Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Epigenetik Nedir ve Otizmle Nasıl Bir İlgisi Vardır?

Epigenetik Nedir ve Otizmle Nasıl Bir İlgisi Vardır?

Epigenetik, genetik ve çevrenin otizme yatkınlığındaki etkileşimini anlamamıza yardımcı olur.
 

Otizm araştırmalarını son yıllarda takip ediyorsanız, sıklıkla genetik veya kalıtsal riskin başlı başına otizmin tek sebebi olmadığını okumuşsunuzdur. Birkaç kalıtsal gen, otizme neden olmak için kendi başına yeterlidir, ancak çoğu “otizm genleri” yalnızca bu gelişimsel bozukluğun ortaya çıkma ve gelişme riskini arttırır.
 

 

Otizmin çoğu zaman genetik duyarlılık ve çevresel tetikleyicilerin bir kombinasyonundan kaynaklandığı görülmektedir. Burası epigenetiğin devreye girdiği yerdir. Epigenetik, gen ekspresyonunu kontrol eden faktörlerin incelenmesidir. Bu kontrol, bir genin DNA'sını çevreleyen kimyasalları içerir.

Çevresel epigenetik, dış etkilerin epigenetik kimyasalları veya “belirleyicileri” nasıl değiştirdiğine bakar ve böylece genetik aktiviteyi etkiler.

Bilim adamlarının “çevre” terimini kirleticilerden ve diğer kimyasal risklerden çok daha fazla şey ifade etmek için kullandıklarını unutmayın. Araştırmacılar bu terimi, genetik mutasyonun ötesindeki çevreden kaynaklanabilecek herhangi bir etkiyi ifade etmek için kullanıyorlar. Örneğin doğum anındaki ebeveyn yaşı otizm riskinin artmasıyla ilişkili çevresel bir etkidir. Ayrıca prematüre doğum veya oksijen yoksunluğu gibi doğum komplikasyonları da önemlidir.

Epigenetik bize genler ve çevre arasındaki etkileşime bakmanın bir yolunu sunar. Ayrıca engelleyici semptomları hedef alabilen ilaçlar ve diğer müdahaleler geliştirmemize yardımcı olabilir.

Otizm, çevresel epigenetiği çok önemli bir araştırma alanı olarak desteklemeye ve yönlendirmeye kendini adamıştır. Bu yolla daha fazla sonuca ulaşmak ve bunları bildirmek hedeflenmektedir.
 

Kaynakça 
https://www.autismspeaks.org/news/what-epigenetics-and-what-does-it-have-do-autism

http://dilgem.com.tr/tr/service/750/epigenetik-nedir-ve-otizmle-nasil-bir-ilgisi-vardir

30.07.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...