Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Otizmli Çocuklar İçin En İyi Uygulamalar

Otizmli Çocuklar İçin En İyi Uygulamalar

Otizmden muzdarip çocukların iPad veya iPhone'daki uygulamaları kullanmaları öğretildiğinde iyi bir gelişme gösterdikleri gözlemlenmiştir. İşte stres avcıları gibi davranan ve aynı zamanda öğretim araçları olarak kullanılan bu tür çocuklar için en iyi uygulamalar hakkında bilgi.

 

Otizm, her 59 çocuktan birini etkileyen gelişimsel bir bozukluktur. Çocuklarda otizm belirtileri genellikle 18 aylık olduklarında belirginleşir. Otizmli bir çocuk iletişim sorunlarıyla karşı karşıyadır, yaşıtlarıyla eşit düzeyde dil becerisi göstermez ve sosyal olarak etkileşimde bulunmazlar. Tedavi genellikle ilaçla birlikte çeşitli tedavi türlerinden geçmeyi içerir.

Otizmli çocukların ebeveynleri ve öğretmenleri, bu tür çocukların yeni şeyleri kolayca öğrenmesine ve kavramasına yardımcı olmak için farklı kaynaklara bakıyor ve bunlardan biri iPhone ve iPad uygulamaları (iTunes mağazasında mevcut). Bu uygulamalar bozukluğu iyileştirmez, ancak ebeveynlerin ve çocukların dil ve kelime bilgisi becerileri üzerinde çalışmalarına yardımcı olur ve normal gelişimleri için gerekli olan motor ve duyusal yeteneklerini ince ayar yapar.

En iyi otizm dostu uygulamalardan bazıları (bazıları Android'de, Google Play'de de mevcuttur) aşağıda listelenmiştir.

 

AutismXpress: Ücretsiz (Android'de mevcut)


Bu uygulama özellikle otizmli çocukların karşı karşıya olduğu zorluklar göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Etkileşimli ve çocuk dostu bir ara yüzle, onlara farklı görsel ifadeler öğretir, aksi takdirde anlamakta zorlanacakları bir şey. Çocuklar duyguları nasıl yorumlayacaklarını öğrenmek için çeşitli yüzleri kopyalamayı öğrenebilirler.

 

iComm: Ücretsiz

 

Konuşma ve gelişimsel engellerle karşılaşan çocuklar için en uygun uygulamalardan biri olan iComm, küçük çocukların resim ve kelimeleri yazılı ve sözlü olarak kullanarak iletişim sorunlarını çözmelerine yardımcı olur. Düzenle özelliği, sesle birlikte daha fazla sözcük eklemenize ve kaydetmenize olanak tanır, böylece çocuğun sözcüğü resimle ilişkilendirmesi kolaylaşır. Bu uygulamayı gerçekten beğendiyseniz, daha fazla kelime kategorisi eklemek için yeni sürüme geçmek isteyebilirsiniz. Yükseltme sürümü 7,99 dolara satılıyor Bu uygulama iTouch üzerinde çalışmak için tasarlanmamıştır.

 

TapToTalk: Ücretsiz (Android'de kullanılabilir)

 

Sınırlı iletişim yeteneklerine sahip çocuklar için bir AAC (Artırıcı ve Alternatif İletişim) uygulaması olarak oluşturulan TapToTalk, 2000'den fazla resimden oluşan bir koleksiyonla birlikte gelir. Kullanıcının tek yapması gereken, TapToTalk'un konuşmasını sağlamak için bir resim döşemesine dokunmaktır. Bir görüntüye dokunulduğunda farklı bir görüntü kümesi açılır. Uygulamaya kendi seslerinizi ve görüntülerinizi bile ekleyebilirsiniz ve hatta bir kullanıcının kendi sesini kaydetmesi için olanak sağlar.

 

Model Me Going Places 2:  Ücretsiz

 

Bu kullanımı kolay uygulama otizmli çocuklara ve Asperger sendromuna toplumdaki diğer insanlarla etkileşime girerken uygulanması gereken uygun davranış tekniklerini öğretir. Örnekler, kuaför, restoran, bakkal, vb gibi yerleri içerir. Uygulama, her konumun bir dizi fotoğrafa sahiptir ve çocuk, geri / ileri düğmelerini kullanarak veya bir slayt gösterisi oynayarak kolayca gezinerek görsel olarak öğrenebilir. Her fotoğraf için açıklayıcı bir açıklama ve İngilizce bir ses de bulunmaktadır.

 

Benim Gözlerim 1: Ücret $ 2.99

 

Diğer insanlarla göz temasını sürdürmek otizmli çocukların karşılaştığı yaygın bir sorundur. Bu uygulama çocukların bu eksikliği aşmasına yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmıştır. Çocukların bir kişinin gözlerine odaklanmasını gerektiren bir oyun içerir; ne kadar çok odaklanır ve doğru cevaplarsa o kadar çok puan toplarlar. Bu oyunu tekrar tekrar oynamak, çocukların bir konuşma sırasında bir kişinin gözlerine konsantre olmalarına yardımcı olur, aksi takdirde ustalaşmakta zorlandıkları bir özellik.

