Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Yeni Babalar İçin Öneriler

Yeni Babalar İçin Öneriler

Yeni babaların, bebeklerinin hayatındaki rolleri ve alakaları söz konusu durum olduğunda biraz güvence ve destek istemeleri doğaldır. Hamilelik sırasında şovun yıldızları olan annelerin aksine, babalar daha çok arka planda kalırlar.

Bir babanın bebeğinin gelişimindeki rolünün önemli olduğunu gösteren artan bilimsel çalışmaların olduğunu bilmek cesaret vericidir. Bu nedenle, bağlanma doğal olarak gerçekleşmese veya çoğu baba için fazla zaman alabilse de, araştırmalar babaların bebeklerinin beyin ve duygusal gelişiminde yaşamın ilk dönemlerinden itibaren önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir. İşte yeni babaların bu zamanlardan en iyi şekilde yararlanmasına yardımcı olacak bazı öneriler.


Bağlamanın hemen olması gerekmediğini anlayın.

Kadınlar bağlanma konusunda erkeklere göre haksız bir avantaja sahiptir. Annelerin dokuz aylık hamileliğinden ve bebeğin bakımından dolayı salgılanan doğal hormonlar, bebekleriyle yoğun ve hızlı bir şekilde bağlanmalarını sağlar. Babalarla olan bağ ise, yavaş yavaş bebeğin bakım, beslenme, banyo yapma ve çocuğun gelişimini izlemenin bir sonucu olarak giderek artmaktadır.

Bebeğinizi kendinize yakın tutun.

Aşk hormonu olan oksitosin, baba bebeğini kucaklarken veya bebeğini kendisine yakın tutarken salgılanır. Baba bebeğin bakımına ne kadar çok katılırsa, banyo yaptırıp, uyutmak için onu sallarsa, salgılanacak oksitosin daha da artar ve bebeği için empati kurma, sevgi duyma ve kendini güvende hissetme olasılığı artar. 

Bebeğinizle doğru vakit geçirin.

Bebeği bir taşıyıcıda taşımak, babası meşgulken bile onu babasına yakın tutacaktır. Bebekle oyun zamanlarını kullanmak önemli ve gerekli olsa da, babalar tamamıyla odaklanmayı ya da bebeğinin her anını saymanın gerektiğini düşünmemeliler. Baba bebeğiyle gezintiye çıktığı sürece, çimleri sularken, köpeği gezdirirken veya gitar çalarken bile küçük çocuğunun gelişimine katkıda bulunabilir.

Bebeğinizle konuşun.

Anneleri babalardan ayıran önemli bir özellik de, bebekleriyle konuşurken sesleri ve tonları bebeklerine göre ayarlamasıdır. Babanın daha doğal yaklaşımı, bebeğin aklını zorlar ve kelime bilgisi, beden dili ve tonlama becerisini geliştirir.

Eğlenceli olun.

Bebekler, mizahı, üç ya da dört aylık dönemde anlamaya başlarlar. Babanın, bebeği ile birlikte gülebileceği özel sesler veya hareketler bulması, her gün birlikte paylaşabilecekleri özel rutinleri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Anne olmaya çalışmayın.

Bağlanma arzusunun baskısı altındayken birçok yeni baba eşlerini taklit etmeye ve geleneksel olarak anne davranışlarını sergilemeye çalışır. Bu davranışlar doğal olursa iyidir. Ancak çoğu durumda, anneler ve babalar çocuklarıyla farklı şekillerde etkileşir ve bu çeşitlilik bebeğinizin çevresini anlaması için iyidir.

Babalık bir bebek için hayati öneme sahiptir, ancak her beden için uygun değildir. Babaların kendilerine inanmaları, duygularını ve deneyimlerini diğer babalarla paylaşmaları ve babalıklarına güvenmeleri gerekir. Stili veya ritmi ne olursa olsun, yeni bir baba, bebeği ile arasında hayattaki en önemli bağlardan birini oluştururken, bebeğinin gelişimine katkıda bulunduğunu bildiğinden emin olmalıdır.

Kaynakça: https://blog.kinedu.com/father-time-matters-tips-for-new-dads/

 

15.07.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...