Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Dünya Tarihine Adını Kazımayı Başarmış 10 Otizmli Ünlü

Dünya Tarihine Adını Kazımayı Başarmış 10 Otizmli Ünlü

Otizm veya otizm spektrum bozukluğu (OSB), sosyal beceriler, tekrarlayan davranışlar, konuşma ve sözsüz iletişim ile ilgili zorluklar ile karakterize edilen çok çeşitli koşulları ifade eder. Otizm günümüzde, her 59 çocuktan yaklaşık 1'ini etkilemektedir. Bugünkü yazımızda, otizmli çocuk sahibi ailelere ve öğretmenlere ilham verecek, yaptıklarıyla dünyaya yön veren otizmli isimleri sizinle paylaşacağız.

 

 

1.Franz Kafka

 

Dünya edebiyatının en önemli yazarlarından birisi olan Franz Kafka, edebiyat tarihine önemli eserler bırakmıştır.

 

 

2. Ludwig van Beethoven

 

 

Alman besteci Ludwig van Beethoven, müzik tarihinin en önemli figürlerinden birisi olarak kabul edilmektedir. İşitmesini tamamen kaybetse dahi beste yapmaktan vazgeçmedi.

 

3. Friedrich Nietzsche

 

 

 

Friedrich Nietzsche, din, ahlak, çağdaş kültür, felsefe ve bilim üzerine eleştirel metinleriyle tanınan ünlü bir 19. Yüzyıl Alman filozofu ve filologuydu.

 

 

4. Albert Einstein

 

 

 

Alman asıllı, Albert Einstein modern fiziğin babası olarak bilinir. Şüphesiz 20. Yüzyılın en etkili fizikçisiydi. Araştırmaları ve bulguları ile Einstein bilim alanında bir devrim yarattı.

 

5. Nikola Tesla

 

 

Nikola Tesla, en iyi alternatif akım elektrik sistemlerini geliştirmesiyle tanınan bir Sırp-Amerikan mucidiydi. Ayrıca elektromanyetizma ve kablosuz radyo iletişimi alanlarına olağanüstü katkılarda bulundu.

 

 

6. Thomas Edison

 

 

Thomas Edison, Amerika'nın önde gelen iş adamlarından ve yenilikçilerinden biri olarak kabul edilen Amerikalı bir mucitti.
 
 

7. Wolfgang Amadeus Mozart

 

 

Wolfgang Amadeus Mozart, müzik dünyasında özel bir yere sahip olan müzik bestecileri listesinin başında yer alıyor. Başyapıt olarak nitelendirilen yaklaşık 600 müzik parçası yazdı.

 

8. Isaac Newton

 

 

 

Deha ve yetkin bir fizikçi, matematikçi, astronom ve simyacı olan Sir Isaac Newton, tüm zamanların en büyük ve en etkili bilim adamı olarak kabul edilir.

 

 

 9. Vincent Van Gogh

 

 

 

Vincent van Gogh, eserleri karizmatik güzelliği, büyüleyici duyguları ve canlı renkleri ile tanınan efsanevi bir Hollandalı sanatçıydı. Rembrandt'tan sonra en büyük Hollandalı ressam olarak kabul edilen, tarihin en tanınmış ressamlarından biri olarak görülüyor.

 

 

 10. Jane Austen

 

 

İngiliz yazar Jane Austen on dokuzuncu yüzyılın en önemli romancılarından biriydi. Sınırlı sayıda karakterin düşünceleri ve duyguları üzerindeki yoğun konsantrasyonunda, Jane Austen, kurgu sanatı şimdiye kadar elde edilen insan ruhunun potansiyelinin derin bir anlayış ve kesin bir vizyonu olarak yarattı

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?    

 

 

01.01.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...