Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Çocuğum Renkleri Öğrenmeye Hazır mı?

Çocuğum Renkleri Öğrenmeye Hazır mı?

Birkaç hafta önce kız kardeşim bana dil ve konuşma gelişimi ile ilgili bir soru sordu. Endişeliydi çünkü bir arkadaşı ona iki yaşındaki oğlunun renkleri bilip bilmediğini sormuş. Arkadaşının iki yaşındaki kızı tüm renkleri, şekilleri biliyormuş ve resimli kartları adlandırabiliyormuş. Kız kardeşim de bana, bu kavramların çocuğun küçük yaşta bilmesi gereken şeyler olup olmadığını sordu. Evet, çocuğunuzun renkleri öğrenmesi önemlidir; bununla birlikte, öncelikli olarak, yeni yürümeye başlayan çocuğunuz gün boyunca sizinle ve bakıcılarıyla iletişim kurarak istek ve ihtiyaçlarını ifade edebilmelidir.

 

Çocukların Renkleri Öğrenmesi

Çoğu zaman, yeni yürümeye başlayan çocuklara dil ve konuşma değerlendirmesi yaptığımda, ebeveynler çocuklarının renkleri öğrenmelerine yardımcı olduklarını söylemekten çok mutlu oluyorlar, ancak çocuklarının bir şeyi isterken onun adını kullanamadıklarını söylüyorlar. Ben de onlara, yeni yürümeye başlayan çocuklarının temel isteklerini ve ihtiyaçlarını ilk olarak nasıl ileteceklerini öğrenmenin ve renkleri adlandırmadan önce kendi anlamlı kelime dağarcıklarını öğrenmenin önemli olduğunu açıklıyorum.

 

Renkler birer sıfattır. Çocuğunuz en az elli tane sözcük söyleyebildikten sonra, iki sözcüklü yapıları kullanmaya hazırsa (bu dil ve konuşma gelişiminin bir sonraki aşamasıdır) kelime dağarcıklarına renkleri eklemeye başlayabilirsiniz. Çocuğunuzun renklere hazır olduğundan emin olun ve onları bu konuda zorlamayın. Yeni yürümeye başlayan çocuğunuz renkler için hazır olana kadar vurgulayabileceğiniz birçok ikili sözcük kombinasyonları vardır.

 

Lütfen renklerin önemsiz olduğunu söylemediğimi fark edin, sadece zamanı ve yeri gelene kadar bekleyin. Çocuğunuzun renkleri bilmesi çok önemlidir, ancak başlangıçta konuşmanın temellerine bağlı kalmalısınız. Tahminimce diğer dil ve konuşma terapistleri de benimle aynı fikirde olacaklardır.

 

Kaynakça: http://www.talkingwithtoddlers.com/blog/colors-stick-to-the-basics

 

 

 

28.03.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...