Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Serebral Palsili Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler

Serebral Palsili Çocuklarla Yapılabilecek Aktiviteler

Serebral Palsi için uygun tedavi ve aktivitelere ne kadar erken başlarsanız, çocuğunuzun makul derecede normal ve bağımsız bir yaşam sürme şansı o kadar artar.

 

Serebral Palsi sıklıkla 'beyin felci' veya 'ilerleyici olmayan nörolojik bozukluk' olarak tanımlanır. Bu tıbbi durumda, beynin motor alanı hasar görür veya düzgün bir şekilde gelişemez. Hasar, bebek doğmadan önce, doğum sırasında veya doğumdan sonra ortaya çıkabilecek yaralanma, travma veya bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Veya beyin gelişimsel başarısızlığının genetik nedenleri olabilir.


Serebral Palsiye tam olarak neyin neden olduğu konusunda kesin bir fikir birliği yoktur. Bununla birlikte, kalıtsal bir hastalık değildir ve bulaşıcı değildir ve 'ilerici olmayan' terimi, geri dönüşümsüz olsa da, beyindeki hasarın zamanla bozulmadığı anlamına gelir; ancak beyin hasarı tarafından ortaya çıkan vücut üzerindeki etki daha da kötüleşebilir veya öte yandan iyileşebilir.

Beyin ve hareket, öğrenme, işitme, görme ve düşünme gibi sinir sistemi işlevlerini içerebilen bir grup bozukluktur. Bir kişide diğer tiplerin bir kombinasyonunun bulunduğu spastik, atetoid, ataksik, hipotonik ve karışık da dahil olmak üzere birkaç farklı tip vardır. Çocuğunuzun bu dünyada bağımsız ve kendine güvenme fırsatı bulması oldukça önemlidir.

 

Faaliyetler

Bu akut sorunu olan çocukların düzenli fizyoterapi, egzersizler, oyunlar ve açık hava aktivitelerine teşvik edilmesi çok önemlidir. Fiziksel becerilerdeki kesin iyileşmenin yanı sıra, eğlenceli faktör zihinsel faydaları ve stres rahatlamasını da sağlayabilir. Çocuğunuzun hoşlandığı aktiviteleri seçtiğinizden emin olun. İşte çocuğunuz için faydalı olabilecek bazı etkinliklerin listesi.

 

Kapalı alan aktiviteleri

~ Çocuğunuzu yere bırakın ve çevreyi kendi hızıyla keşfetmesine izin verin. Çocuğunuz bir noktada yatarsa, pozisyonlarını sık sık değiştirmesine yardımcı olduğunuzdan emin olun.

~ Çocuğunuza davul gibi müzik enstrümanlarını çalın ve müzik derslerine katılmaya çalışın. Şarkıları öğrenmesi ve yüksek sesle söylemesi için onu cesaretlendirin. Bu onun vokal yeteneğini artıracaktır.
Ayrıca ona klavyeler ve hesap makineleri sağlayın, bu parmaklar için iyi bir egzersiz olacaktır.

~ Taramayı teşvik eden oyunlar oynayın. Bir yandan veya iki elle ve bacaklarda ağırlık taşıma, iyi kas tonusu geliştirmek için faydalıdır. Çocukları uzanması, sürünmesi için oyuncakları belli bir mesafeye yerleştirin. Oyuncakların renk, şekil, doku ve koku açısından uyarıldığından ve oynaması kolay olduğundan emin olun.

~ Çocuğunuzu çizmeye ve boyamaya teşvik edin. Bu yaratıcı bir başarı hissi yaratacak ve aynı zamanda nesneleri tutma yeteneğini de geliştirecektir.

~ Çocuğunuza bakması için resimler verin ve onlardan farklı nesneleri tanımasını isteyin.

~ Özellikle çocuğun konuşma problemleri varsa, işaretler, resim tahtaları ve benzerlerini iletişim cihazları olarak kullanma oyunu yapın. Bu, daha iyi iletişimi ve kesin beğendiklerini ve beğenmediklerini açıkça gösterme yeteneğini geliştirecektir.

 

Açık Hava Etkinlikleri

Duyusal sistem gelişimine yardımcı olmak için çocuğunuzu parklara, bahçelere, hayvanat bahçelerine, oyun alanlarına, marketlere götürün. Dış dünyada mümkün olduğunca çok şey keşfetmesine izin verin.

• Dış dünyaya alışabilmesi için onu faaliyetlere katın.

~ Çocuğunuzu balık avı ya da kendisine zevk sağlayacak diğer aktiviteler için dışarı çıkarın.

~ Çocuğunuza yoga öğrenmesini sağlayın ve düzenli olarak çalıştığını görün. Yoga ile birlikte meditasyon çocuğunuz için oldukça faydalı olacaktır.

 

~ Sallanan çocuk için de oldukça faydalı olabilir. Çocuğunuz düzgün oturamazsa, tutun ve yavaşça sallayın.

 

~ Çocuğunuz tekerlekli sandalye kullanıyor ancak basketbol veya tenis oynamak istiyorsa, onun için fırsatlar var. Bu tür rekreasyon faaliyetleri için olanak sağlayan çeşitli kurumlar vardır. Çocuğunuzu bu tür kurumlara götürün ve ikiniz birlikte anların tadını çıkarabilirsiniz.

~ Yüzme esnekliği artırmak için mükemmeldir. Çocuğunuz havuzda olduğunda her zaman hazır olun. Onunla birlikte yüzmek iyi bir fikir olurdu.

~ Çocuğunuzu arkadaş edinmeye teşvik edin ve mümkünse oyununa dahil olmasını sağlayın.

~ Zeminden küçük bir yükseklikte iyi sabitlenmiş, güçlü bir tahta yerleştirin ve düşmeden bir uçtan diğer uca yürüme oyunu yapın. Bu, dengeyi geliştirmeye yardımcı olacaktır.

 

~ İyi koordinasyon ve motor becerileri geliştirmek için renkli toplarla oyunlar oynayın. Ona, hem eller hem de bacaklar için iyi bir egzersiz olacak topu tekmelemeyi ve fırlatmayı öğretin.

~ Çocuğunuza yuvarlanması veya kalıplaması için kil verin. Bu eller için iyi bir egzersiz.

 

Tedaviler

Tedavi ve terapi çocuğunuza daha iyi bir gelecek sağlamak için ilk aşamalarda başlamalıdır. Tedavi ayrıca farklı tipte tedavileri içerir;

 

Fizik Tedavi

Bu terapi temel olarak bacaklar ve eller ile ilgili aktiviteler üzerinde çalışmayı içerir. Yürüme, kavrama ve esneme fizik tedavi ile ilgili en yaygın faaliyetlerden bazılarıdır. Bu, vücudun esnekliğini ve hareketliliğini geliştirmesine yardımcı olur.

 


Yasal Uyarı: Bu makale yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve uzman tıbbi tavsiye yerine kullanılmamalıdır. Doktorunuzu ziyaret etmek, herhangi bir sağlık durumunu teşhis etmenin ve tedavi etmenin en güvenli yoludur.

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?   

11.02.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...