Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Çocuklarınızla İletişimde 6 Öneri

Çocuklarınızla İletişimde 6 Öneri

1.Çocuklarınızı Başkaları ile Kıyaslamayın:

''Milletin çocuğu dersini yap demeden dersin başına geçiyor, Ahmet takdir almış bizimkisi..., hiç abine çekmemişsin abin her yıl sınıf birincisi oluyordu'' gibi örnekleri daha da uzatılabilecek cümleler çocukların bilinç altında yer edinerek pasif, içine kapanık ya da tam tersi agresif, öfke problemleri olan biri haline gelmesine neden olabilir.

 

2.Çocuklarınıza Karşı Sabırlı Olun:

Çocuklar yorucu, yıpratıcı olabilir ancak onun tüm günün sonunda enerjisinin bitip yatağa girdiğindeki halini düşünün. Sahip olduğunuz evlat için yaratıcıya teşekkür edebilirsiniz.

 

3.Çocuklarınızı Dinleyin:

Onları dinlemek, onların hayal dünyasını yakından anlayabilmek, olaylara bakış açısını, problemlerle başedebilme yetisini görebilmek için çocuklarınıza imkan tanıyın konuşmalarını sabırla dinleyin.

 

4.Çocuklarınıza Suçlayıcı İfadeler Kullanmayın:

Çocuğunuzun davranışsal alandaki problemlerinin temelinde, korku, çekince, öz güven eksikliği, gibi durumlar olabilir. Onları suçlamak durumu iyileştirmez tam tersine daha da kötü hale gelmesine neden olabilir.

 

5.Çocuklarınızın Güzel Davranışlarını Övün:

Çocuklar elbette ki yanlışlar yapacaktır. Yaptıkları yanlışları güzel bir dille onlara aktarmak gerekir, bunun yanında yapmış oldukları güzel davranışları övmek, ödüllendirmek çocuğunuzun size ve kendisine olan saygısının artmasına neden olacaktır.

 

6.Çocuklarınızla Kaliteli Zaman Geçirmeye Çalışın:

Günümüzde ebeveynlerin yoğun iş temposu, metropol şehirlerde işle beraber günlük yaşamın stressli olması, maddi imkansızlıklar vs... Tüm bunlar çocuğunuzla zaman geçirmenize engel olabilir. Ancak eve girdiğinizde çocuğunuzu yanınıza alıp onunla bir yetişkin gibi konuşmak, dertleşmek, kendi durumunuzu ona aktarmak, onunla eğlenceli oyunlar oynamak çocuğunuzun ruhsal ve akademik olarakta gelişmesine neden olacaktır.

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?     

 

08.01.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...