Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Otizmli Çocuklara Tuvalet Öğretimi

Otizmli Çocuklara Tuvalet Öğretimi

Çocuğa tuvalet öğretimi, anne babaların en çok zorlandıkları durumlardan birisidir. Otizmli çocuğa sahip anne babalar için bu durum normalden daha da zor olabilmektedir.

 

 

Otizmli Çocukları Tuvalete Alıştırılırken Yaşanması Muhtemel Durumlar

Çocuğu tuvalete alıştırabilmek için uzunca bir süre mesai harcamanız gerekebilir. Çocuğun öz bakımını gerçekleştirebilmesi, aileden bağımsızlaştırılması sürecinin en başında tuvalet öğretimi gelmektedir. Çocuk bakımının güçlükleri her anne baba tarafından bilinmektedir, çocuğun kendi ihtiyaçlarını birilerinin yardımı olmadan karşılayamaması ya da kendine yeterli olamaması durumları bir çok zorluğu da beraberinde getirmektedir.

 

 

Her Biri, Bir Birinden Farklı Otizm

Her otizmli çocuk gelişimsel açısından farklı özellikler göstermektedir. Bu nedenle otizmli çocukların öğrenme süreçleri ve şekillerinin birbirinden farklı olması kaçınılmazdır. Bu durumda ebeveynlerin iyi bir gözlemci olmaları, çocuklarının özelliklerini bilmeleri önem taşımaktadır.

 

 

  • Otizmli çocuklarla tuvalet eğitimine 3 yaşına yakın başlanılması daha uygun olacaktır.
  • Bir tablo oluşturabilir ve çocuğunuzun ne kadar süre kuru kaldığını not alabilirsiniz.
  • Kuru kalma süresi bir saate yakınsa tuvalet öğretimine başlayabilirsiniz.
  • Çocuğun tuvalete yönlendirilmesini sağlarken yine kuruluk süresini dikkate alıp buna uygun şekilde hareket edebilirsiniz.
  • Çocuğun tuvalet vaktini tuttuğunuz tabloya göre belirleyip ardından çocuğu tuvalete götürebilirsiniz, tuvaletini yapmasını beklersiniz. Çocuk tuvaletini yaparsa bunu pekiştirmek için onu küçük bir ödül ile ödüllendirebilirsiniz. Tuvaletini yapmaması halinde kısa bir müddet bekleyip tekrardan aynı uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

  • Konuşması olmayan otizmli çocuklar için öğretici bir diğer yöntem görsel kartlardır. Çocuğa tuvalet resmi belirli aralılarla gösterilerek zihninde tuvalet fikrinin oluşması sağlanabilir. Rahat bir şekilde erişebileceği noktaya çocuğun lazımlığı konulmalıdır.
  • Bir diğer yöntem internetten veya çocuk ürünleri satan mağazalardan edinebileceğiniz, çocukların ilgisini çekebileceği düşünülerek tasarlanmış olan müzikli, ışıklı lazımlıklardır.

 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?   

 

 

Alemdağ Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Çekmeköy,İstanbul

 

24.12.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...