Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Problem Davranışları Değiştirme Yöntemleri

Problem Davranışları Değiştirme Yöntemleri

Çocuklarımızda olumsuz davranışlar gözlemlediğimizde hepimiz kaygı yaşarız ve bu durumla nasıl baş edebileceğimizi bilemeyiz. Kimi zaman çok anlayışlı kimi zaman ise çok sert tepkiler gösteririz. Ama bu davranışın devam etmesini engelleyemeyiz. Uygulamalı davranış analizine göre davranış değiştirmede dört yöntem kullanılır. Bu yöntemler kestirim, dikkatini bir başka yöne çevirme, yedekleme ve sınırlandırmadır.


Kestirim
Anne baba çocuğunun ilgi ve ihtiyaçlarını önceden kestirebilirse olumsuz davranışının meydana gelmesini engelleyebilir. Olacakları kestirme, yetişkinin çocuğun gereksinim ve ilgilendiklerini önceden görme, çocuğun büyüme ve gelişimini yeterince anlama ve bilmesini gerektirir. Örneğin 3 yaşına gelen çocuğunun bağımsızlığını belirtmesinin tamamen olası olduğunu kestirir ve çocuğuna bağımsız yapabileceği yeni sorumluluklar verebilir. Yatağın düzeltilmesinde çocuğunun da katılmasını sağlar. Çöpü dökme toz alma gibi becerileri yapması için cesaretlendirir.


Dikkatini başka bir şeye yönlendirme
Olumsuz davranışı bulunmadan önce çocuğun dikkatini bir nesneye ya da etkinliğe yöneltmedir. Anne mutfakta yemek yaparken çocuğunun da sürekli ocağın başında onunla bir şeyler yapmak istediğini fark edince ocağın yanı, çocuğu için tehlikeli olabileceğinden mutfakta bir köşe hazırlayıp, ona oyuncak mutfak eşyalarını ve ya zararlı olmayan mutfaktaki araç gereçlerini verip birlikte keyifle mutfakta zaman geçirirler. Olası bir olumsuz durumu anne engellemiş olur.


Yerine bir başka Davranışı Koyma
Devam eden olumsuz davranışın yerine kabul gören başka bir etkinliğe yönlendirmedir. Evin içinde top oynayan bir çocuğa annesi “evin içinde top mu oynanır çabuk topu bırak” yerine” istersen arabaların ve maketlerinle bir oyun hazırlayabiliriz. Sonra da top oynamaya da okulun bahçesine gidebiliriz.” Şeklinde olumlu örnek vererek olumsuz davranışı bırakması sağlanır. Bu davranış değiştirme yöntemi yerinde kullanılmalı ve dikkat edilmeli.


Sınırlandırma
Bir çocuğun başkalarına zarar verme boyutunda olumsuz davranışları varsa, zarar vermesini önlemek için sınırlandırma koymak gerekebilir. Evde okulda düzen ve uyum sağlayabilmek için davranışlara sınır koymak gerekir.


Davranış değiştirme yöntemleri ,zamanında ve yerinde kullanıldığında çocuk üzerinde oldukça etkilidir.

 

Kaynak:

http://www.ozelegitimsitesi.com/makaleler/problem-davranislari-degistirme-yontemleri.html

27.05.2020

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...