Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Hamilelik ve COVİD-19 Hakkındaki Endişeler

Hamilelik ve COVİD-19 Hakkındaki Endişeler

Yeni bir koronavirüsün neden olduğu hastalık olan COVID-19, küresel olarak hızla yayıldı. Dünya Sağlık Örgütü yakın zamanda COVID-19'u bir salgın olarak nitelendirdi. Hamile hastalarımın çoğu da, hem kendileri hem de bebekleri için COVID-19'un sağlıkları üzerindeki etkisi hakkındaki endişelerini dile getiriyorlar. Hamilelik ve yeni koronavirüs hakkında sık sorulan soruları cevaplamak için, bulaşıcı bir hastalık uzmanı ve iç hastalıkları uzmanı olan kocamla birlikte çalışmaktayım. Birlikte, aşağıda kanıta dayalı yanıtlar sağlamak için mevcut olan çok sınırlı sayıdaki verileri inceledik.

 

Hamilelik ve Yeni Koronavirüs

Bildiğiniz gibi, COVID-19 olan bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında virüs havaya gönderilen solunum damlacıkları yoluyla yayılıyor. Birisi virüsü olan bir kişinin enfekte olduğu bir yüzeye dokunduğunda da yayılabiliyor.

 

Kendimi Yeni Koronavirüsüne Karşı Korumak İçin Ne Yapabilirim?

En önemli adım, elleri 20 saniye boyunca sık sık sabun ve suyla yıkayarak sürekli el hijyeni uygulamaktır. Gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza dokunmaktan kaçının. Ayrıca kalabalık yerlerden de kaçınmalısınız. Sosyal mesafe koyma virüsün yayılmasını sınırlamak için önemlidir. Hafif bir öksürük veya soğuk algınlığınız varsa, evde kalın ve hastalığa maruz kalma durumlarını diğer insanlar için sınırlandırın. Başkalarını hasta etmemek için tek kullanımlık bir mendile veya dirseğinize hapşırın / öksürün. Su tüketimi ve yeterli dinlenme, bağışıklık sisteminizin ve sağlığınızın korunmasında da önemlidir.

 

Hamile Bir Kadın Olarak COVID-19'dan Hasta Olma Riskim Nedir?

Bunun yeni bir virüs olduğu göz önüne alındığında, hamile kadınlar üzerindeki etkisi hakkında çok az şey biliniyor. Bu noktada uzmanlar, hamile kadınların yeni koronavirüs ile enfekte olmaları durumunda semptomların gelişmesi için toplumdan kapmalarının muhtemelen daha olası olduğunu düşünmektedir. Güncel bilgiler, bu yaş aralığındaki hamile olmayan kadınlar (ve erkekler) için geçerli olduğu gibi semptomların hafif - orta derecede olabileceğini düşündürmektedir.

 

Hamileysem Ve COVID-19'um Varsa, Bu Düşük veya Diğer Komplikasyon Risklerini Artırır Mı?

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, COVID-19 ile enfekte olan gebe kadınlar için düşük yapma riski veya fetal malformasyonlar gibi diğer komplikasyonlar görülmemektedir. SARS ve MERS gibi diğer koronavirüslerden elde edilen verilere dayanarak, Amerikan Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji, COVID-19’u olan hamile kadınların erken doğum gibi bazı komplikasyonlar için daha yüksek riskler taşıyabileceklerini, ancak verilerin son derece sınırlı olduğunu ve enfeksiyonun erken doğumun doğrudan nedeni olmayabileceğini söylüyor.

 

Koronavirüsten Dolayı Hastalanırsam, Virüsün Bebeğime Geçme Riski Nedir?

COVID-19 ile enfekte olan ve semptomları olan dokuz hamile kadın üzerinde yapılan bir araştırma, bebeklerinin hiçbirinin virüsten etkilenmediğini gösterdi. Virüs amniyotik sıvıda, bebeğin boğazında veya anne sütünde yoktu. Enfeksiyonun fetüse geçme riski çok düşük gibi görünmektedir ve COVID-19’dan kaynaklanan maternal enfeksiyon nedeniyle herhangi bir fetal malformasyon veya etki olduğuna dair bir kanıt yoktur.

 

COVID-19 Testim Pozitif Çıktı. Bebeğimi Emzirebilir Miyim?

Şu anda, anne sütünde virüs olduğuna dair bir kanıt yoktur. Virüsün solunum damlacıkları yoluyla yayıldığı göz önüne alındığında, anneler ellerini sürekli yıkamalı ve bebeklerinin virüse maruz kalmalarını en aza indirmek için bir yüz maskesi takmalıdırlar.

 

Seyahat Edebilir miyim?

Virüsün yaygın olabileceği endişeleri ve seyahat kısıtlamalarının belirsizliği göz önüne alındığında, şu anda tüm seyahatlerden kaçınmanızı öneriyoruz.

 

Koronavirüs Nedeniyle Bebek Duşunu Yeniden Planlamam Gerekir Mi?

Bebek duşu keyifli ve önemli bir durum olsa da, Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi gibi halk sağlığı kurumları virüsün yayılmasını sınırlamak için sosyal mesafeyi öneriyor. Özellikle kalabalık alanlarda, olası maruz kalma ve enfeksiyon riski oldukça yüksektir. Şu anda sosyal buluşmaları sınırlamanızı öneririz.

 

Ateşim veya Öksürüğüm Varsa ve Virüsün Yaygın Olduğu Bir Ülkeden Seyahat Ettiysem veya COVID-19 Olduğu Doğrulanmış Bir Kişiyle Temas Halinde Olsaydım Ne Yapmalıyım?

Her hastanenin bu durumlarla başa çıkmanın en iyi yolu için belirli kuralları vardır. İlk adım belirtilerinizi bildirmek ve COVID-19 vakası doğrulanmış biriyle temasa geçtiğinizi bildirmek için doktorunuzla konuşmaktır. Ancak doktorunuzla görüşmeyi uzaktan yapmanız önemlidir. Virüsün yayılmasını sınırlamak çok önemlidir. Özellikle semptomlarınız varsa, teste ihtiyacınız olup olmadığını ve / veya değerlendirme alıp almayacağınızı belirlemek için önce doktorunuzu aramanız en iyisidir.

 

Doktorların, kadın doğum uzmanlarının bile acil bir duruma yönlendirileceklerinden ve müsait olmayabileceklerinden endişeliyim. Durum böyle mi olacak?

 

Kaynakça:

https://www.health.harvard.edu/blog/pregnant-and-worried-about-the-new-coronavirus-2020031619212

https://www.dilgem.com.tr/tr/hamilelik-ve-covid-19-hakkindaki-endiseler--nd

22.04.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...