Güncel Makalelerimiz

Anasayfa / Güncel Makalelerimiz
PECS Sistemi

PECS Sistemi

Bazı otizmli çocuklar hiç sözel iletişim geliştirmezken, konuşabilenlerin de konuşmayı belli bir amaca ve iletişime yönelik anlamlı bir iletişim aracı olarak kullanamadıkları görülmektedir. PECS’in amacı çocuğu iletişimin aktif bir parçası kılmak, sözel iletişimi pekiştirmek, çocuğa kendi kendine iletişimi başlatma isteği ve becerisi kazandırmaktır. USA'da Delaware Otizm Programında 1 yıl boyunca PECS kullanan çocukların %75’inde konuşma başlarken %80’inde işlevsel konuşma başlamıştır. PECS kullanımı sözel iletişim olmayan çocuklarda konuşma başlamasını olumlu etkilediği gibi konuşan çocuklarda konuşmanın işlevselliği artmaktadır.

 

 

Eğitim sistemi altı aşamaya ayrılmıştır. İlk başta gereksinimi tek resim kartınla anlatan çocuk, değişik resimleri ayırt etmeyi ve diğer aşamalara geçildikçe resimlerle cümle kurmayı öğrenir. Resimler ve cümleler taşınabilir portatif bir dosyada bulunur. Bunun amacı çocuk iletişime geçmek istediği an istediği yerde dosyanın el altında bulunabilmesidir. Bu sistem sıra bekleme oyun kurma becerilerini geliştirme ve iletişim alanlarında da kullanılır. PECS sistemini kullanan çocuklarda her an her yerde iletişimin bir parçası haline gelmesi hedeflenir.
 

PECS kullanılan çocuklarda iletişim kuramamaktan kaynaklanan davranış problemlerinde azalma gözlemlenir. PECS iletişim başlatma sürdürme sorulara cevap verme gibi alanlara farkındalığını arttırarak çocuğun sosyalleşmesini geliştirir. PECS uygulamalı davranış analizi yöntemine dayalı bir uygulama süreci vardır. Ödül pekiştireç genelleme ve silikleştirme yöntemi içeren bir plan takip edilir. 

 

http://dilgem.com.tr/tr/service/45/pecs-sistemi

02.08.2019

Sizi Aramamızı İstermisiniz?

Daha detaylı bilgi için biz sizi arayalım...