Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
COVID-19: Genel Bakış ve En Yaygın Sorular

COVID-19: Genel Bakış ve En Yaygın Sorular

Yeni koronavirüs hastalığı (COVID-19), şu sıralar tüm dünyanın gündeminde. Bu virüs, salgının Çin'in doğusunda Aralık 2019'da başladığından beri hızla yayıldı. Ama tam olarak nedir? Bu virüse yakalanmaktan nasıl kaçınabilirsiniz? Hala seyahat edebilir misiniz? KLM Sağlık Hizmetleri'nde çalışan bir doktor olarak, bunlar sık ​​sık gezginler, mürettebat ve yer personeli tarafından aldığımız sorular. Aşağıda sizin için bazı cevaplar ve açıklamalar sunuyoruz.

 

Yeni Koronavirüs

Koronavirüsler, kronlara benzeyen bir grup virüstür. Çoğu soğuk algınlığı gibi hafif semptomlara ve hastalıklara neden olan farklı koronavirüs türleri vardır.

Bu yeni koronavirüsün (COVID-19) neye neden olduğunu (henüz) bilmiyoruz, ancak kaynağını bulmak için araştırmalar yapılıyor. Bu salgının başlamasıyla ilgili çarpıcı olan şey, virüsle ilk kez taşıyan tüm insanların, birçok canlı hayvan ticaretinin yapıldığı aynı pazarı ziyaret etmesiydi. Muhtemelen burada virüs ilk kez insanlara bulaşmıştır. Bulaşıcı hastalıklar özellikle hayvanların ve insanların birbirine yakın yaşadığı yerlerde ortaya çıkar. Bu, virüslere hayvanlardan insanlara atlama ve sonra insan nüfusu arasında yayılma olanağı sağlar. Bu nedenle, Çin'in bazı bölümleri gibi yoğun nüfuslu bölgelerde yeni virüslerin ortaya çıktığını sık sık görüyoruz.

Birçok virüsün yarasalarda ortaya çıktığı bilinmektedir, bunlar daha sonra onları diğer hayvanlarla insanlara bulaştırır. SARS ve Ebola da yarasalarda ortaya çıkan virüslerdendir.

 

Belirtiler

Yeni koronavirüs başlangıçta soğuk algınlığı ile aynı semptomları gösterir, ancak bunlar yüksek ateşe, nefes alma zorluklarına ve pnömoniye dönüşebilir. Ne kadar hasta olduğunuz bir dizi faktöre bağlıdır. Şimdiye kadar bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin (yaşlılar ve diğer tıbbi durumları olan insanlar) genç ve sağlıklı insanlardan daha ciddi şekilde hastalandıklarını gördük.

Yeni hastalık ile ilgili bir sorun da, salgının başlangıcında sadece en aşırı ve ciddi vakaları görmenizdir. Bu insanlar hastaneye kaldırılıyor ve bazıları ölüyor. Bir salgının başlangıcında bilmediğimiz şey, kaç kişinin enfekte olduğunu, ancak belki de soğuk algınlığına benzer hafif semptomlara sahip olmaları ve bu nedenle doktora gitmemeleridir. Bu vakaların da not edildiği ve hastalığın aslında düşünüldüğünden daha az ciddi göründüğü bir araştırma yapıldı. Mevcut tahminler, COVID-19 hastalarının yaklaşık % 17'sinde ciddi semptomların ortaya çıktığını ve bu hastaların yaklaşık% 2'si için ölümcül hale geldiğini göstermektedir. Ancak, daha fazla bilgi elde edildikten sonra bu istatistik daha da düşük olabilir.

 

Enfeksiyondan kaçınmak için ne yapabilirsiniz?

Koronavirüs, insanlar öksürdüğünde ve hapşırdığında üretilen hava kabarcıkları yoluyla bulaşır. Bu kabarcıklar havada asılı kalmaz, ancak hızla iner. Bu nedenle, enfeksiyon olmuş insanlardan en az 1 metre uzaklıkta kalmanız çok önemlidir.

Kabarcıklar ayrıca hastanın yakınındaki cisimler üzerinde de görülebilir. Virüs orada çok uzun süre hayatta kalamaz, ancak 'taze' olan kabarcıklar ellerinize bulaşır ve sonra yüzünüze (ağız, burun, gözler) dokunursanız, enfekte olabilirsiniz. Bu nedenle ellerinizi iyice ve sık sık yıkamanız önemlidir. Koronavirüsün yayılmasını önlemek için başkalarıyla fiziksel temastan kaçınılmasını ve el sıkışmalarını yapmamanızı öneririz.

