Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Otizmli Çocuğunuza Renkleri Nasıl Öğretirsiniz?

Otizmli Çocuğunuza Renkleri Nasıl Öğretirsiniz?

Çocuğunuza renkleri ve isimlerini öğretmek erken öğrenmenin önemli bir parçasıdır.Renkleri öğrenmek çocuklar için şaşırtıcı derecede zor olabilir, çünkü bu soyut kavramları öğrenmenin ilk adımlarından biridir. Biraz planlama ve yaratıcılıkla, renklerle ilgili dersleri günlük rutinlerinize dahil edebilir ve bunları hem sizin hem de çocuğunuz için eğlenceli hale getirebilirsiniz.

 

 

 

1) Çocuğunuzun Öğrenim Sürecine Hazır Olduğundan Emin Olun.

 

Normal gelişim gösteren çocuklarda 18 aylıktan itibaren renk öğretimine başlanabilirken özel gereksinimli çocuklarda bu süre biraz gecikebilir. Örneğin otizmli bir çocuğunuz var ve onunla renkler başta olmak üzere temel kavram öğretimi için çalışmalar yapmak istiyorsunuz ama çocuğunuzun bu çalışmaları yapabilip yapamayacağı konusunda tereddütleriniz var. Öyleyse yapmanız gereken çocuğunuz için bir gelişim testi yaptırmak ve çocuğunuzun normal gelişim basamaklarının ne kadar gerisinden geldiğini öğrenmek. Ya da çocuğunuzun başlatmış olduğunuz çalışmaya nasıl tepki verdiğini de test edebilirsiniz. Eğer çocuğunuz öğrenmeye hazır ise çalışmalara başlayabilirsiniz.

 

 

 

2) Her seferinde bir renk alın.

 

Haftalık bir planlama yapın ve her hafta bir rengi çocuğunuza öğretmeyi deneyin. Bir anda tüm renkleri çocuğa tanıtmak ve ondan tüm bu karmaşayı anlamasını beklemek doğru olmayacaktır. Onun için çocuğunuza renkleri tek tek ve uzun süre pekiştirerek öğretmelisiniz.

 

·     Tüm çocuklar farklı öğrenir, ancak haftada birden fazla yeni renk tanıtmak genellikle iyi bir fikir değildir. Bu hafta ‘’Mavi Haftası’’ , bir sonraki hafta ‘’Kırmızı Haftası’’, sonra ‘’Sarı Hafta’’ vb. Her hafta için bir renk uygun olacaktır. Çocuğunuzla yapacağınız tüm etkinlikleri haftanın rengine göre düzenleyin. Örneğin ilk hafta mavi haftası diyelim o hafta mavi ağırlıklı giysiler giydirin oynaması için ona mavi boyalar, mavi hamurlar verebilirsiniz. 

      Bir renge odaklansanız bile, karşılaştırma için başka bir renge sahip olmak işe başlamakta yardımcı olur. Çocuğunuzun, mavinin ne olmadığına dair bir örneği varsa “mavi” nin ne olduğunu anlama olasılığı daha yüksektir. Örneğin, onlara iki top hediye edebilir ve “Bu mavi; bu mavi değil’’ diyebilirsiniz.

 

,

 

3) Renk karşılaştırmaları yapmak için aynı şeyleri kullanın.

 

Derslerin odak noktası renkler olmalıdır, bu da çocuğunuzdan karşılaştırmasını istediğiniz nesneler arasındaki diğer farklılıkları en aza indirmek istediğiniz anlamına gelir.

Örneğin, çocuğunuzun iki rengi ayırt etmesine yardımcı olmak için aynı boyutta yeşil bir blok ve sarı bir blok kullanmalısınız. Yeşil bir blok ve sarı bir top kullanmayın, çünkü çocuk şekillerdeki farktan rahatsız olabilir veya karışabilir.

 

 

4)İsimlerden önce renk adları kullanmaktan kaçının.

 

Yapılan araştırmalar, nesnenin adından önce renk adı kullanılmasının çocuğun dikkatini renge değil nesneye vermesini sağlayacağı düşüncesini ortaya çıkarıyor. Bunun için çocuklara renk öğretimi;

 

‘’Bu, kırmızı toptur’’ yerine,

‘’Bu top, kırmızıdır’’ şeklinde yapılmalıdır. Bu sayede çocuk dikkatini topa değil kırmızıya vermiş olacaktır.

 

Örneğin, “Bu blok mavidir” derseniz, yavrularınızın maviyi mavi olarak anlamaları daha muhtemeldir, “Bu mavi bir bloktur.” dediğinizden çocuk dikkatini yine maviye değil bloka verecektir.

 

 

 

5) Kendi çoraplarını eşleştirsinler.

 

Bu, çocuğunuzun öğrenmiş olduğu renkleri dokunsal bir şekilde de pekiştirmesine yardımcı olur.

Unutmayın, düz renk çoraplarla başlamak daha uygun olacaktır.

Çocuğunuza model olarak çorapları siz eşleştirebilir, iç içe koyabilir ardından bunu onun yapmasını isteyebilirsiniz.

 

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?     

 

06.01.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...