 

Kızgın Ahtapot: Ücret $ 7.99

 

Bir ahtapotun deniz çocuğunun yardımıyla öfkesini kontrol etmeyi nasıl öğrendiğini anlatan bir uygulama olan Angry Octopus, davranış sorunları olan çocuklar için çok etkili bir araçtır ve onları sakinleştirmeye yardımcı olur. Şaşırtıcı animasyon efektleri ve çok sayıda çizim ile kullanmak için çok uygun, hikaye boyunca manevra yapmak sadece bir sonraki veya bir önceki sayfaya geçmek için parmağınızı kaydırarak kolaylaştırılmıştır. Özellikle kabarcık patlaması gibi çocuklar hikayeye yapıştırılabilirler.

 

İlk Sonra Görsel Program:   $ 9.99 (Android'de mevcut)

 

Davranış ve iletişim sorunları yaşayan çocukların ihtiyaçlarına hitap, bu uygulama kendi zamanlama oluşturmanıza yardımcı olur. Örneğin, çocuğunuz için kahvaltısını nasıl yiyeceğinizi gösteren bir program oluşturabilirsiniz. Görsel bir arayüz aracılığıyla, çocukların takip etmeyi kolay bulduğu görüntülerle birlikte yapılandırılmış bir ortam yaratır. Tamamen özelleştirilebilir, önceden oluşturulmuş ortamı çocuğunuzun mevcut ihtiyaçlarına uyacak şekilde güncelleyebilirsiniz.

 

iConverse: 9,99 ABD doları

 

AAC (Augmentative Alternative Communication) uygulaması olarak tasarlanan konuşma problemleri olan insanların ve çocukların iletişim becerilerini ele alıyor. Konuşma sırasında zorluk çeken kişilere yardımcı olmak için PECS - Resim Değişimi İletişim Sistemini kullanır. Kişinin ihtiyaçlarını, yani suyu nasıl içeceğini, yiyeceğini ve kullanacağını karşılayan yerleşik simgelerle birlikte gelir.

 

Stories2Learn:  $13.992 ~ 13,99 TL

 

Bu uygulama otizm ve diğer gelişimsel sorunlarla mücadele eden çocuklar için öğretmenler, psikologlar ve terapistler yardımı ile tasarlanmıştır. Günlük yaşamlarımızda ele aldığımız çeşitli kavramları öğreten hikayeler oluşturmak için kullanılabilir.

 

Grace: ~ $24.99Grace ~ 24,99 ABD doları

 

Bu uygulama aynı zamanda bir PECS ve otizmli çocuklara kendi isteklerini iletmek için yardımcı olur. Birkaç görüntü arasından seçim yaparak kullanıcılar anlamlı cümleler oluşturabilir. Resimler ayrıca kullanıcıdan daha vokal olmaya çalışmasını ister ve zamanla ara yüzde ne oluşturduklarını söylemeyi bile öğrenebilirler. Hatta kameradan veya internetten indirdikten sonra kendi resimlerinizi ekleyebilirsiniz.

 

MyTalkTools Mobile: ~ $49.99

 

Özel çocuklar için geliştirilen MyTalkTools Mobile aynı zamanda başka bir AAC uygulamasıdır. Kullanıcının kolayca iletişim kurmasına yardımcı olan bir insan sesi kullanılarak kaydedilen dosyalar da dahil olmak üzere bir görüntü ve ses kütüphanesi dahildir. Özelleştirilebilir olan kullanıcı, günlük gereksinimlerine uygun resim ve ses dosyalarını kullanarak kendi hikayelerini de oluşturabilir.

 

iCommunicate for iPad: ~ $49.99iPad

 

AAC cihazı olarak kullanılabilecek başka bir uygulama. Görsel iletişim ile daha rahat olan bireyler ve çocukların motor becerilerini ve koordinasyonlarını ince ayarlamaya yardımcı olması için yaratılmıştır. Özel ve indirilebilir görüntülerin yardımıyla, bilgi kartları, hikayeler ve yapılandırılmış rutinler oluşturabilirsiniz. Kelimeleri ses formatına dönüştürmek için bir metin-konuşma dönüştürücü ile birlikte gelir.

 

Proloquo2Go: ~ $189.99

 

Sohbet ederken zorluk çeken insanlar için tasarlanan Proloquo2Go, iletişimin alternatif çözümü olarak işlev gören gelişmiş özellikler sağlayan mükemmel bir uygulamadır. AAC cihazı için uygun fiyatlı bir çözümdür. Son derece kullanıcı dostu, otomatik kelime önerileri ve metinden konuşmaya sesler gibi birçok özellik ile birlikte gelir.

 

Bunlar, otizmli çocukların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak tasarlanmış en iyi uygulamalardan bazılarıdır. Bu uygulamalar, birçok çocuğun sosyal engellemelerinin üstesinden gelmesine yardımcı oldu ve ebeveynler ve öğretmenler, çocukların kullanımlarından sonra gösterdikleri ilerlemeden memnunlar.

 

 

06.01.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...