Enfekte olursanız, dirseğinizin içine hapşırmanız veya öksürmeniz ve kağıt mendiller kullanmanız önerilir. Bu, enfeksiyonun diğer insanlara bulaşma şansını azaltacaktır.

 

Yüz maskesi takmanın bir anlamı var mı?

Hastalarla çalışan bir personel değilseniz, yüz maskesi takmanın pek bir anlamı yoktur. Tüm yüz maskeleri virüslere karşı koruma sağlamaz ve aynı zamanda bir engel olabilir. Bir maske ek riskler oluşturabilir; insanlar yüz maskelerini sık sık ayarlama eğilimindedirler, bu da ellerini sürekli yüzlerine götürmeleri anlamına gelir. Bu da enfeksiyon riskini artırır.

Bununla birlikte, enfekte bir hastaysanız, bir yüz maskesi takmanız mantıklıdır. Bir maske, virüs bulaşmış kabarcıkların havaya karışmasını önler, çünkü maske engeller. Hastaysanız, ancak kullanılabilir bir yüz maskesi yoksa dirseğinizin içine doğru öksürün veya hapşırın veya tek kullanımlık kağıt mendiller kullanın.

 

Seyahat Sırasında

Herkes aynı havayı soluduğu için hastalıkların uçakta daha kolay bulaştığı yaygın bir inançtır. Ama bu bir efsanedir. Uçaktaki hava dışarıdan temiz hava ile sürekli yenilenir. Bu hava, kabine pompalanmadan önce uçağın motorları tarafından ısıtılır. Havanın bir kısmı dolaştırılır, ancak bu patojenleri gideren çok verimli filtreler kullanılarak temizlenir.

Uçak seyahati sırasında birbirinize çok yakın oturuyor olabilirsiniz. Bu nedenle, yanınızdaki koltukta biri varsa, en az 1 metrelik mesafeyi korumak zordur. Yakınınızda öksüren veya hapşıran herkes hakkında endişelenmeli misiniz? Hayır. Sadece semptomların bir kombinasyonu (ateş, solunumsal şikâyetler) ve koronavirüs salgınının olduğu bir bölgeyle bağlantı varsa, o zaman alarma geçebilirsiniz. Ayrıca, enfekte bir bölgeye gitmiş ve koronavirüs semptomları sergileyen kişilerin seyahat etmeleri artık durdurulmuş durumdadır.

 

Seyahat etmem hala güvenli mi?

Şu anda çoğu ülkeye seyahat etme konusunda endişelenmenize gerek yok. Bununla birlikte, seyahat riskleriyle ilgili en son bilgilerle kendinizi güncel tutmak akıllıca olacaktır. Koronavirüs nedeniyle bazı ülkelerde Çin ve İtalya da dâhil olmak üzere olumsuz bir seyahat tavsiyesi şu anda mevcuttur. Seyahat tavsiyesi için devletleri bakanlık sayfalarını ziyaret edebilirsiniz. Bu size riskler ve tavsiyeler hakkında en güncel bilgileri sağlayacaktır.

Seyahat ederken yeni koronavirüse karşı atabileceğiniz en önemli adımlar çok basittir. Tüm yaygın soğuk algınlığı ve grip virüsleri için geçerli olan genel hijyen kurallarına uyun. Bu adımların her zaman uygulanması önemlidir:

  • Ellerinizi düzenli olarak sabun ve su ile yıkayın ve / veya dezenfektan el jeli veya sprey kullanın.
  • Dirseğinizin içine doğru öksürün ve hapşırın ve kağıt mendiller kullanın.
  • Hasta insanlardan ve hayvanlardan uzak durun.
  • Sadece iyi pişirilmiş hayvansal ürünler tüketin.
  • En son seyahat önerileri ve uçuş bilgilerine göz atın ve yerel yetkililer tarafından verilen önerileri takip edin.

 

Kaynakça:

https://news.klm.com/blog-coronavirus-what-do-i-need-to-be-aware-of/

https://www.dilgem.com.tr/tr/covid-19-genel-bakis-ve-en-yaygin-sorular--nd

 

22.04.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...