Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Bebekler ve Çocuklar Neden Banyo Yapmaktan Korkar?

Bebekler ve Çocuklar Neden Banyo Yapmaktan Korkar?

Yeni doğanlar banyoda olma hissini sevmeyebilir, daha büyük bebekler ve küçük çocuklar da banyo yapmaktan korkuyor olabilir. Böylesi durumlarda, banyo yapmayı yavaşça tanıtmayı, çocuğunuzun güvende hissetmesini sağlayacak şeyler yapmayı ve banyo yapmayı eğlenceli hale getirmeyi deneyin. Bir yetişkinin daima banyoda olan bebekleri ve küçük çocukları denetlemesi gerektiğini de göz ardı etmeyin.

 

Çocuklar Neden Banyo Yapmaktan Korkar?

 

Yeni doğanlar, sıcaklık değişimi ya da işlerin kontrol dışı olduğunu hissedebilirler. Daha büyük bebekler ve küçük çocuklar, suyun boşalma sesinden veya su ile birlikte aşağıya kaymaktan korkabilirler. Ayrıca saçlarının yıkanmasından veya gözlerinde su veya sabun olmasından kaçınabilirler. Bu sebeple bebeğinizi yıkarken gözüne sabun kaçırmadığından emin olmalısınız.

 

 

Banyo Yapma Zamanı Korkularını Ele Almak

 

Bir çocuk banyo yapmaktan çok korktuğunda, korkusunu ciddiye almak ve onu banyo yapmaya zorlamamak en iyisidir. Bunun yerine, çocuğunuza nazik davranarak ve elinizi karnının üzerine koyarak kendini güvende hissetmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu onun sıcaklığı dengede tutmasına da yardımcı olabilir.

 

Banyo yapma zamanı ile ilişkili bir rutin, yeni doğmuş bebekler için işleri kolaylaştırabilir, çünkü ne olacağını ve onların neyin beklediğini bilmelerini sağlar. Örneğin, çocuğunuzu banyoya götürürken özel bir banyo şarkısı ya da kafiyeli sözler söylemeyi deneyebilirsiniz.

 

 

Yeni doğan: Banyo Yapma Zamanı için İpuçları

 

Yeni doğan bebeğinize banyo yaptırmayı kolaylaştırmanın bazı yolları:

 

 • Küçük bir bebek küvete kullanın. Bu bebeğinizin daha güvende hissetmesine yardımcı olabilir.
 • Suyun vücut sıcaklığına yakın olduğundan emin olun.
 • Bebeğinizle göz temasınızı koruyun.
 • Bebeğinizle banyo süresince neler olup bittiği hakkında konuşun.
 • Yeni doğan bakımı için resimli rehberlere göz atın.

 

Bebekler ve Küçük Çocuklar: Banyo Yapma Zamanı için İpuçları

 

Bebeklerin ve küçük çocukların banyo yapmaya alışmalarına yardımcı olabilecek bazı fikirler:

 

 • Banyoyu yavaşça yapın: Örneğin, çocuğunuzu boş küvette oturtarak ve ona bir sünger vererek başlayabilirsiniz. Bununla ilgili bir sorun olmadığında, banyonun dibine biraz su eklemeyi deneyebilirsin.
 • Çocuğunuzu banyo esnasında sizinle temas halinde tutabilir veya kucağınıza alabilirsiniz böylece güvende hissedebilir.
 • Banyonun dibinde kaymaz bir paspas kullanın. Bu, çocuğunuzun su ile birlikte aşağıya kayma endişesinin azalmasına yardımcı olabilir.
 • Banyodaki suyu boşaltmadan önce, çocuğunuzu banyodan çıkarın. Kanalizasyona giden suyun sesi bazı çocuklar için çok korkutucu olabilir.
 • Çocuğunuz gözlerinde şampuan olması konusunda endişeleniyorsa, özel olarak tasarlanmış bir banyo başlıklarını deneyebilirsiniz. Bunlar köpükleri tutar ve suyu çocukların gözlerinden uzak tutar. Bazı çocuklar banyoda yüzme gözlüğü takmayı bile sevebilir. Ayrıca küçüklerin gözlerine zarar verme olasılığı daha düşük olan bebek veya çocuk şampuanlarını kullanmak da iyi bir fikirdir.

 

Eğer henüz banyo yapma aşamasına geçemiyorsanız, çocuğunuzla birlikte duş almayı deneyin. Çocuğunuzu kollarınızda tutun ya da onu duş alma alanına oturtup oyun oynayarak üzerine yavaşça su püskürtün.

 

Bebeğiniz veya küçük çocuğunuz banyo yaparken asla banyodan çıkmayın. Çocuklar banyoda hızlı ve sessizce boğulabilirler. Çocuğunuz banyoya girmeden önce ihtiyacınız olan her şeyin hazır olduğundan emin olun.

 

 

Banyo Yapma Zamanını Eğlenceli Kılacak Fikirler

 

Banyo zamanını eğlenceli hale getirerek korkularını yenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Fikirler şunlardır:

 

 • Sadece banyo yapma zamanı için özel oyuncaklar satın alın: Banyoda kullanılacak boya kalemleri ve huniler çok eğlencelidir. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuzun banyo köpüğünü veya özel oyuncağını seçmesine izin verin.
 • Çocuğunuzun, banyo yapmaya geçmeden önce oyuncağı ile suda biraz alıştırma yapmasına izin verin. Bu oldukça eğlencelidir ve banyo zamanı kavramını anlamasına yardımcı olabilir.
 • Banyo zamanını çocuğunuzla vakit geçirmek için bir şans olarak kullanın. Yıkanırken şarkı söyleyin, hikayeler anlatın ve oyun oynayın.
 • Kurulama ve herhangi bir krem ​​veya nemlendirici kullanma, banyo yapma zamanının bir parçasıdır. Çocuğunuz yeterince büyükse, banyo yapma zamanı için özel, yumuşak, renkli bir havlu seçmek isteyebilir. Çocuğunuzun beğendiği bir koku ile çocuk dostu ürünleri kullanmayı deneyin.
 • Çocuğunuzu yıkamak için saat değiştirmeyi deneyin. Bazı çocukların yorgun ve huysuz olmadıkları sabah saatlerinde banyo yapma ihtimalleri daha fazladır.

 

Bebeğinizin ve küçük çocuğunuzun banyo yapmak için attığı tüm adımları övün ve teşvik edin. Banyo yapma zamanını olumlu ve faydalı bir zamana çevirirseniz, çocuğunuzun korkularını azaltmaya yardımcı olursunuz.

 

 

Kaynakça: https://raisingchildren.net.au/newborns/behaviour/common-concerns/fear-of-the-bath

https://www.dilgem.com.tr/tr/banyo-yapma-korkusu-bebekler-ve-kucuk-cocuklar--nd

 

Bu makalenin çevirisi Ebe ve Fizyoterapist Ferda SARAÇOĞLU tarafından yapılmıştır. Ebe ve Fizyoterapist Ferda SARAÇOĞLU'dan destek almak için:

+90 (216) 456 42 42

+90 (533) 165 60 94

02.02.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...