla başa çıkmayı öğrenmesine ya da aşırı enerjisiyle baş etmenin yapıcı yollarını bulmasına yardımcı olabilir. Bir terapist çocuğunuzun rahatlık seviyesini arttırabilir ve onları daha meşgul ve neşeli hale getirebilir. Duyusal entegrasyon terapisinin ilerlemesi biraz zaman alır.

 

 

5  Bunalmış Olduklarında, Çocuğunuzu Rahatlatmanın Yollarını Planlayın.

 

Duyusal aşırı yüklenme korkutucu ve kafa karıştırıcı olabilir ve çocuğunuzun stresle nasıl baş edeceği veya nasıl kaldırabileceği konusunda hiçbir fikri olmayabilir. Çocuğunuza hızla iyileşebilecekleri sessiz bir yere kadar eşlik edin. Bu amaç için sakinleştirici bir köşe oluşturmak isteyebilirsiniz. Aşırı yüklenmiş bir çocuğa talepte bulunmaktan kaçının. Muhtemelen isteği yerine getiremeyecekler ve hatta söylediklerinizi işleme koyma yeteneğini bile kaybedebilirler. Gereksiz yere konuşmaktan veya onlara dokunmaktan kaçının. Çocuğun kendini iyi hissetmesinden sonra, aşırı yüklenmeyi neyin tetiklediğini sorabilir ve gelecekte benzer durumları önlemenin beyin fırtınası yollarını deneyebilirsiniz.

 

 

 

 

Çocuğunuzu dışarıda tutun.

Keşfetmek, dolaşmak ve egzersiz yapmak için harcanan zaman çocuğunuzun duyularını kontrol etmesine yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

Çocuğunuzun sevdiği duyusal aktiviteleri bulun.

Duygularını eğlenceli ve rahat bir şekilde kullanmak, beyinlerinin duyusal girdileri daha iyi idare etmesine yardımcı olur. Parmak boyaları, salıncaklar, tırmanma, sarılmalar, ip atlama ve diğer aktiviteleri deneyin.

 

 

 

 

8 Çocuğunuza bol miktarda güvence verin.

 

Dünya sürekli sana saldırıyormuş gibi hissettiğinde hayat zor. Sevginiz ve saygınız, çocuğunuzun daha cesaretli olmasına ve kendinden emin kalmasına yardımcı olacaktır.

 

 

 

 

 

Yöntem2: Duyusal Entegrasyon Bozukluğu Olan Kişiler İçin İpuçları

 

 

 

 

1 Duyusal Entegrasyon Bozukluğu ile yaşıyorsanız, yalnız olmadığınızı fark edin.

 

Asla ve asla yalnız değilsiniz.

 

 

 

 

2 Duyusal Entegrasyon Bozukluğunu araştırmak için zaman ayırın.

Nasıl çalıştığını, nasıl tedavi edildiğini ve duyusal işleme yeteneklerinizi geliştirmek için evde neler yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. İnternet size yardımcı olabilecek kaynaklarla doludur. Birçoğu oldukça faydalıdır ve zor uyaranları yönetme hakkında ipuçları verebilir. Hatta bazı yeni arkadaşlar edinebilirsin!

 

 

 

 

3 Kendi uyaranlarınızı bulun.

 

Onlarla ilgilenen kişi olduğunuz için, bu oldukça basit olmalı. Size sıkıntı veren şeylerin bir listesini yapın. Ebeveynler, kardeşler veya güvenilir arkadaşlarla paylaşmayı düşünün, böylece size nasıl yardımcı olacaklarını bilecekler. Mümkünse listeyi yanınızda taşıyın. Ne zaman bir şeyin eksik olduğunu anlarsan, bir yere yaz!

 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?    ,

 

 

Alemdağ Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Çekmeköy,İstanbul

 

18.12.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...