Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Down Sendromlu Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edilir?

Down Sendromlu Bir Çocuğa Nasıl Yardım Edilir?

Sevdiklerinizin, arkadaşlarınızın, eğitimcilerin ve tıp uzmanlarının oluşturduğu bir ağla, Down sendromlu çocuklar gelişebilir ve tüm yaşamlarını sürdürebilirler. Kavram yanılgıları devam etmesine rağmen, toplum bu duruma sahip çocukların nasıl tedavi edildiği konusunda çok yol kat etmiştir. Down sendromlu bir çocuğa yardım etmek için hangi adımları atabileceğinizi öğrenin.

 

Down sendromunun ne olduğunu öğrenin.

 

Down sendromu genetik bir durumdur.Birisi kromozom 21'in fazladan bir kopyasıyla doğduğunda olur. Bu ekstra genetik materyal, bir kişinin gelişimini etkiler.

Down sendromu fiziksel gelişimde değişikliklere neden olur. Down sendromlu insanlar kalp veya solunum sorunları gibi tıbbi durumlara daha yatkın olabilir. Düşük kas tonusu, daha küçük boy ve düz yüz özellikleri de Down sendromlu bazı insanları etkiler.

Down sendromlu insanlarda nörolojik problemlerde görülebilmektedir. Bu, yeni bilgileri öğrenmek için daha yavaş ilerledikleri veya daha uzun sürdüğü anlamına gelir. Örneğin, Down sendromlu bir çocuk çoğu çocuktan daha geç yürümeyi öğrenebilir. Down sendromlu bir yetişkinin yeni bir şeyi öğrenmek için ek yardıma ihtiyacı olabilir.

Down sendromlu her insan bir bireydirFiziksel ve entelektüel gelişim kişiden kişiye büyük değişiklik gösterirGelişimi etkileyen sorunların çoğu hafif ila orta düzeydedir.Modern tıbbi bakım ile Down sendromlu insanlar ortalama 60 yıllık yaşam beklentisine sahiptir.

 

 

Down sendromlu çocukların yeteneklerini tanıyın.

 

Down sendromlu çocuklar zengin ve doyurucu yaşamlar sürerler. Onların kişilikleri ve yetenekleri diğer çocuklar kadar çeşitlidir. Gurur ve mutluluktan korku ve hayal kırıklığına kadar çok çeşitli duygular var.

Down sendromlu çocuklarda diğer çocuklar gibi düzenli eğitim almalıdır.Okuma veya matematik gibi belirli konularda ekstra destek alabilirler. Doğru destekle, çoğu çocuk okumayı ve yazmayı öğrenir. Sonunda mesleki eğitim alabilirler, iş sahibi olabilirler ve hatta bazıları üniversiteye bile gidebilirler.

Tıpkı diğer çocuklar gibi, Down sendromlu çocukların farklı yetenekleri ve güçlü yönleri vardır. Bazıları müziği ve sanatı severken, bazıları spor yapmayı severBazıları utangaç ve çekingenken, bazıları girişken ve cesur olabilir.

 

Down Sendromu hakkındaki yanlış anlamaların farkında olun.

 

Çok uzak olmayan bir geçmişte Down sendromlu çocuklar toplum tarafından kötü muamele görürdü. Ne yazık ki, olumsuz algılar hala var.

Yetişkinler ve çocuklar Down sendromlu çocuklarla alay edebilir. Down sendromlu olanlar, tıpkı diğer insanlar gibi ağrı hisseder ve incinir. Toplumsal ret, benlik saygısına zarar verir.

Down sendromlu insanların çalışamayacağı veya kendilerine bakamayacağı yanlış bir kanıdır. Bu duruma sahip çoğu insan topluma katkıda bulunabilecek üretken yetişkinlere dönüşür.

Down sendromlu çocuklar, ayrımcılık ve kabul etmeme gibi engellerle karşı karşıyadır.  Bu engelleri aşabilmeleri için sevdiklerinden ve bakıcılarından ekstra desteğe ihtiyaçları var.

 

Bölüm 2

Down Sendromlu Bir Çocuğu Destekleme

Çocuğunuz için destek alın.

 

Sevdiklerinizin evde ve okulda başarılı olmaları için gereken tüm desteğe sahip olduğundan emin olun. Down sendromlu her çocuk benzersiz olduğundan, her birinin tam potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kişiselleştirilmiş bir plana ihtiyaçları vardır.

Güvendiğiniz bir çocuk doktoru veya birinci basamak sağlık hizmeti sağlayıcısı bulun. Çocuk doktoru, Down sendromu ile güçlü iletişim becerilerine ve deneyime sahip olmalı veya durum hakkında bilgi edinmeye istekli olmalıdır. Bir çocuk doktoru çocuğunuzun tıbbi bakımını koordine etmenize yardımcı olur.

