Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Koronavirüs ve Otizmli Çocuklar: Çocuğunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?

Koronavirüs ve Otizmli Çocuklar: Çocuğunuzu Nasıl Koruyabilirsiniz?

Koronavirüs (COVID-19) şu anda tüm dünyada endişe yaratmaktadır. İlgili kurumlar Amerika’da bir Halk Sağlığı Acil Durumu ilan ettiler. Durum ve vaka sayısı her gün değişiyor. İnsanlar stok hazırlığı yaparlarken mağazalarda el sabunu, dezenfektan ve dezenfekte edici maddelerin eksikliği dikkat çekiyor. Otizmli çocukların aileleri için de, dezenfekte kalmak, çocukların okullarda, bakım merkezlerinde ve diğer etkinliklerde karşılaştığı mikroplara ek olarak, uygun el yıkama becerileri veya hijyen becerileri geliştirmemiş çocuklar için özellikle endişe verici olabilir.

 

Koronavirüs, mevsim gribi gibi viral bir hastalıktır. Semptomlar ateş, burun akıntısı ve öksürüktür ve soğuk algınlığına benzer. Şu anda yetkililer, çocukların virüse diğer insan gruplarından daha az duyarlı olabileceğine inanıyorlar ancak çocuklar virüsün taşıyıcıları olabilirler. Otizmli bazı çocuklar temizliğe karşı aşırı duyarlı olabilirken, bazıları ise bu endişelerin daha az farkındadır, bu nedenle tüm çocukları hijyen kurallarına uyarak ve bunları uygulayarak nasıl güvende kalabilecekleri konusunda eğitmek önemlidir:

 

1. El Yıkama

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, koronavirüsü önlemeye yardımcı olmak için ellerin en az 20 saniye boyunca sıcak su ve sabunla sık sık yıkanmasını öneriyor. Uzmanlar, çocukların el yıkama için yeterli zaman harcadıklarından emin olma konusunda çocukların el yıkama sırasında mutlu yıllar şarkısını iki kez söylemelerini tavsiye ediyor. Su mevcut değilse, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanmak da işe yarayabilir.

 

Ellerin bağımsız olarak yıkanması önemli bir kişisel bakım becerisidir. Çocukları el yıkamaya teşvik etmek için, lavabo çevresinde sabun ve el havlusu mevcut olmalıdır.

 

Resimli Kartlar:

Resimli Kart seti, çocukların sabun, su kullanmaları ve ardından ellerini kurutmaları için görsel bir yönergeler ve rutin sunar. “Ellerinizi yıkayın” gibi yönergeler, çocuğun bağımsızlık düzeyine bağlı olarak yardımcı olabilir.

 

Ayrıca "Sağlıklı Alışkanlıklar Yapbozu", çocukların ellerini meşgul etmeye ve el yıkama hareketini görselleştirmelerine yardımcı olacak eğlenceli bir aktivitedir. Yapboz, el yıkama da dahil olmak üzere sağlıklı günlük alışkanlıklara edinecek çocuklar için altı resim sunan ahşap küplerden oluşuyor.

 

2. Sağlıklı Alışkanlıklar

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, insanların gözlerine, burunlarına veya ağızlarına sık şekilde dokunmamalarını öneriyor. Bu, herhangi bir çocuk için zor olabilir, ancak özellikle yüzlerinin bu kısımlarını kullanarak uyaran arayan ve sıklıkla yüzüne dokunan otizmli çocuklar bu konuda zorluk çekebilir. Çocukların sık sık ellerini yıkamasını sağlamak önemlidir. Ebeveynlerin oyuncak veya bazı nesneler sunması, çocuklarının ellerini yüz bölgesinden uzak tutmaları için kullanabilecekleri bir stratejidir.

 

3. Alanların Temiz Tutulması

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, bir evde sıklıkla dokunulan ortak alanların temizlenmesi için bir ev dezenfektan mendili veya spreyi kullanmanızı öneriyor. Kapı tokmağı, lambaların düğmeleri, buzdolabı kolları, masalar, bilgisayarlar ve telefonlar gibi nesnelere gün boyunca birçok kez dokunulur ve bunların temiz tutulması önemlidir. Evde alabileceğiniz diğer önlemler arasında çöp kutularının plastikle sarılması, çamaşırların yıkanması ve sık sık yatakların mümkün olan en yüksek sıcaklıkta olması bulunmaktadır.

 

4. Çocuklarla Koronavirüs Hakkında Konuşma

Şu anda tüm medyada koronavirüs hakkında konuşuluyor. Medyada çocukların endişelenmelerine neden olabilecek genel bir panik duygusu var. Çocuklara uygun düzeyde doğru ve gerçek bilgi sağlamak önemlidir. Çocuklara videolar, görüntüler, sosyal öyküler kullanarak veya insanların hasta olduğu geçmiş zamanlardan bahsederek hasta olma durumu öğretilebilir. Çocukların hissedebileceği herhangi bir stresi hafifletmek için de, korunabilecekleri yollarla iletişim kurmak (elleri, oyuncakları ve evdeki alanları temizlemek) ve bu sağlıklı alışkanlıkları uygulamalarına yardımcı olmak önemlidir. Koronavirüs hakkındaki konuşmalar hafif tutulmalı, çoğunlukla çocukların sağlıklı kalma yollarına odaklanılmalıdır, böylece çocuklar korkmazlar. Ev dışındaki ek destekler çocukların kendilerini rahat hissetmelerine yardımcı olabilir. Örneğin, sağlıklı kalmak ve koronavirüsün nasıl yayıldığı konusundaki tartışmalardan uzak durmak için okul personeli ve diğer bakıcılar ile iletişim kurmak çocuğunuzun güvenlik duygusunu korumaya yardımcı olacaktır.

 

5. Çocuğunuz Kendini Hasta Hissediyorsa, Yapılacaklar..

Koronavirüs vakalarının şiddeti değişiyor, ancak yaygın semptomlar arasında 39 °C yüksek ateş, öksürük, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve nefes alma zorluğu bulunur. Yetkililer, siz veya evinizdeki herhangi bir kişi hastalanırsa ve mümkün olan en kısa sürede bir sağlık uzmanına başvurmanızı ve evde kalmanızı tavsiye ediyor.

 

Dışarıda yapacağınız işlerin, okulların ve bakım merkezlerinin beklenmedik bir şekilde kapanması ile karantina durumu başlamış olabilir ve bu durum da size stres verebilir. Siz veya çocuğunuzun hastalanması durumunda, bir plan hazırlamanız önemlidir. Bu plan, diğer uyku düzenlemelerini, bakım malzemelerinin hazırlanmasını ve günlük ürün ve yiyeceklerin stoklamasını içerebilir. Komşuları, arkadaşları ve diğer aile üyelerini acil durum planlarından haberdar etmek, mevcut durum için destek sağlayacaktır.

 

Kaynakça:

http://blog.stageslearning.com/blog/coronavirus-and-children-with-autism-how-to-protect-your-child?utm_source=hs_email&utm_medium=email&utm_content=84712701&_hsenc=p2ANqtz-_BTq-bbPxLYZ5g1Zh0pVH4mF0SzVbpVnOu6qyD6nPd5wTvj4tVgxaVSd9G04kHkRE9C-f49cMdkmZRpB1RhR-zsSxwvQ&_hsmi=84712701

https://www.dilgem.com.tr/tr/koronavirus-ve-otizmli-cocuklar-cocugunuzu-nasil-koruyabilirsiniz--nd

 

23.04.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...