Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Kaliteli TV Programları Çocukların Daha İşbirlikçi Olmalarına Yardım Ediyor

Kaliteli TV Programları Çocukların Daha İşbirlikçi Olmalarına Yardım Ediyor

Günümüzde çalışan ve oldukça meşgul olan ebeveynler, genellikle işteyken okul sonrası televizyon programlarına güvenmektedirler. Fakat evde olsalar bile, ebeveynler hala yardıma ihtiyaç duyuyorlar ve çocuklarının çok fazla televizyon izlemesine izin veriyorlar, çünkü diğer işlerini halletmeleri gerekiyor. Yargılamıyoruz, sadece doğru olduğunu bildiğimiz şeyi belirtiyoruz: Ebeveynler bazen çocuklarının çok fazla televizyon izlemelerine izin veriyor, çünkü televizyon çocukları oyalıyor.

Uzmanlar, yıllar boyu ideal olarak, çocukların günde iki saatten fazla televizyon izlememesi gerektiğini ancak gerçekte birçok çocuğun bu miktarın iki katından fazla seyrettiğini biliyorlar. Time.com, uzmanların anne-babaları uyarmak yerine, yeni bir yaklaşım izlediklerini bildirdi: Ebeveynlere çocukların neyi izlemesi gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunmak ve ebeveynleri çocuklarıyla birlikte televizyon izlemeye teşvik etmek.

 

Çocuk Sağlığı, Davranış ve Gelişim Merkezi Seattle Çocuk Araştırma Enstitüsü, medya ve televizyon diyeti yapmayı kabul ederek daha agresif ve şiddet içerikli programlar yerine nezaket ve saygıyı teşvik eden eğitimsel programları tercih eden aileler ile televizyon izleme şeklinde hiçbir değişiklik yapılmayan aileleri inceledi.

 

 

Altı ay sonra araştırmacılar, olumlu sosyal program seçme konusunda ebeveynlerinden rehberlik alan çocukların, saldırgan davranış içerikli televizyon programı izlemeye devam eden çocuklara kıyasla, daha fazla paylaşma, işbirliği yapma ve saygılı olma eğiliminde olduklarını görmüşlerdir. Bu sonuçla birlikte, genel olarak televizyon izleme süresinde bir düşüş görülmese de araştırmacılar bazı ebeveynleri çocukları için daha iyi program seçmeleri konusunda ikna edebildiler.

 

 

Uzmanlar, ebeveynlerin çocuklara ve televizyona ilişkin görüşlerini ve beklentilerini değiştirdiklerinde anda olumlu sonuçlar elde edilebileceğini bulgulamış oldular.

 

 

Kaynakça
https://www.horizoneducationcenters.org/blog/bid/278448/Choosing-Quality-TV-Programs-Helps-Children-Be-More-Cooperative

 

 

26.03.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...