Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Boşanmış Anne Babanın Çocuğu Olmak

Boşanmış Anne Babanın Çocuğu Olmak

 
Anne ve baba boşandığında çocuk bununla nasıl başa çıkar? Çocuğa yaklaşım nasıl olmalıdır?

Bölüm 1: Boşanma Öncesi Dönem

Anne baba arasında yaşanan problemlerde çocukların ebeveynlerden birinin tarafını tutması beklenmemelidir. Eşlerden birinin çocuğu diğerine karşı kışkırtması ya da olumsuz söylemlerde bulunması çocukta güven problemlerinin başlamasına neden olacaktır.
 
 
 

 
 
 
1.Çocuğun boşanma nedenini anlayabilmesi için...
 
Çocuklar etrafta olan biten her şeye neden-sonuç ilişkisi içinde bakarlar. Boşanmanın nedenlerini kendi dünyalarında ararlar. Boşanma öncesi dönemde henüz uyumsuzlukların ön plana çıktığı zamanlarda durumun çocuğa ya da çocuklara nasıl yansıtılması gerektiği, çocukların bu süreçte durumdan nasıl etkilenebileceği konusunda tüm ayrışmalara rağmen anne baba ortak karar almalıdır. Elbette ki hiçbir evlilik, ayrılık göz önüne alınarak kurulmaz ancak şartlar veya ilişkiler bazen istemediğimiz gibi gidebilir. Ayrılık bir çocuk için yıkıcı bir deprem etkisi gösterebilir. Yıkıcı bir depremin yol açtığı travma ile küçük boyutlardaki depremlerin hissettirdikleri aynı olamaz. Bu yüzden alınacak ayrılık kararının bir travma etkisi yaratmaması için nedenlerin ve sonuçlarının çocuklara sakin bir dille anlatılması gerekmektedir.
 
 
 

 
 
2. Boşanma haberi çocuğa ne zaman verilmelidir?

Ebeveynler boşanma kararını netleştirmeden bunu çocuklara aktarmamalıdır.

3. Boşanma haberi çocuğa nasıl verilmelidir?

Ayrılık kararını çocuklara açıklamak oldukça zordur. Burada anne-baba, kararı çocuklara ayrı ayrı mı yoksa birlikte mi açıklamalı sorusu oldukça önemli. Her iki yöntemle de bir sonuca varılır ancak birlikte bu durumu çocuğa açıklamak çok daha sağlıklı olacaktır.

4. Çocuk ne yaşar...

Anne ve babası boşanma kararı almış bir çocuğun yaşayacağı psikolojik sorunların başında ayrılma, terk edilme korkusu gelir. Evden ayrılacak ebeveynin onu sevmeyeceği, unutacağı korkusu çocuğu sarar. Bu durumda çocukta kendine ve insanlara olan güvenin azalmasına neden olacaktır. Çocuk kendi içinde bir suçlu arar ve suçlu olarak genelde evden ayrılan ebeveyn görülür.
 
 
 

 
 
 
Bölüm 2: Boşanma Sonrası
 
Boşanma sonrasında çocukta bir çok problem gözlemlenebilir bunların başında, öfke nöbetleri, kabuslu rüyalar görme, içine kapanma, bebeksi davranışlar, daha fazla ilgi görme ihtiyacı gibi durumlar gelir.
 
Ayrıldığınız eşinize çocuğu göstermeme yoluna başvurmayınız, eş çocuğu belirli aralıklarla görmeli ve onunla ilgilenmelidir.
 
Ayrıldığınız eşinize ne kadar öfkeli olsanız da, çocuğunuzun yanında onu kötülemeyin. Dünyanın en kötü annesi/babası da olsa, onun sahip olduğu tek anne/babadır. Bu da onu sevmesi için yeterlidir. Onu eleştirdiğinizde çocuğunuz sevdiği birini sevmemek zorunda kalacak, bu da onu çelişkiye sokup, suçluluk hissetmesine neden olacaktır.
 
Düzenli bir ziyaret programının hazırlanması çok önemlidir. Çocuğun kendini terk edilmiş, sevilmeye layık olmayan biri gibi hissetmemesi için ayrı yaşadığı ebeveyninin onu ne zamanlar göreceğini bilmesi gerekir. Ancak o zaman kendini değerli hisseder.
 
Ayrı yaşayan ebeveyn, görüşme zamanlarında çocuğuyla birlikte zaman geçirmelidir. Bu vaktin sıklığından çok kalitesi önemlidir. Nadiren bile görüşülse, çocuk "ben annem/babam için çok değerliyim" duygusunu yaşıyorsa problem yoktur. Ancak çocuğunu aldığında onu bir yük gibi görüp, babaanne/anneanneye bırakıp, kendi hayatını yaşayan bir ebeveyn çocuğa bu duyguyu veremez.

Onunla her görüştüğünüzde özel şeyler yapmaya gerek yoktur. Sıradan vakit de geçirseniz, önemli olan birlikte olmaktır. Sürekli hediyeler alarak kendinizi affettirmeye çalışmayın. Bu şekilde onu sadece doyumsuz yaparsınız. Çocuk her iki evde de normal, kurallı bir hayat yaşamalıdır.
 
Kendinizi kötü hissediyorsanız, çocukla duygunuzu paylaşın. Ama bunu yaparken dozajını iyi ayarlamalısınız. "Çok kötüyüm, mahvoldum" gibi olumsuz şeyler yerine "bu günlerde kendimi kötü hissediyorum, ama üstesinden geleceğim" gibi geleceğe yönelik umutlu sözler kullanın.
 
Kardeşlerin birbirinden ayrılması çocuklar için ikinci bir yıkımdır. Zaten aile parçalanmışken, bir de kardeşinden ayrılmak çocuk için zordur. Bu nedenle kardeşlerin ayrılmaması önerilir.
 
 
 
 

 
 
Boşanma sonrası çocuklarda görülebilecek psikolojik problemler

Çocuklar bazen içinde bulundukları duruma içe kapanma ya da öfke ile karşılık verir. Utandığı için arkadaşlarıyla görüşmeyen, evden çıkmayan çocuğunuz için mutlaka yardım alın. Bazen de duygularını kontrol edemeyen çocuk basit şeylere sinirlenir, vurur, kırar, kendine veya etrafına zarar verir. Böyle zamanlarda öfkeye öfkeyle karşılık verilirse öfke kışkırtılır, kızgınlık anneye/babaya yönelir. Oysa çocuğun öfkesini boşaltması beklenir, ondan sonra konuşulursa, sakin bir ortamda sorunlar daha rahat çözülür. Çocuğu susturmak için verilecek ceza ise onu daha fazla içine kapatacaktır. Sonunda öfke kendine döner ve "ben kötü biriyim" duygusu gelişir.
Çocuğun duruma tepkisi normal sınırları aşarsa depresyon, kaygı bozuklukları, uyku sorunları, okul sorunları, davranış sorunları gibi ruhsal sıkıntılar ortaya çıkar. Bu durumda mutlaka bir çocuk ruh sağlığı uzmanından yardım almak gerekir.
 
 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?  

03.02.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...