Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Çocuğunuz Okumada Zorlanıyorsa Dikkat!

Çocuğunuz Okumada Zorlanıyorsa Dikkat!

"Özel Öğrenme Güçlüğü’’ olarak adlandırılan disleksi, okul öncesi dönemde kendini göstermesine rağmen daha çok ilkokul döneminde belirginleşmeye başlıyor. Akademik becerilerde yaşanan zorlukların süreklilik göstermektedir, çocuğun yaşıtlarına göre okuma yazmada gecikmesi disleksi belirtisi olarak görülebilir.

 

Disleksi, okuma hızını etkiliyor.

Disleksisi olan bireyler, sözcükleri doğru okuma, okuduğunu anlama ve okuma hızlarında problemler yaşar. Okuma yazmayı öğrenmede yaşıtlarına göre gecikme görülür. Okurken yanlış ve yavaş okuma, harf, hece ve satır atlama sıktır. Okuduğunu anlamada güçlük çekerler.

 

Okul döneminde ortaya çıkıyor

Okul öncesi dönemde belirtiler veren disleksinin belirgin hale geldiği dönemin genellikle örgün eğitimin başladığı yıllar olan okul yıllarıdır. "Akademik becerilerde zorluklar süreklilik gösterir.

 

Ülkemizde ilkokul 1'de okuma yazma öğrenimi sırasında yaşıtlarına göre okuması geciken bu çocuklar, sonraki yıllarda yavaş okuma, yanlış okuma ve okuduğunu anlamama gibi sorunlar yaşarlar. Disleksi nörogelişimsel bir bozukluk olan Özgül Öğrenme Bozukluğu'nun bir alt tipidir.

 

Nörogelişimsel bozukluklar genetik ve çevresel faktörlerin etkileşimi sonucu gelişimin erken dönemlerinde ortaya çıkar ve genellikle yaşam boyu süren durumlardır. Yani bir çocuk sonradan disleksi olmaz ancak etkilenen akademik becerilere olan gereksinimler bireyin kısıtlı olan yeterliliğini aşana kadar belirgin hale gelmeyebilir. Yani belirtilerin belirginleşmesi her çocukta aynı dönemde olmaz.”

 

02.01.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...