Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Oyun Terapisinin ve Floortime’ın Otizme Faydası

Oyun Terapisinin ve Floortime’ın Otizme Faydası

Çocuklar oyun yoluyla öğrenirler. Gelişmekte olan çocuklar genellikle fiziksel ve sosyal beceriler geliştirmek, farklı kişilikleri ve karakterleri denemek ve arkadaşlıklar kurmak için oyunu kullanırlar. Ancak otizmli çocuklar oyunları çok farklı şekillerde oynayabilirler. Tek başlarına oynamaları daha muhtemeldir ve oyunları, akıllarında belirli bir amaç bulunmadıkça çoğu zaman tekrar eder. Kendi hallerine bırakılmış otizmli çocuklar genellikle kendi yeteneklerini veya ilgi alanlarını keşfedemeden, sıkıntıya kapılmış halde kalırlar.

Oyun terapisi, otizmli çocukların kendilerini daha eksiksiz hale getirmelerine yardımcı olan bir araçtır. Ayrıca, doğru koşullar altında ebeveynlerin spektrumdaki çocuklarıyla daha iyi ilişki kurmayı öğrenmelerine yardımcı olacak bir araç olabilir.

 

Oyun Terapisi Nedir?

Oyun terapisi başlangıçta travma, kaygı ve zihinsel bozukluklarla başa çıkanlar için psikoterapi sağlama aracı olarak tasarlanmıştır. Bu bağlamda oyun, çocukların duygularını yerine getirmeleri ve sorunlarla başa çıkma mekanizmaları bulmalarının bir yolu haline gelmiştir. Bu tür oyun terapileri hala popülerdir ancak otizmli çocuklar için kullanılan oyun terapileri ile aynı değildir.

Otizmi olan çocuklara oyun terapisini öneren birçok uzman aslında Floortime terapisini öneriyor. Floortime, otizmli çocukların ilişkilerini ve sosyal iletişim becerilerini geliştirmek için uygulanan oyun tabanlı bir tekniktir. Floortime terapisinde geniş bir içerik yelpazesi ve sertifikasyon programı vardır. Bu sertifika Gelişim ve Öğrenme Bozuklukları Disiplinler arası Konseyi aracılığıyla verilmektedir, ancak ulusal terapi derneklerinin hiçbiri tarafından tanınmamaktadır. Bu nedenle, çoğu oyun terapisti, yaşadıkları veya eğitildikleri kadar sertifikalandırılmamışlardır. Tabii ki, tüm otizm tedavilerinde olduğu gibi terapistin geçmişini, eğitimini ve referanslarını araştırmak ve ilerlemeyi yakından takip etmek görevi ebeveynin üzerindedir.

Otizmi Olan Bir Kişinin Neden Oyun Terapistini Görmesi Gerekir?

Otizm bir sosyal iletişim bozukluğudur. Otizmi olan çocuklar, diğerleriyle tipik şekilde ilişki kurmakta çok zorlanır. 

Oyun, çocuklara (ve bazen yetişkinlere bile) otizmlerini ve kendilerini aşmanın ötesinde, paylaşılmış etkileşime geçmelerinde de yardımcı olmak için harika bir araçtır. Uygun şekilde kullanılan oyun, çocukların duygularını, çevrelerini ve ebeveynleri, kardeşleri ve akranlarıyla ilişkilerini keşfetmelerini de sağlayabilir.

Çok sık yapılan oyun terapisi ebeveynlerin otizmli çocuklarının büyümesinde ve gelişiminde aktif bir rol almalarını sağlayabilir. Oyun terapisi ebeveynlere öğretilebilir ve zaman içinde ebeveynler çocuklarının oyun terapisti olurken aynı zamanda çocuklarıyla daha güçlü ve anlamlı bir ilişki kurabilir.

Bir Oyun Terapisti Ne Yapar?

İyi bir oyun terapisti çocuğunuzla birlikte yere oturacak ve onu gerçekten oyun ortamı ile meşgul edecektir. Örneğin, terapist bir çocuğun ilginç bulduğu bazı oyuncaklar bulabilir ve eğer onu ilgilendiren bir şey varsa buna karar vermesine izin verebilir. Eğer çocuk bir oyuncak tren alırsa ve açıkça, amaçsızca ileri geri sürerse, terapist başka bir tren seçip çocuğunun treninin önüne koyarak yolunu kapatabilir. Çocuk cevap verirse, ister sözlü ister sözsüz olsun, bir iletişim başlamıştır.

Çocuk cevap vermezse, terapist çocuğu meşgul etmek için yüksek enerjili seçenekler arayabilir. Kabarcık üfleme, hareket eden, ciyaklayan, titreyen ve başka bir şey yapan oyuncaklar gibi..

Zamanla, terapistler çocuklarla birlikte karşılıklı beceriler (paylaşım, sıra alma), yaratıcı beceriler (oyuncak bir hayvanı beslemek gibi davranmak, taklit becerileri) ve hatta soyut düşünme becerilerini geliştirmek için çalışacaklardır. Bir çocuk başkalarıyla daha iyi ilişki kurarken, gruba başka çocuklar getirilebilir ve daha karmaşık sosyal beceriler geliştirilir.

Birçok ebeveyn, video kayıtlarını ve kitapları rehber olarak kullanarak kendi başlarına terapi yapabildiklerini görüyor. Ama yine de diğerleri çocuklarını oyun terapistine getirmeyi ya da terapistin evlerine gelmesini seçiyor ve eğitimli oyun terapistlerinin deneyimine güveniyor. Her durumda oyun terapistleri ebeveynlere otizmli çocuklarıyla bağlantı kurmak ve eğlenmek için araçlar sağlayabilir.

Nitelikli Bir Oyun Terapisti Nasıl Bulunur?

Oyun terapisi, yerel bir erken müdahale programı aracılığıyla ücretsiz bir hizmet olarak sunulabilir veya özel ihtiyaçları olan çocuklar için okul öncesi programa dahil edilebilir. Okul çağındaki otizmlinin bir devlet okulu programına dahil edilme olasılığı düşüktür, ancak böyle bir programın çocuğunuz için uygun olduğu durumunu ortaya koymak mümkün olabilir. 

Oyun terapisinde tecrübe ve beceriye sahip birini arıyorsanız, otizm alanında uzmanlığı olan ergoterapist veya çocuk psikologlarında aradığınızı bulabilirsiniz. Otizm klinikleri, hastaneler veya özel eğitim merkezleri tarafından sunulan bir oyun terapisi programı (genellikle bir grup programı) da bulabilirsiniz.

Kaynakça: https://www.verywellhealth.com/play-therapy-and-autism-the-basics-260059

14.07.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...