Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Çocukla Oynayarak Öğrenin

Öğrenme Güçlüğü Yaşayan Çocukla Oynayarak Öğrenin

Öğrenme güçlüğü konuşma, okuduğunu anlama, iletişim kurma güçlüğü ve akıl yürütmede zorluk yaratan bir problemidir. Günümüzde öğrenme güçlüğü çeken birey sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Öğrenme güçlüğü yaşayan bireyler ve ebeveynler için en sihirli söz ‘’sabırdır’’. Sabırla, ebeveynlerin çocuklarına bir şeyler öğretmesi daha kolaylaşacaktır.Oyunlar çocukları yetişkinliğe hazırlayan en güzel ve başarılı araçtır. Çocuklar oyunlarla paylaşmayı ve grup uyumunun ne olduğunu anlayacaktır. Ebeveynlerin çocuklarıyla kaliteli, öğretici ve eğlenceli vakit geçirmeleri için onlarla oyunlar oynamalıdır. Bu oyunlar evde kolaylıkla oynanabilecek oyunlardır.

 

Oyunlar şöyle sıralanabilir:

 

 

 

1.Rengarenk oyun zamanı

Bu oyunun amacı çocuklarımıza renkleri eğlenceli bir şekilde öğretmek, hafızalarını güçlendirmek gelişimlerine katkıda bulunmak ve boyama yatkınlığı oluşturmaktır  .Oyun şu şekilde oynanmaktadır, ilk önce çocuğunuza çevrenizdeki ana renklerin isimlerini söyleyin daha sonra çocuğunuza çevrenizde ki renkleri teker teker sorun ve çocuğunuz yanlış cevap verirse eğer çocuğunuzu sıkmayacak bir şekilde rengi tekrar ederek öğretmeye çalışın. Birinci aşamada ise 10 tane boru şeklinde makarnayı  çocuğunuzla birlikte farklı renk suluboya ile boyayın ve her boyadığınız makarnanın rengini çocuğunuza söyleyin (ara renkler olmasına özen gösterin),ikinci aşamada makarnaları hangi renklere boyadıysanız ipi de o renge boyayın. Masanın üstüne ipin renklerinden oluşan makarnalar dizilmelidir ve çocuğumuz ip ve renkleri eşleştirmelidir.

 

 

 

2.Bulmacalı nesneler

Bu oyunun amacı çocuğunuzun nesneleri sıkılmayacak bir şekilde öğretmek ve nesnelerin ne işe yaradığını öğretmeye yarar.

Masanın üzerine çocuğunuza öğretmek istediğiniz nesneleri koyun. Bu nesneleri çocuğunuza teker teker tanıtın ve ne işlev gördüğünü de söylemeyi unutmayın. Sonrasın da çocuğunuza nesnelerin özelliklerini söyleyerek o nesneyi masadan eline almasını söyleyin. Çocuğunuza nesneleri sorarken yumuşak ve baskı kurmayarak söylemeye özen gösterin.

Örneğin masanın üstünde bir kalem koydunuz ve çocuğunuza kalemi sormak istiyorsunuz şu şekilde açıklayabilirsiniz, yazı yazmamıza yardımcı olur, resim yaparken renkli resimler yapmanı sağlar acaba bu ne olabilir? Şeklinde sorabilirsiniz.

 

 

 

3.Sayılarla öğrenme

Bu oyunumuzun amacı çocuğun sayıları öğrenmesi ve hafızasını geliştirmesine yardımcı olacaktır. Yapmanız gereken bir sayfayı altı eş parçaya bölmek ve böldüğünüz kağıtların üstüne bir sayısı için bir tane çizik, beş sayısı için beş tane çizik atmak gerekir. Bunu yaparken her sayı için iki tane kağıt kullanmalısınız ki onların arkalarını kapattığınız zaman çocuğunuz aynı kağıtları, rakamları eşleyebilmeli. Kağıtların arkalarını  kapatarak hem çocukların eşleştirme yeteneği gelişecek hem sayıları öğrenebilecekler.

 

 

 

4.Mimiklerle öğreniyorum

Bu oyunumuzun amacı ise günlük hayatımızda karşılaştığımız mimiklerin ne anlama geldiğini ve duygularımızı mimiklerle nasıl ifade edebileceğimizi öğretmektir.

Oyunumuz ilk başta çocuğunuzla karşılıklı oturarak mimikleri (sinirlenme, mutluluk,  şaşırma, üzülme, tiksinti, korku) gibi şeyleri önce yüz ifadenizle kendiniz yapmanız ve bunların neler olduğunu açıklamanız  sonrasında çocuğunuzdan aynı şeyleri yüz ifadesine uyarlayarak tekrar etmesi beklenir. İkinci aşama olarak da bu oyun sessiz sinema şekline döner mesela çocuğunuz ayağa kalkar ve konuşmayarak size mutluluğu anlatmaya çalışır. Oyunu günlük yaşamada uyarlayabilirsiniz.

 

Unutmayın ki çocuklarınızla ne kadar çok vakit geçirirseniz çocuğunuzun iletişim becerisi, kendine güveni, öğrenmesi ciddi oranda yükselişe geçecektir.

 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?     

 

 

 

06.01.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...