Yerel erken müdahale hizmetlerinizle bağlantı kurun ( Özel Eğitim Merkezi).

Gelişimsel gecikmeler ve öğrenme güçlükleri olan bebeklere ve küçük çocuklara yardımcı olabilirler. Mesleki, fiziksel ve konuşma terapisi gibi hizmetler genellikle düşük maliyetli veya ücretsizdir.

 

Çocuğunuz için eğitim desteği alın.

 

Çocuğunuzun okuluyla ortak olun. Çocuğunuzun ihtiyaç duyduğu tüm akademik ve sosyal desteği aldığından emin olmak için öğretmenler ve okul danışmanlarıyla birlikte bir ekip olarak çalışmanız gerekir.

Yasaya göre, Down sendromlu çocuklar, Bireyselleştirilmiş Eğitim Planı veya IEP hakkına sahiptir. Bu, okulla oluşturduğunuz ve çocuğunuzun özel öğrenme ihtiyaçlarını ele alan bir plandır. Her yıl gözden geçirilir.

Okul danışmanıyla iletişime geçin ve bir IEP kurmak istediğinizi söyleyin. Okul bir değerlendirme planlayacak ve daha sonra IEP'yi oluşturmak ve onaylamak için toplantılara katılacaksınız.

 

 

Çocuğunuza nasıl arkadaş edinileceğini öğretin.

 

Down sendromlu çocuklar sosyal becerileri uygulamaktan yararlanırlar. Arkadaş edinmek her çocuk için zor olabilir.

Dostça ve düşmanca eylemler ve kimin iyi arkadaş olabileceği hakkında konuşun. Gülen ve kibar kelimeler kullanan çocuklar iyi arkadaşlardır. Seni görmezden gelen, uzaklaşan veya kötü şeyler söyleyen çocuklar kaçınılması gereken insanlardır.

Nasıl sohbet başlatacağınızı deneyin. Çocuğunuz kime yaklaşacağını ve kimden uzak duracağını öğrendiğinde, yeni bir arkadaşa ne söyleyeceğini pratik yapın. Kendinizi nasıl tanıtacağınız üzerinde çalışın. Örneğin, “Merhaba! Benim adım Anna. Adınız ne? Oynamak için en sevdiğin oyun hangisi?  Sırayla çocuğunuzla farklı konuşma başlangıçlarını prova edin.

Çocuğunuza ortalama veya acı verici davranışlarla nasıl başa çıkacağını öğretin. Çocuğunuza birisi kaba davranıyor ise ne yapabilecekleri hakkında konuşun. Örneğin, kişiye durmasını, bir öğretmenden yardım almasını veya uzaklaşmasını söyleyin.

Oynatma tarihlerini planlayın. Diğer ebeveynleri tanıyın ve çocuğunuzun yeni arkadaşlarıyla etkileşime girmesine yardımcı olun.

 

Bir ara ver.

 

Down sendromlu bir çocuğun ebeveyni, kardeşi, büyükannesi veya bakıcısı olabilirsiniz. Özel ihtiyaçları olan bir çocuğa yardım etmek bazen zor olabilir. Kızgın gibi hissettiğinizde veya sabrınız azaldığında, yardım alın. Bir ara verin ve sorumluluklarınızı başkalarıyla paylaşın Başkasına bakabilmek için önce kendinize iyi bakmalısınız.

Kendine zaman ayır. Sadece beş dakikanız olsa bile, rahatlatıcı bir şey yaparak geçirin. Yürüyüşe çıkın, okuyun veya gerin. Kısa molalar şarj olmanıza yardımcı olabilir.

Bir bakıcı veya yardımcı program oluşturun. Örneğin, daha büyük bir kardeş ödevlerde yardımcı olur, bir arkadaşınız futbol oynar ve yatmadan önce yardımcı olursunuz.

 

3.Bölüm

Down Sendromlu İnsanların Avukatı Olmak

Model kabul etme ve nazik davranış.

 

 Bir arkadaş ya da Down sendromlu bir çocuğun sevdiği gibi, başkalarına Down sendromlu olmanın dolu bir yaşam sürmesini engellemediğini gösterebilirsiniz. Down sendromlu bir çocukla eğlenerek, oynayarak ve takılırken, dünyaya özel ihtiyaçları olan çocuklara nasıl bakmaları gerektiğini - diğer çocuklarda olduğu gibi - bakım, şefkat ve saygıyı nasıl göstermeleri gerektiğini gösterirsiniz.

 

Bu makale sizin için faydalı oldu mu?   

 

11.02.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...