Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
Çocuğuma Davranışsal Değerlendirme Yaptırmalı mıyım?

Çocuğuma Davranışsal Değerlendirme Yaptırmalı mıyım?

Hiçbir çocuk başka biriyle aynı değildir. Çocuğunuzun benzersiz kişiliğini keşfetmek, çocuğunuza özgü özellikler ve farklılıkları tespit etmek için doktorunuzla ve bir gelişim uzmanıyla birlikte gelişim değerlendirmesi ve davranışsal planlama yapma önemlidir.
 

Çocuğunuzun arkadaş edinmekte zorluk çektiğini, bir şeylere ilgisinin olmadığını veya akranlarını sinirlendirdiğini gözlemlemiş olsanız bile, bu farklılıkları sadece tespit etmek değil, aynı zamanda nedenini de bulmak önemlidir. Davranışsal veya gelişimsel değerlendirme hem çocuğunuza hem de ailenize fayda sağlayabilir.


Davranışsal değerlendirme kavramı size itici gelebilir ancak, ebeveynlerin çocuklarını buraya getirmelerinin birçok nedeni vardır. Okul öncesi dönemde çocuğunuz henüz konuşmaya başlamamış veya sosyal olarak diğer çocuklarla etkileşime girmekte zorlanıyor ya da akademik olarak geride kalıyor ve okulun zorluklarına ayak uyduramıyor olabilir. Bunun gibi senaryolar ortaya çıktığında, davranışsal değerlendirme, neler olup bittiğini ve çocuğa yardımcı olmak için neler yapabileceğini anlamanın en iyi yoludur.

Bu durumların bazıları davranış bozuklukları nedeniyle olabilirken, bozuklukların neden olabileceği bazı gelişimsel gecikmeler olması da mümkündür. Her çocuğun fiziksel ve zihinsel olarak ulaşması gereken gelişimsel dönüm noktaları vardır. Çocuğunuz otizm spektrum bozukluğu veya DEHB belirtileri gösteriyorsa veya sosyal durumlar, uyku, endişe, saldırganlık veya dürtüsellik konusunda zorluklar yaşıyorsa, değerlendirme için doktorunuzu ziyaret etmeniz önemlidir.

Çocuğunuzla ilgili endişeleriniz ne olursa olsun, ona şefkatli bir bakım ve destek sunarken aynı zamanda tam bir davranış değerlendirmesi yapması için güvenebileceğiniz bir çocuk doktoruna ve çocuk gelişim uzmanına başvurmanız önemlidir. Çocuğunuzun kişisel, akademik ve sosyal yaşamında başarılı olması için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olması ve herhangi bir davranışsal veya gelişimsel bozukluğu erken değerlendirilerek, teşhis ve tedavi edilerek çocuğunuza sağlıklı ve mutlu bir hayat sürmesi için gereken şartlar sağlanabilir.

Kaynakça 
http://www.kidsandteenspc.com/blog/post/should-my-child-have-a-behavioral-consultation.html

 

01.08.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...